کتابچه راهنمای طراحی کاور ویدیوهای یوتیوب
دانلود

گوگل آنالیتیکس چیست؟

گوگل آنالیتیکس چیست؟

برای راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز، قبل از هر چیز باید از شرایط سایتتان اطلاعات کاملی داشته باشید. گوگل آنالیتیکس Google Analytics نیز مانند سایر ابزار گوگل مانند تبلیغات گوگل ادز، گوگل ادسنس و گوگل ادموب به عنوان راهنمای کاربران ایجاد شده است. با این وجود بسیاری از افراد استفاده از این ابزار را بسیار پیچیده می دانند و به همین دلیل از داده‌هایی که در اختیارشان قرار داده می‌شود به درستی استفاده نمی‌کنند. اگر شما هم می‌خواهید با مفهوم گوگل آنالیتیکس چیست آشنا شوید، در این مقاله همراه ما باشید.

گوگل آنالیتیکس چگونه داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند؟

Google Analytics برای جمع‌آوری داده‌ها از یک قطعه کد به فرم جاوا اسکریپت استفاده می‌کند. با استفاده از این کد که در سایت شما قرار داده می‌شود، اطلاعات کاملی از بازدیدکنندگان سایت شما و آنچه که در سایت انجام می‌دهند، جمع‌آوری می‌شود. برای این که شما بتوانید این قطعه کد را در سایت خود قرار دهید، قبل از هر چیز به یک حساب کاربری  Google Analytics نیاز دارید.

هنگامی که این کد را در سایت قرار دادید، اطمینان حاصل کنید که تمامی interaction یا تعاملات را در سایتتان فعال کرده‌اید. به عنوان مثال باز کردن صفحات، کلیک کردن روی برخی از لینک‌ها و … . با انجام این کار، کاربر هر فعالیتی که در سایت شما انجام دهد، از طریق قطعه کد قرار داده شده در سایت، داده‌ها برای Analytics ارسال می‌شود.

داده‌هایی که از این طریق ارسال می‌شوند ضربه یا هیت یا hit نامیده می‌شوند. Hit یک‌رشته URL با اطلاعات مفید در رابطه با عملکرد کاربر در سایت شما است. اطلاعاتی که در این رشته انتقال داده می‌شوند، شامل موارد زیر می‌شوند :

  • زبان مرورگر کاربر
  • نام صفحه‌ای که مشاهده می‌کنند
  • دستگاه کاربر و رزولوشن صفحه آن
  • شناسه ID تجزیه و تحلیل

با استفاده از این داده‌های جمع‌آوری شده، می‌توانید اطلاعات دقیقی از موقعیت کاربر، سن، جنسیت، مرورگر خود، سیستم عامل و … به دست آورید. اطلاعاتی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها کمپین هدفمندی در موتورهای جستجو مانند بینگ و شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین، اینستاگرام، یوتیوب و … راه‌اندازی کنید.

گوگل آنالیتیکس چیست

این داده‌های ارسال شده بر اساس رفتار کاربر در سایت در یکی از 3 دسته زیر قرار داده می‌شوند :

Pageview hit

این نوع داده زمانی برای گوگل آنالیتیکس ارسال می‌شود که کاربر یکی از صفحات شما را باز کرده و سایت شما در مرورگر وی بارگذاری شود.

Event hit

اطلاعات در این دسته زمانی ارسال می‌شود که کاربر یک عمل خاص مانند پخش کردن یک ویدئو، ثبت‌نام در سایت و … را انجام می‌دهد.

Transaction hit

نام دیگر این داده‌ها، eCommerce hit است. این نوع داده زمانی ارسال می‌شود که کاربر خرید در سایت شما انجام می‌دهد.

Social hits

در نهایت داده‌هایی که مربوط به شبکه‌های اجتماعی شما مانند تعداد لایک، به اشتراک‌گذاری و … باشد، در این دسته قرار داده می‌شوند.

 اگر شما در رابطه با ایجاد حساب کاربری گوگل آنالایتیکس سؤالی دارید و یا نحوه قرار دادن این کد در سایت را نمی‌دانید، می‌توانید از طریق لینک زیر درخواستتان را برای ما ارسال نمایید :

افتتاح حساب گوگل آنالیتیکس

از سال 91 تا 95 استفاده از این ابزار برای کاربران ایرانی به دلیل تحریم‌هایی که علیه ایران وجود داشت، غیر ممکن بود. به همین دلیل نیاز به فیلترشکن و تغییر آی پی آدرس بود. اما اخیراً با رفع این تحریم‌ها، همگان می‌توانند از مزایای گوگل آنالیتیکس جهت بهبود عملکرد آنلاینشان استفاده کنند. در این مطلب به سوال گوگل آنالیتیکس چیست پاسخ دادیم. در بخش دیدگاه ها نظرات و تجربیاتتان را با ما و دیگر همراهان افراک به اشتراک بگذارید.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید