مدیریت تبلیغات در گوگل برای سودآوری (قسمت اول)

مدیریت تبلیغات در گوگل برای سودآوری (قسمت اول)

بعضی از ما زمانی را به یاد داریم که غالب تبلیغات اینترنتی برای یک فرجه‌ی زمانی به فروش می‌رسیدند. برای مثال تبلیغ‌کننده هزینه رزرو یک بنر افقی را در گوشه‌ای از صفحه اصلی یک درگاه به‌خصوص، برای یک ماه پرداخت می‌کرد. در آن دوران، شرایط برای بهینه‌سازی بسیار محدود بود. ابزارها و گزینه‌های در دسترس تبلیغ‌کنندگان بسیار محدود بودند و رقابت کمتر بود. با اضافه شدن ابزارهای تبلیغات در گوگل شرایط به کلی تغییر کرد. تا انتهای مطلب مدیریت تبلیغات در گوگل با افراک همراه باشید.

تبلیغات در گوگل

از CPM (هزینه هر هزار تاثیر گذاری) تا بهینه‌سازی سود

اولین ارائه‌دهنده‌گان خدمات تبلیغات در گوگل، به تبلیغ‌کنندگان اجازه تبلیغات چرخشی، محاسبه نرخ تاثیرگذاری تبلیغات بر مشتری، دسترسی مشتری به تبلیغات و تکرار رفتار مشتری را دادند. تبلیغ‌کنندگان از CPM (هزینه هر هزار تاثیرگذاری) برای بهینه‌سازی استفاده کردند. اگرچه گاهی میزان تاثیرگذاری به سختی قابل مقایسه بود، مخصوصاً در شرایطی که اندازه و موقعیت‌‌‌های تبلیغات اینترنتی متفاوت بودند، به همین دلیل تبلیغ‌کنندگان شروع به بهینه‌سازی ترافیک واقعی که از تبلیغات اینترنتی خود دریافت می‌کردند و همچنین CPC تبلیغات (هزینه هر کلیک)، کردند.

پس از آن مشخص شد که کیفیت ترافیک نیز اهمیت دارد. تبلیغ‌کنندگان دریافتند که باید کیفیت ترافیک دریافتی از تبلیغات در گوگل را نیز بررسی کنند. اینکه بازدیدکنندگان سایت تبلیغ شده چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهند و چه حجمی ‌از فعالیت‌‌های مطلوب مثل خرید یا ثبت‌نام (تبدیل)، از این ترافیک به دست می‌آید باید با دقت نظارت شود.

اگر هنوز کمپین تبلیغات خود را نساخته‌اید، و برای کار با گوگل ادوردز نیار به راهنمایی دارید، با افراک از طریق شماره تماس ۰۲۱۲۸۴۲۶۲ در ارتباط باشید و یا از طریق سایت درخواست مشاوره دهید:

سیستم‌‌‌های ردیابی آمار تبدیل (conversion)، بهینه‌سازی CPA (هزینه هر واکنش) را ممکن ساختند. سپس، به هر تبدیل ارزشی اختصاص داده شد و از آن جا دوره‌ی بازگشت سرمایه (ROI) شروع شد که تبلیغ‌کنندگان شروع به مقایسه‌ی درآمدی که از ترافیک تبلیغات گوگل بدست می‌آمد، و هزینه‌ای که به همراه داشتند، کردند.

در مورد بهینه‌سازی تبلیغات، بیشتر بخوانید: اهمیت بهینه‌سازی ROAS یا بازگشت هزینه تبلیغ گوگل

بهترین ابزار انتخاب کلمه کلیدی برای افزایش ترافیک سایت

اگرچه، بازگشت سرمایه پاسخ مناسبی نیست. تعدادی آژانس تبلیغاتی مواردی ارائه می‌دهند که نرخ ROI بالایی دارند، ولی از آن جایی که این موارد فقط برای تعداد محدودی کمپین کارآمد است، باید آن‌‌ها را استثنا در نظر گرفت.

تبلیغات اینترنتی

بازار تبلیغات اینترنتی امروز بسیار کارآمد است. به این معنا که معمولاً هزینه تبلیغات بازتاب‌دهنده ارزش آن‌‌ها است. بازاریاب‌‌‌های امروزه با همان دوراهی قدیمی‌” سود نهایی یا حجم فروش” روبه‌رو هستند. تبلیغ‌کنندگانی که بودجه محدود برای تبلیغات و توقع حجم فروش بالایی ندارند می‌توانند از ارزان‌قیمت‌ترین موقعیت تبلیغات و پایین ترین نرخ تکرار (frequency) استفاده کنند.

هرچه که انتظار حجم فروش بالاتری داشته باشید، باید از موقعیت‌هایی که هزینه‌‌‌های بالاتری دارند برای قراردادن تبلیغات خود استفاده کنید که تبلیغ بازدید بیشتری داشته باشد. به این ترتیب بهره‌وری ROI با بالا رفتن حجم فروش، کاهش می‌یابد.

بیشتر بدانید: تبلیغات در یوتیوب

قانون کلی این است که بازیکنان بزرگ‌تر تبلیغات ارزان نمی‌کنند، ولی در واقعیت دقیقاً عکس این قانون است. هر چقدر تبلیغات فشرده‌تر باشد، هزینه هر واکنش، کلیک و تبدیل افزایش می‌یابد. سود کل در ابتدا افزایش می‌یابد، ولی با بالا رفتن حجم فروش سرعت رشد کمتر می‌شود.

در یک حد مشخصی که سود شروع به کمتر شدن می‌کند، نشان دهنده سرمایه‌گذاری در تبلیغات در گوگل بیش از اندازه است. هدف از بهینه‌سازی تبلیغات، رسیدن به نقطه‌ی شیرین حداکثر سود است که جایی میان سرمایه‌گذاری بیش از حد و سرمایه‌گذاری کمتر از حد مورد نیاز است.

تبلیغ در گوگلمطالب مرتبط: 3 Expert Tips to Reduce CPA Immediately

Treble response with 7 steps to Google AdWords optimization

حداکثر کردن سود مقصود نهایی و پیشرفته در مدیریت بودجه و پیشنهاد مزایدات (bid) است.

تبلیغ در گوگل

در پست‌های بعدی بلاگ بیشتر مدیریت تبلیغات در گوگل بخوانید.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید