چگونه در فیسبوک بازاریابی کنیم؟

چگونه در فیسبوک بازاریابی کنیم؟

فیسبوک (facebook) همچنان بر قلمروی شبکه‌های اجتماعی حکمفرماست! این شبکه، اولین گزینه برای ارتباطات اجتماعی و اشتراک‌گذاری است. اما این تنها اشخاص نیستند که از فیسبوک بهره می‌برند، بلکه کسب‌وکارها نیز می‌توانند از فیسبوک برای توسعه خود استفاده کنند. اگر صاحب کسب‌وکار هستید، فرصت بازاریابی در facebook را از دست ندهید!

در این نوشتار، به پنج روش کارآمد بازاریابی در facebook می‌پردازیم. با افراک همراه باشید.

پنج روش کارآمد بازاریابی در facebook‌

۱. از صفحه کسب‌وکار خود در فیسبوک، بیشترین بهره را ببرید

صفحه کسب‌وکار (Business Page)، از بهترین ابزارهای رایگان بازاریابی در facebook برای کسب‌وکارها است. این صفحه، به آنها اجازه می‌دهد نزد مخاطبانشان بیشتر شناخته شوند. به این منظور، کسب‌وکارها علاوه بر ایجاد لیست محصولات و خدمات، با اشتراک‌گذاری محتوا، عکس و پست‌های جذاب می‌توانند هویت و شخصیت برند خود را به نمایش بگذارند.

صفحه فیسبوک جایی است که می‌توانید انسان بودن خود را در آنجا بیشتر نشان دهید! لازم نیست همیشه رسمی باشید. گاهی با انتشار محتوای جذاب و جالب و ارتباط دوستانه‌تر با مخاطبانتان نتایج بهتری می‌گیرید.

فرض کنید شما کسب‌وکاری مرتبط با کفش دارید. علاوه بر انتشار ویدئوهای جالب از سگ‌هایی که کفش‌های کوچک بامزه می‌پوشند، می‌توانید محتوای جذاب تخصصی درباره کفش در صفحه خود منتشر کنید. مثلا نکات مهمی که هنگام خرید کفش باید در نظر بگیریم. چنین تعادلی در محتوای صفحه شما باعث می‌شود ارزش بیشتری برای دنبال‌کنندگان خود ایجاد کنید.

۲. تبلیغات کلاسیک فیسبوک را فراموش نکنید

تبلیغات، از مفیدترین ابزارهای بازاریابی در facebook است. تبلیغات کلاسیک فیسبوک، در ستون کنار صفحه نشان داده می‌شوند. این تبلیغات به صورت دقیق‌تر، تبلیغات مارکت‌پلیس (Marketplace ads) عنوان دارند و شامل تیتر، متن و لینک یک صفحه یا اپ فیسبوک یا یک وب‌سایت هستند.

استفاده از تبلیغات در استراتژی بازاریابی در facebook، یک راه موثر برای افزایش ترافیک وب‌سایت شما است. تبلیغات فیسبوک می‌توانند ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

  • هدف‌گذاری مخاطبان بر اساس داده‌های فیسبوک از سن، موقعیت جغرافیایی و علایق آنها
  • بودجه مشخص
  • آزمون تبلیغ، به این شکل که چندین تبلیغ به صورت همزمان نشان داده می‌شوند و نتایج حاصل از آنها مقایسه می‌شود.
  • ابزارهای اندازه‌گیری بازدهی تبلیغات

از تبلیغات فیسبوک برای جذب دنبال‌کنندگان جدید استفاده کنید. وقتی افراد صفحه شما را دنبال کنند، در حقیقت کسب‌وکار شما را دنبال کرده‌اند و پست‌ها و محتوای شما در News Feed آنها نمایش داده می‌شود. این روش، روشی موثر برای بازاریابی در facebook است.

علاوه بر تبلیغات کلاسیک، می‌توانید از انواع دیگر تبلیغات در فیسبوک نیز استفاده کنید.

بازاریابی در فیسبوک :‌ تبلیغات فیسبوک

۳. پست‌های فیسبوک خود را پروموت کنید

پست‌های پروموت‌شده فیسبوک (Facebook Promoted Posts)، به صاحبان پیج‌ها این امکان را می‌دهد که با پرداخت هزینه،‌ پست‌های خود را به تعداد مشخصی از کاربران نشان دهند و تاثیر آن‌ها را افزایش دهند.

تصویر بالا را ببینید. در این تصویر، می‌خواهیم یکی از پست‌هایمان را با مبلغ ۲۰ دلار پروموت کنیم. در این صورت پست ما تا حداکثر سه روز، به حدود ۱۱۰۰ الی ۲۱۰۰ نفر از کاربرانی که صفحه شما را لایک کرده‌اند و دوستان آنها نشان داده شود. ممکن است بپرسید چرا باید پستی را برای این افراد پروموت کنیم؟‌ آنها صفحه ما را لایک کرده‌اند و طبیعتا پست‌های ما را می‌بینند!

اما دقیقا اینطور نیست! بله، اگر دنبال‌کنندگان شما، ۲۴ ساعت شبانه‌روز را در فیسبوک بگذرانند، هر پستی بگذارید به احتمال زیاد آن را در News Feed خود می‌بینند (امیدواریم که به خاطر سلامتی آنها هم که شده اینطور نباشد!)؛ اما، چون دنبال‌کنندگان در زمان‌های متفاوتی از فیسبوک استفاده می‌کنند، تضمینی نیست که بتوانند همه پست‌های شما را ببینند. اینجاست که پست‌های پروموت‌شده به کمک ما می‌آیند.

این پست‌ها هنگامی که کاربران آنلاین می‌شوند (معمولا) در میان چند پست ابتدایی News Feed شان نمایش داده می‌شوند و در نتیجه به احتمال خیلی زیاد آن را می‌بینند. ضمن این که شما این گزینه را هم در اختیار دارید که علاوه بر دنبال‌کنندگان صفحه، دوستان آنها نیز پستی که پروموت کرده‌اید را ببینند.

پست‌های پروموت‌شده بسیار مفید هستند؛ اما تنها مشکل آنها این است که نمی‌توانیم مخاطبان هدف آنها را هدف‌گیری کنیم.

۴. با Sponsored Story، از تاثیر افراد بر دوستانشان بهره‌مند شوید

تاثیر افراد بر اطرافیانشان، اصلی مفید در بازاریابی و اصطلاح دقیق آن Word Of Mouth Marketing است که با کمی مصالحه می‌توانیم بازاریابی شفاهی ترجمه‌اش کنیم. این اصل در تکنیک Sponsord Story که از تکنیک‌های بسیار موثر بازاریابی در facebook است، در نظر گرفته شده است.

در این تکنیک، اقداماتی که افراد درباره یک پیج مشخص انجام می‌دهند، به دوستانشان نشان داده می‌شود. برای مثال شما ممکن است ببینید سه نفر از دوستان شما، پیج کسب‌وکار خاصی را لایک کرده‌اند یا در آن کامنت گذاشته‌اند؛ در نتیجه احتمالا شما هم ترغیب می‌شوید آن پیج را لایک کنید.

فیسبوک ادعا می‌کند Sponsored Story ها، ۴۶ درصد نرخ کلیک (CTR) بیشتر و ۲۰ درصد هزینه کلیک (CPC) کمتری نسبت به تبلیغات فیسبوک معمولی دارند. بنابراین این روش، روشی بسیار محبوب برای بازاریابی در facebook است.

بازاریابی در فیسبوک :‌ Sponsored Story

۵. با Facebook Exchange، مخاطبان خود را مجددا هدف بگیرید

Facebook Exchange به بازاریابان این امکان را می‌دهد که از مزیت‌های بازاریابی مجدد برای بازاریابی در facebook بهره ببرند.  به عنوان مثال فرض کنید کاربری از صفحه محصولات شما در وب‌سایت‌تان بازدید می‌کند؛ اما خریدی نمی‌کند. فیسبوک این کاربر را هدف می‌گیرد و تبلیغی از محصولات شما را به آن نشان می‌دهد.

این روش، تکنیکی بسیار موثر برای بازاریابی در facebook است. با وجود این که چنین تبلیغاتی معمولا فقط در ستون‌های کناری نمایش داده می‌شدند، اما اخیرا راه خود را به News Feed کاربران نیز باز کرده‌اند. این خبری بسیار خوب برای بازاریابان است؛‌ چرا که در صورت استفاده از Facebook Exchange، نتیجه بسیار بهتری می‌گیرند.

کلام آخر

فیسبوک در صدر لیست شبکه‌های اجتماعی است. این شبکه با رقم باورنکردنی ۲.۴ میلیارد کاربر فعال، از بسترهای بسیار کارآمد برای بازاریابی است. پس اگر تصمیم به توسعه کسب‌وکار خود دارید، بازاریابی در facebook را حتما مدنظر داشته باشید.

چگونه در فیسبوک بازاریابی کنیم؟
فیسبوک (facebook) همچنان بر قلمروی شبکه‌های اجتماعی حکمفرماست! این شبکه، اولین گزینه برای ارتباطات اجتماعی و اشتراک‌گذاری است....
5 از 1 رای ثبت شده

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید