برای مشاهده گزارش افراک ۱۴۰۱ کلیک کنید.
مشاهده

کرونا در ایران ؛ راهکارهای بازاریابی کسب و کار های آنلاین در شرایط پیش رو

کرونا در ایران ؛ راهکارهای بازاریابی کسب و کار های آنلاین در شرایط پیش رو

با وجود شیوع کرونا در ایران و ضمن همه پیامدهایی که متاسفانه به همراه داشته است ( از جمله تاثیر کرونا بر اقتصاد )، راه‌حل‌ها و بعضا فرصت‌هایی برای بازاریابی کسب و کار ها پیش آمده است که می‌تواند به توسعه کسب‌وکار شما کمک کند و زیان‌های دوران پیش رو را تا حدودی جبران کند.

کلام اول

اکنون نزدیک به دو ماه است که از تایید رسمی شیوع ویروس جدید کرونا در ایران می‌گذرد و کشور (یا بهتر بگوییم دنیا) در شرایط سختی قرار دارد. از اجبار منطقی به قرنطینه و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تا تجربه‌های غم‌انگیز بیماری عزیزان. علاوه بر این، آمارها حاکی از آن است که کسب‌وکارها نیز بالتبع شرایط دشواری را می‌گذرانند و کرونا اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده است. بنابراین سوالی که اکنون در ذهن بسیاری از بازاریابان و صاحبان کسب‌وکارها وجود دارد این است که در چنین شرایطی چگونه می‌توانیم بازاریابی کسب و کار خود را انجام دهیم و آن را توسعه دهیم؟

خبر نسبتا خوب این است که با وجود شیوع کرونا در ایران و ضمن همه پیامدهایی که (متاسفانه) به همراه داشته است، راه‌حل‌ها و بعضا فرصت‌هایی برای بازاریابی کسب و کار ها پیش آمده است که می‌تواند به توسعه کسب‌وکار شما کمک کند و زیان‌های دوران پیش رو را تا حدودی جبران کند. در این مطلب به توضیح این راهکارها می‌پردازیم. با افراک همراه باشید.

بازاریابی کسب و کار های آنلاین در شرایط شیوع کرونا در ایران

همان‌گونه که پیشتر توضیح دادیم، بازاریابی کسب و کار های آنلاین با وجود کرونا در ایران ، نیازمند استراتژی و راهکارهای خاصی است. مهم‌ترین این راهکارها عبارت‌اند از:

۱. به دیگران کمک کنید

اجازه دهید دیدگاه کسب‌وکاری را برای لحظه‌ای کنار بگذاریم. مسلما همه افراد در این شرایط، مسئولیت کمک به دیگران را بر دوش خود حس می‌کنند. همگی باید در حد توان‌مان به دیگران (و همین‌طور دیگر کسب‌وکارها) کمک کنیم.

این موضوع برای کسب‌وکارها نیز صدق می‌کند. اکنون مسئولیت اجتماعی کسب‌وکارها ایجاب می‌کند که با امکانات و خدماتی که در اختیار دارند، قدمی هرچند کوچک در راستای بهبود شرایط و کمک به دیگر کسب‌وکارها بردارند. فعالیت‌های بازاریابی کسب و کار ها می‌تواند هم‌راستا با این موضوع باشد. از جمله اقداماتی که در این زمینه می‌توانید انجام دهید، فراهم کردن منابع آموزشی و خدمات رایگان است.

با فراهم کردن خدمات و محصولات رایگان، میزان بازدیدکنندگان وب‌سایت یا تعامل کاربران با شبکه‌های اجتماعی شما افزایش مي‌یابد. چه بسا که پس از این دوران، درصد قابل توجهی از آنها به مشتریان دائمی شما تبدیل شوند. افزایش آگاهی از برند و محبوبیت برند نیز از دیگر مزیت‌های این اقدام ارزشمند است.

بنابراین، کمک کردن به دیگران و قرار دادن امکانات و محصولات رایگان در اختیار آنها، علاوه بر پاداش معنوی و قدم در راستای مسئولیت اجتماعی، به کسب‌وکار شما نیز در نهایت کمک خواهد کرد و منافع مستقیم و غیرمستقیم آن را در آینده خواهید دید.

در شرایطی که اکثر مردم در خانه و فعال در فضای مجازی هستند، بهترین فرصت برای جذب مشتریان جدید فراهم شده است. با استراتژی که در این قسمت گفتیم می‌توانید از این فرصت به بهترین شکل، بهره بگیرید.

کمک کردن به دیگران ، از بهترین راهکارهای بازاریابی کسب و کار ها در دوران شیوع کرونا در ایران است

۲. بهترین فرصت برای تبلیغات در گوگل را از دست ندهید

از دیگر نتایجی که با شیوع کرونا در ایران دیده می‌شود و فرصت خوبی برای بازاریابی کسب و کار ها فراهم کرده است، کاهش هزینه تبلیغات در گوگل است.

به صورت کلی، هزینه تبلیغات در گوگل وابسته به هزینه‌ای است که شما بابت هر کلیک کاربران بر تبلیغات‌تان، به گوگل می‌پردازید. این هزینه، CPC نام دارد. مشخص شدن این هزینه بر اساس یک سیستم مزایده‌ای است. به این معنی که وقتی تبلیغ شما شرایط نمایش در صفحه نتایج جست‌وجوی گوگل را پیدا می‌کند، هزینه کلیکی که مشخص کرده‌اید در رقابت با هزینه دیگر تبلیغات منتخب قرار می‌گیرد و به عبارتی فرصت نمایش تبلیغات به حراج گذاشته می‌شود. (البته نمایش تبلیغات در گوگل به فاکتورهای دیگری از جمله امتیاز کیفی آنها نیز بستگی دارد که در این مطلب، بیشتر درباره آن توضیح داده‌ایم.)

با کاهش تبلیغات گوگلی کسب‌وکارها در شرایط کنونی، این موضوع بدین معنی است که تبلیغات شما با تبلیغات کمتری رقابت می‌کند و در نتیجه در اکثر مواقع، تبلیغات گوگلی شما با هزینه کمتری پیروز میدان شده و نمایش داده می‌شود.

آمارها نشان می‌دهد در مدت شیوع ویروس کرونا و تاثیر محسوس کرونا بر اقتصاد ، نرخ بازگشت سرمایه تبلیغات در گوگل، به صورت میانگین از ۳۱ درصد به ۵۳ درصد افزایش یافته است. این به معنای افزایش ۷۱ درصدی نرخ بازگشت سرمایه تبلیغات گوگلی در این شرایط است که در سالهای اخیر بی‌سابقه بوده است!

بنابراین با در نظر گرفتن افزایش فعالیت مردم در فضای مجازی و به عبارتی افزایش ترافیک وب در کنار دیگر مواردی که در این قسمت بیان شد، می‌توان نتیجه گرفت اکنون بهترین فرصت برای تبلیغات کسب‌وکار شما در گوگل است.

از دیگر نتایج که با شیوع کرونا در ایران و تاثیر کرونا بر اقتصاد دیده می‌شود و فرصت خوبی برای بازاریابی کسب و کار ها فراهم کرده است، کاهش هزینه تبلیغات در گوگل است.

برای تبلیغات در گوگل از چه طریق باید اقدام کنیم؟

به علت تحریم‌‌ها، اقدام به تبلیغات در گوگل (با استفاده از پلتفرم گوگل ادز) از جمله تبلیغ در یوتیوب تنها از طریق آژانس‌های تبلیغات آنلاینی که در این زمینه خدمات ارائه می‌دهند امکان‌پذیر است. هرچند با درخواست تبلیغات گوگل، تنها در برخی از این آژانس‌ها می‌توانید (با تعرفه مناسب) دسترسی اختصاصی به اکانت گوگل ادز خود داشته باشید.

از جمله آژانس‌های تبلیغات آنلاین معتبر در این زمینه، می‌توان به آژانس افراک اشاره کرد که علاوه بر خدمات تبلیغات در گوگل ، مشاوره تخصصی رایگان در این زمینه نیز ارائه می‌دهد. داشتن عنوان پارتنر رسمی گوگل، دسترسی اختصاصی به اکانت گوگل ادز و تضمین پایین‌ترین تعرفه خدمات، از دیگر مزایای این آژانس است.

۳. سیستم‌های پرداخت میان‌مدت و بلند مدت تعریف کنید

کرونا اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده و رکود نسبی بازار کسب‌وکارها در شرایط شیوع کرونا در ایران و جهان، به معنای این است که افراد تمایل دارند در کوتاه‌مدت، هزینه کمتری پرداخت کنند.

اگر دسترسی به محصولات و خدمات شما با پرداخت آنلاین میسر می‌شود، بهتر است سیستم پرداخت میان‌مدت یا بلندمدت برای دسترسی به آنها در نظر بگیرید.

به عنوان مثال اگر هزینه خدمات شما به صورت مادام‌العمر، پنج میلیون تومان است، امکان اشتراک ماهیانه یا سالیانه با هزینه کمتر برای چنین خدماتی فراهم کنید. در این صورت کاربران بیشتر از خدمات شما استقبال می‌کنند.

۴. محدوده جغرافیایی کاربران را در نظر بگیرید

مسلما شیوع کرونا در ایران (و همینطور در جهان) در محدوده‌های مختلف جغرافیایی، وضعیت متفاوتی دارد؛ بنابراین از اقداماتی که برای بهبود بازاریابی کسب و کار خود در این شرایط می‌توانید انجام دهید، در نظر گرفتن محدوده جغرافیایی کاربران و به کار گرفتن استراتژی بهینه در هر محدوده با توجه به شرایط آن است.

اگر کسب‌وکار بین‌المللی دارید، در نظر گرفتن این نکته بسیار حائز اهمیت است. چرا که کشورهایی مانند کره جنوبی شرایط بهتری در کنترل شیوع ویروس کرونا داشته‌اند؛ در حالی ک شرایط در کشورهایی مانند ایالات متحده یا ایتالیا بسیار شدیدتر است. بنابراین نیاز کاربران و شرایط آنها در کشورهای مختلف، بسیار متفاوت است.

کلام آخر

مسلما آرزوی همه ما این است که هرچه زودتر شیوع کرونا در ایران و جهان متوقف شود و به زودی پایان این شرایط سخت را  جشن بگیریم. اما بهرحال، واقعیت این است که مدتی بالاجبار در این شرایط هستیم و بهترین کار این است که تا جایی که می‌توانیم تسلیم نشویم و زندگی و کسب‌وکار خود را تا حد ممکن با چنین شرایطی وفق دهیم.

شما چه راهکارهایی برای بازاریابی کسب و کار خود با وجود شیوع کرونا در ایران و تاثیر کرونا بر اقتصاد ، در پیش گرفته‌اید؟ با ما و دیگر همراهان افراک در میان بگذارید.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید