کتابچه معرفی لندینگ‌پیج مناسب برای‌ هر‌ کمپین
دانلود

بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری در ایران (ارز دیجیتال، طلا یا زمین؟)

بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری در ایران (ارز دیجیتال، طلا یا زمین؟)

این روزها، نقل هر مجلس و محفلی این است که پولمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟ بهترین سرمایه‌گذاری در ایران چیست؟ چه کار کنیم که پولمان از بین نرود و حتی به آن اضافه شود؟ اگر جواب این سؤال‌ها را می‌خواهید، این مقاله از افراک را تا پایان بخوانید.

عوامل تأثیرگذار بر انتخاب روش سرمایه‌گذاری

راه‌های سرمایه‌گذاری در ایران زیاد و متنوع است. اما قبل از تصمیم‌گیری باید تکلیفمان را با بعضی چیزها روشن کنیم. باید درباره شرایط و نیازهای خود به جمع‌بندی برسیم تا بتوانیم یک یا چند روش را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم. به‌طورکلی، عوامل تأثیرگذار بر سرمایه‌گذاری عبارت‌اند از:

۱. افق زمانی سرمایه‌گذاری

منظور از افق زمانی سرمایه‌گذاری، مدت زمانی است که می‌خواهید پول خود را سرمایه‌گذاری کنید و آن را نگه دارید. این یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در انتخاب روش سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری‌های مختلف باتوجه‌به افق زمانی که دارند، دارای بازدهی و ریسک‌های متفاوتی هستند.

به‌طورکلی می‌توان ۳ نوع افق زمانی برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفت:

افق زمانی کوتاه‌مدت (کمتر از ۵ سال)

هدف از این سرمایه‌گذاری رسیدن به سود در کوتاه‌مدت است. افرادی که در آینده نزدیک به پول خود احتیاج دارند، مانند زوج‌های جوانی که به‌زودی قصد بچه‌دارشدن دارند از این روش استفاده می‌کنند. برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در ایران می‌توانید از روش‌های مانند موارد زیر استفاده کنید:

 • سپرده‌های بانکی
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت
 • خریدوفروش سهام در کوتاه‌مدت

در افق زمانی کوتاه‌مدت، حفظ اصل سرمایه از کسب سود مهم‌تر است. همچنین باید به نوسانات بازار توجه زیادی کنید تا در صورت نیاز، خیلی سریع خریدوفروش سرمایه کنید.

معرفی ۱۵ ایده تضمینی کسب درامد با گوشی بدون سرمایه

افق زمانی میان‌مدت (۳ تا ۱۰ سال)

افق زمانی میان‌مدت مربوط به سرمایه‌گذاری‌های ۳ تا ۱۰ساله می‌شود. برای مثال، خانواده‌هایی که قصد خرید خانه دارند از این روش استفاده می‌کنند. برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت، راهکارهایی مانند موارد زیر وجود دارد:

 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط
 • سرمایه‌گذاری در سهام
 • سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات

ریسک سرمایه‌گذاری میان‌مدت متوسط است. شما نباید به دنبال سرمایه‌گذاری با ریسک زیاد باشید و باید باتوجه‌به نوسانات بازار، سبد سرمایه را تعدیل کنید.

افق زمانی بلندمدت (بیشتر از ۱۰ سال)

اگر اهداف سرمایه‌گذاری ۱۰ساله و بیشتر دارید، سرمایه‌گذاری بلندمدت را انتخاب کنید. مثلاً ممکن است برای دوران بازنشستگی، ۱۰ یا ۲۰ سال آینده، بخواهید پول پس‌انداز کنید. این کار خیال شما را از دوران بازنشستگی راحت می‌کند. تعدادی از روش‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت در ایران عبارت‌اند از:

 • سرمایه‌‌گذاری در سهام
 • املاک و مستغلات
 • کسب‌وکار

در سرمایه‌گذاری بلندمدت، می‌توانید ریسک‌پذیر باشید و در سهام و دارایی‌های پرریسک سرمایه‌گذاری کنید. در این روش لازم است به نوسانات بازار در بلندمدت توجه نکنید و صبور و باحوصله باشید.

کسب درآمد دلاری از گوگل

۲. میزان ریسک‌پذیری

عامل مهم دیگری که بر انتخاب روش سرمایه‌گذاری تأثیر می‌گذارد، میزان ریسک‌پذیری است. تا چه حد ریسک‌پذیر هستید و می‌توانید ریسک‌های بازار را تحمل کنید؟ به‌طورکلی سرمایه‌گذاری‌ها را می‌توان به دو دسته سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و سرمایه‌گذاری پرریسک تقسیم کرد:

سرمایه‌گذاری کم‌ریسک

اگر نگران ازدست‌دادن پول خود به دلیل نوسانات بازار و اتفاقات پیش‌بینی نشده هستید، سرمایه‌گذاری کم‌ریسک را انتخاب کنید. در این روش احتمال ضرر کم است و سرمایه معمولاً حفظ می‌شود. رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری کم‌ریسک عبارت‌اند از: 

 • سپرده‌های بانکی
 • اوراق گواهی سپرده
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

نکته مهمی که باید در نظر بگیرید، این است که میزان ریسک و کم و زیاد بودن آن به دیدگاه شما و اهدافتان بستگی دارد. اگر تجربه زیادی در سرمایه‌گذاری ندارید یا اهداف مالی کوتاه‌مدت را دنبال می‌کنید، احتمالاً سرمایه‌گذاری کم‌ریسک برای شما مناسب‌تر است.

سرمایه‌گذاری پرریسک

سرمایه‌گذاری پرخطر یا پرریسک به آن دسته سرمایه‌گذاری‌ها گفته می‌شود که در آن احتمال ازدست‌رفتن سرمایه زیاد است. همچنین ممکن است سود سرمایه‌گذاری نتواند انتظار شما را برآورده کند و ضرر کنید. تعدادی از سرمایه‌گذاری‌های پرریسک در ایران عبارت‌اند از:

 • سهام
 • املاک و مستغلات
 • کسب‌وکار

سرمایه‌گذاری‌های پرریسک خطرات زیادی دارند؛ اما اگر با تحقیقات کافی انجام شوند، می‌توانند سود زیادی نصیبتان کنند. این به افق زمانی سرمایه‌گذاری، میزان تحمل ریسک، اهداف مالی و تجربه شما بستگی دارد.

چطوری با بازی کردن کسب درآمد کنیم؟

۳. اهداف مالی

بدون تعیین اهداف مالی مشخص، انتخاب بهترین راه سرمایه‌گذاری در ایران مشکل است. باید بدانید به دنبال چه هستید و می‌خواهید از سرمایه‌گذاری به کجا برسید. تعیین این موضوع، تأثیر مهمی بر تصمیمات شما می‌گذارد.

مثلاً ممکن است هدفتان از سرمایه‌گذاری، راه‌اندازی کسب‌وکار یا تأمین پس‌انداز بازنشستگی باشد. این اهداف متفاوت با هدف‌هایی نظیر پرداخت بدهی‌ها و صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری خانه است. سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت، پرریسک هستند؛ اما سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت بهتر است کم‌ریسک باشند.

برای هدف‌گذاری مالی این کارها را انجام دهید:

 • اهداف خود را مشخص کنید.
 • آن‌ها را به اهدافی SMART (مشخص، قابل‌اندازه‌گیری، قابل‌دسترسی، مرتبط و محدود به زمان) تبدیل کنید.
 • مبلغ موردنیاز را محاسبه کنید.
 • یک برنامه مالی برای رسیدن به اهداف ایجاد کنید.

تعیین اهداف مالی به سرمایه‌گذاری، سمت‌وسو می‌دهد و کمک می‌کند راه درست را انتخاب کنید. بدین ترتیب، منابع مناسب و بهینه‌ای را سرمایه‌گذاری می‌کنید و کمتر دچار ضرر می‌شوید.

۴. شرایط اقتصادی

شرایط اقتصادی بر تصمیمات سرمایه‌گذاری تأثیر می‌گذارد. بعضی از بازارها هستند که عواملی نظیر روابط خارجی، روابط اقتصادی، سیاست‌های دولت و… در جذابیت آن‌ها برای سرمایه‌گذاری نقش دارد. این عوامل، تعیین‌کننده شرایط اقتصادی هستند.

شرایط رونق اقتصادی

در شرایط رونق اقتصادی، اعتماد مصرف‌کننده زیاد است. مردم به آینده اقتصاد خوش‌بین هستند و تمایل بیشتری به خرید کالا و خدمات دارند. در چنین شرایطی، کسب‌وکارها رونق دارند و بازار سهام در وضعیت خوبی به سر می‌برد.

در رونق اقتصادی، کسب‌وکارها تمایل زیادی به افزایش سرمایه‌گذاری و ایجاد شغل‌های جدید دارند. به همین دلیل، تقاضا برای خرید سهام آن‌ها افزایش می‌یابد که این موضوع به افزایش قیمت سهام و سود سرمایه برای سرمایه‌داران منجر می‌شود. در چنین وضعیتی، معمولاً سرمایه‌گذاری در یکی از بخش‌های زیر پرسود است:

 • سهام
 • املاک و مستغلات
 • کسب‌وکار

شرایط رکود اقتصادی

اگر اعتماد مصرف‌کننده کم باشد، کسب‌وکارها با مشکل مواجه می‌شوند و بازار سهام نزولی عمل می‌کند. در این شرایط مردم به آینده اقتصاد بدبین هستند و تمایل کمی به خرید کالا و خدمات دارند. این امر به ضرر کسب‌وکارها تمام می‌شود و کاهش فروش و سودآوری آن‌ها را به دنبال دارد.

 کسب‌وکارها در این وضعیت، ممکن است نیروهای خود را تعدیل کنند و به تعطیلی کشیده شوند. مردم نیز به دلیل بدبینی به آینده اقتصاد، تمایل کمی به خرید سهام دارند که این موضوع باعث کاهش قیمت سهام و ضرر سهام‌داران می‌شود. در چنین شرایطی، روش‌های کم‌ریسک سرمایه‌گذاری مانند روش‌های زیر می‌توانند مفید باشند:

 • سپرده‌های بانکی
 • اوراق گواهی سپرده

۵. دانش و تخصص

هیچ‌وقت نباید اهمیت دانش و تخصص را در انتخاب بهترین راه سرمایه‌گذاری در ایران دست‌کم بگیریم. افرادی هستند که در شرایط رکود اقتصادی با تکیه بر علم و دانش خود توانسته‌اند سرمایه‌گذاری‌های پرسودی انجام دهند. در مقابل کسانی نیز بوده‌اند که در بهترین و پرسودترین بازارها، راه غلط را پیش گرفته‌اند و ضرر کرده‌اند.

قبل از سرمایه‌گذاری، دانش و تخصص خود را در این حوزه ارزیابی کنید. اگر علم و تجربه کافی ندارید، به دنبال راه‌های کم‌ریسک سرمایه‌گذاری باشید و از ورود به بعضی بازارها خودداری کنید. روش‌هایی که در این شرایط می‌توانید انتخاب کنید، این‌ها هستند:

 • سپرده‌های بانکی
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت
 • وام مسکن

طبیعی است که به دلیل دانش و تخصص کم، سود زیادی از بازارهای سرمایه‌گذاری به دست نیاورید. بااین‌حال، سود کم بهتر از زیان‌های هنگفت مالی و ازبین‌رفتن کل سرمایه است. شما می‌توانید در ادامه با مطالعه، شرکت در دوره‌های آموزشی و مشاوره با متخصصان، دانشتان را در سرمایه‌گذاری افزایش دهید.

اگر تجربه و تخصص زیادی در سرمایه‌گذاری دارید، فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتری در اختیارتان خواهد بود. با روش‌های پرریسک سرمایه‌گذاری می‌توانید امیدوار باشید که سود و درآمد زیادی به دست آورید:

 • سرمایه‌گذاری در بورس
 • املاک و مستغلات
 • کسب‌وکار

۶. قوانین و مقررات بازارهای سرمایه گذاری

قوانین و مقررات بازارهای مختلف با هم فرق دارد و برای سرمایه‌گذاری موفق باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید. این قوانین و مقررات بر نحوه سرمایه‌گذاری، حقوق و تعهدات سرمایه‌گذاران و نرخ سود و بازدهی سرمایه‌گذاری تأثیر می‌گذارد.

به‌عنوان‌مثال، برای سرمایه‌گذاری در بورس باید با نحوه انجام معاملات، شرایط پذیرش شرکت‌ها در بورس و… آشنا شوید. در حوزه املاک و مستغلات، با قوانین خریدوفروش ملک، اخذ مجوز ساخت‌وساز و… طرف هستید. برای سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار نیز باید درباره قوانین مربوط به ثبت شرکت، مالیات‌بردرآمد و… اطلاعات به دست آورید.

بنابراین، قبل از انتخاب بهترین راه سرمایه‌گذاری، تحقیق جامعی درباره قوانین و مقررات بازار موردنظرتان انجام دهید. سعی کنید به‌روز باشید و از آخرین تغییرات مربوط به قوانین، اطلاع کسب کنید. اگر شک و تردیدها برطرف نشد به مشاوران متخصص مراجعه کنید تا به شما در درک بهتر مقررات کمک کنند.

راه‌های سرمایه‌گذاری در ایران

اکنون که با عوامل تأثیرگذار بر سرمایه‌گذاری آشنا شدیم می‌توانیم به معرفی هریک از راه‌های سرمایه‌گذاری در ایران بپردازیم. همان‌طور که فهمیده‌اید، هیچ راه صددرصدی که بتوان از آن به‌عنوان بهترین راه سرمایه‌گذاری در ایران نام برد، وجود ندارد. باید باتوجه‌به شرایط و عوامل تأثیرگذاری که نام برده شد، برای سرمایه‌گذاری تصمیم بگیرید.

بازار بورس

در سال‌های اخیر، بازار بورس بسیار موردتوجه قرار گرفته و برای خیلی‌ها به بهترین بازار سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. در این بازار، سهام شرکت‌های مختلف به خریداران عرضه می‌شود. سهام نوعی اوراق بهادار است که با مالکیت آن، صاحب بخشی از شرکت می‌شوید. بدین ترتیب با خرید سهام یک شرکت، در سود و زیان فعالیت‌هایش سهیم خواهید شد.

سرمایه‌گذاری در بازار بورس مزیت‌های مختلفی دارد:

 • بازدهی بالا
 • کمک به اقتصاد کشور
 • امکان سرمایه‌گذاری با پول کم
 • تنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری
 • امکان سرمایه‌گذاری غیرحضوری

بااین‌حال، نباید چشم و گوش بسته وارد بازار بورس شد. افراد زیادی بوده‌اند که در روزهای رونق این بازار، وارد بورس شده‌اند و تمام یا بخش بزرگی از سرمایه خود را از دست داده‌اند. سرمایه‌گذاری در بورس نیاز به دانش و تخصص دارد. باید دانش و تخصص خوبی در زمینه تحلیل بازار و انتخاب سهام مناسب داشته باشید.

علاوه بر این، سرمایه‌گذاری در بورس با ریسک همراه است. این بازار می‌تواند نوسانات زیادی داشته باشد و در برخی موارد روند نزولی تجربه کند. بنابراین برای موفقیت در بورس، به جز یادگیری تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و تابلوخوانی باید روان‌شناس خوبی هم باشید.

قبل از تصمیم‌گیری برای ورود به این بازار، با متخصصان و مشاوران این حوزه گفتگو کنید. اطلاعات کاملی درباره چالش‌های این بازار، قوت‌ها و ضعف‌های آن به دست آورید. مطمئن شوید که این بازار می‌تواند بهترین بازار سرمایه‌گذاری برای شما باشد.

زمین و مسکن

اگر صاحب سرمایه زیاد و چند میلیاردی هستید، سرمایه‌گذاری در زمین و مسکن می‌تواند گزینه‌ای عالی باشد. در بسیاری از مناطق کشورمان، قیمت زمین و خانه روزبه‌روز افزایش می‌یابد که این نشانه پرسود بودن این بازار است. از جمله مزایای دیگر این روش سرمایه‌گذاری عبارت‌اند از:

 • حفظ ارزش پول در شرایط تورمی
 • کم‌ریسک بودن
 • کم نوسان بودن
 • تأمین نیاز اساسی سرپناه

سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات معایبی هم دارد. نقدشوندگی در این بازار در مقایسه با بازارهایی مانند بورس اوراق بهادار کمتر است. ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا بتوانید ملک خود را بفروشید. همچنین برای سرمایه‌گذاری در این بازار، احتیاج به سرمایه اولیه زیادی هست.

ریسک‌های قانونی این بازار را نباید فراموش کنید. ممکن است برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن با مشکلات مربوط به سند، مدارک و فرایندهای اداری طولانی روبه‌رو شوید. این مسائل تأثیر زیادی بر تصمیمات شما می‌گذارند.

برای موفقیت در بازار مسکن باید تحقیقات زیادی انجام دهید و از شرایط بازار و قیمت‌ها آگاه شوید. مشورت با افراد متخصص و باتجربه می‌تواند کمک بزرگی در این زمینه کند. فراموش نکنید که احساسات خود را کنترل کنید و تحت‌تأثیر احساسات تصمیم نگیرید. رمز موفقیت در این بازار، صبوری است.

طلا

یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری در ایران، ورود به بازار طلا است. برای کسانی که پول کافی برای سرمایه‌گذاری در بازارهایی مثل مسکن ندارند، سرمایه‌گذاری در طلا گزینه مناسبی است. خرید طلا و سکه علاوه بر اینکه به حفظ ارزش پول کمک می‌کند، مزایای زیر را دارد:

 • قابلیت نقدشوندگی بالا
 • ریسک کم
 • ویژگی زینتی بودن

راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در این بازار وجود دارد. مثلاً می‌توانید خرید فیزیکی طلا انجام دهید یا باتوجه‌به بودجه‌تان سکه بخرید. صندوق سرمایه‌گذاری و گواهی سپرده طلا راه‌های دیگر سرمایه‌گذاری در بازار طلا است.

سرمایه‌گذاری در این بازار معایبی هم دارد. مثلاً ممکن است در دام افراد جاعل و کلاهبردار بیفتید و سکه تقلبی بخرید. همچنین نگهداری طلا در خانه، ریسک دزدیده‌شدن دارد؛ بنابراین باید آن را در جای امن نگه دارید. جهانی بودن نرخ طلا و تأثیر نرخ ارز بر قیمت طلا، موارد دیگری است که باید به آن توجه کنید.

قبل از خرید طلا تحقیق کنید و از قیمت‌ها و نوسانات بازار مطلع شوید. در صورت لزوم از کارشناسان بازار و متخصصان سرمایه‌گذاری مشورت بگیرید تا متحمل ریسک کمتری شوید. همچنین برای حضور در این بازار، باید بتوانید احساسات خود را کنترل کنید تا تصمیم اشتباه نگیرید.

خودرو

 در سال‌های اخیر، خودرو به یک بازار جذاب سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. افراد زیادی با حداقل دانش و تجربه توانسته‌اند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند و به سودهای کلان برسند. این به دلیل عواملی همچون شرایط اقتصادی کشور، ممنوعیت ورود خودروهای خارجی به کشور و تورم است. مزیت‌های سرمایه‌گذاری در خودرو عبارت‌اند از:

 • حفظ ارزش پول
 • قابلیت استفاده
 • سود بالا

روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در این بازار وجود دارد. خریدوفروش خودروهای صفر، دست‌دوم، پیش‌خرید ماشین و سرمایه‌گذاری در قطعات یدکی از جمله مهم‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری است.

قبل از سرمایه‌گذاری در بازار خودرو به چند نکته توجه کنید. امکان نقدشوندگی سرمایه در این بازار نسبت به بازاری مانند بورس اوراق بهادار کمتر است. ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا بتوانید خودروی خود را بفروشید. همچنین به سرمایه اولیه نسبتاً زیادی برای ورود به بازار خودرو احتیاج دارید.

علاوه بر این‌ها، اگر به جزئیات بی‌توجه باشید و تحقیق لازم و کافی انجام ندهید، ممکن است دچار مشکلاتی شوید. ریسک‌های قانونی مختلفی در سرمایه‌گذاری خودرو وجود دارد؛ مانند مشکلات مربوط به سند و مدارک و فرایندهای اداری طولانی. همچنین قیمت‌ها در بازار خودرو نوسان دارد و حتی در دوره‌ای ممکن است کاهشی شود.

سپرده بانکی

یکی از رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران، سپرده بانکی است. باوجوداینکه نرخ سود در این روش پایین است و پاسخگوی تورم موجود نیست؛ اما برای خیلی‌ها سپرده بانکی بهترین راه سرمایه‌گذاری است. مهم‌ترین مزیت‌های سپرده بانکی عبارت‌اند از:

 • امنیت
 • دسترسی آسان
 • تنوع

بااین‌حال، همان‌طور که گفتیم نرخ سود سپرده‌های بانکی معمولاً از تورم کمتر است. همچنین برای برداشت پولتان محدودیت دارید و بسیاری از حساب‌های سپرده بانکی مشمول مالیات می‌شود.

برای سرمایه‌گذاری در سپرده‌ها حتماً سود بانکی را با نرخ تورم مقایسه کنید و از توجیه‌پذیر بودن سرمایه‌گذاری مطمئن شوید. همچنین اطلاعات کاملی درباره ریسک‌های این روش سرمایه‌گذاری به دست آورید. فراموش نکنید که سرمایه‌گذاری بدون ریسک وجود ندارد.

بانک‌های مختلفی این روش سرمایه‌گذاری را ارائه می‌کنند. قبل از انتخاب سپرده، نرخ سود سپرده‌های بانکی مختلف را با هم مقایسه کنید و بهترین نرخ را برگزینید. پولتان را در بانک‌های معتبر سرمایه‌گذاری کنید و مطمئن شوید که بانک مربوطه، مجوز لازم را از بانک مرکزی دارد.

حساب سپرده‌ای مناسب با اهدافتان افتتاح کنید. اگر هدف بلندمدتی مثل پس‌انداز بازنشستگی دارید، باید سپرده‌ای با نرخ سود بالا و مدت زمان طولانی انتخاب کنید. قوانین و مقررات سپرده را بادقت مطالعه کنید تا بعداً پشیمان نشوید.

خرید ارز خارجی

باتوجه‌به اینکه نرخ ارز همیشه رو به افزایش بوده، تعجبی ندارد که برای خیلی‌ها خرید ارز خارجی یک روش سرمایه‌گذاری باشد. آن‌ها با این کار ارزش پول خود را حفظ می‌کنند، ضمن اینکه در بسیاری اوقات سود کلانی به دست می‌آورند. مزایای دیگر این روش سرمایه‌گذاری عبارت است از:

 • تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری
 • قابلیت نقدشوندگی بالا

بااین‌حال، نباید معایب سرمایه‌گذاری در دلار و سایر ارزهای رایج را فراموش کنیم. خرید ارز خارجی با ریسک قیمت همراه است و به دلیل نوسانات زیاد، احتمال افت قیمت وجود دارد. همچنین محدودیت‌های قانونی زیادی دراین‌رابطه وجود دارد و شما باید ارز را از صرافی‌های مجاز بخرید.

هزینه نگهداری ارزهای خارجی نیز زیاد است. نگهداری دلار، یورو و پوند در خانه، هزینه‌ها و ریسک‌های خاص خودش را دارد؛ بنابراین بهتر است قبل از خرید دلار به چند نکته توجه کنید.

اهداف سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنید. اگر هدفتان از خرید ارز خارجی، تأمین بودجه سفر است به مقدار مشخصی ارز نیاز دارید. قبل از خرید ارز تحقیق کنید و از مناسب‌بودن نرخ ارز صرافی مطمئن شوید. استراتژی داشته باشید و طبق اصول مشخصی، خریدوفروش دلار انجام دهید.

مدیریت و کنترل احساسات در بازار ارزهای خارجی اهمیت فراوانی دارد. سعی کنید در هنگام خریدوفروش ارز، عقلانی رفتار کنید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از انواع سرمایه‌گذاری در ایران، صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. با این صندوق‌ها، پول خود را در سبدی از اوراق بهادار، مانند سهام، اوراق قرضه و کالاها سرمایه‌گذاری می‌کنید. صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط متخصصان و معامله‌گران حرفه‌ای مدیریت می‌شود. مزیت‌های این نوع سرمایه‌گذاری عبارت‌اند از:

 • تنوع‌بخشی
 • مدیریت تخصصی
 • دسترسی آسان
 • قابلیت نقدشوندگی بالا
 • معافیت مالیاتی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز همچون سایر روش‌های سرمایه‌گذاری، ریسک‌ها و معایبی دارد. در این روش باید هزینه‌هایی نظیر هزینه ورودی، سالانه و عملکرد پرداخت کنید. همچنین کنترل کاملی بر دارایی‌های صندوق ندارید و باید به تصمیمات مدیر صندوق اعتماد کنید. علاوه بر این، خطر ریسک و افت بازار نیز در این روش وجود دارد.

برای اینکه سرمایه‌گذاری موفقی در این بخش داشته باشید، بهتر است از یک مشاور مالی مجرب راهنمایی بگیرید. همچنین ریسک‌پذیری خود را مشخص کنید و صندوقی متناسب با سطح ریسک‌پذیری‌تان انتخاب کنید.

همچون سایر روش‌های سرمایه‌گذاری، تحقیق جزءلاینفک انتخاب صندوق است. قبل از سرمایه‌گذاری، درباره صندوق، سابقه‌اش، مدیر صندوق و هزینه‌های آن تحقیق کنید. مطمئن شوید صندوقی که انتخاب کرده‌اید، می‌تواند نیازها و اهدافتان را برآورده کند.

ارز دیجیتال

بازار ارز دیجیتال به یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری در ایران تبدیل شده است. این بازار با پیشرفت‌هایی که داشته و ظرفیت عظیمی که دارد، توانسته توجهات زیادی را به خود جلب کند. تعدادی از مزیت‌های سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین، اتریوم و… این‌ها است:

 • پتانسیل بازدهی بالا
 • عدم کنترل توسط دولت‌ها
 • قابلیت معامله جهانی
 • هزینه‌های پایین
 • ناشناس بودن

بدون تردید بازار رمز ارزها در کنار مزیت‌های فوق‌العاده‌اش، معایبی هم دارد. مثلاً این بازار بسیار پرنوسان است و می‌تواند باعث ضرر سرمایه‌گذاران شود. همین موضوع باعث شده، سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها پرریسک باشد.

علاوه بر این، هنوز عده زیادی از مردم به این بازار اعتماد ندارند. احتمال هک و کلاهبرداری رمز ارزها ممکن است. همچنین، به دلیل نبود قوانین و مقررات مشخص، سرمایه‌گذار ممکن است دچار چالش‌هایی شود.

برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال، باید تحقیقات مفصلی انجام دهید. باید درباره مزایا و معایب رمز ارز موردنظرتان اطلاعات کاملی به دست آورید. بهتر است فقط با پولی که می‌توانید از دست بدهید در این بازار سرمایه‌گذاری کنید.

حواستان به تخم‌مرغ‌ها هم باشد و آن‌ها را در یک سبد نگذارید. توصیه می‌شود در چند ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید تا ریسک سرمایه‌گذاری کم شود. از یک صرافی معتبر و شناخته‌شده خرید کنید. نکته مهم دیگر اینکه، امنیت رمز ارز را جدی بگیرید و اجازه ندهید از شما کلاهبرداری شود.

کسب‌وکار

سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و کسب‌وکارها یکی دیگر از انواع سرمایه‌گذاری در ایران است. ایران دارای جمعیتی جوان و پویاست و از منابع طبیعی غنی و موقعیتی استراتژیک در منطقه بهره می‌برد. به همین دلیل، این روش سرمایه‌گذاری می‌تواند مزایای مختلفی از جمله موارد زیر را داشته باشد:

 • بازار بالقوه بزرگ بیش از ۸۰ میلیون نفر
 • نیروی کار جوان و تحصیل‌کرده
 • منابع طبیعی غنی
 • بهره‌گیری از طرح‌های حمایتی و تشویقی دولت

با وجود این مزایا، همه می‌دانیم کارآفرینی در ایران آسان نیست و چالش‌های زیادی دارد. مثلاً در حال حاضر نظام بانکی کشور تحت تحریم است که این موضوع نقل‌وانتقال پول را مشکل می‌کند. علاوه بر این، قانون‌هایی وجود دارد که کار را برای یک سرمایه‌گذار کارآفرین سخت می‌کند.

در بسیاری از مناطق کشور، زیرساخت‌های لازم مانند حمل‌ونقل و برق‌رسانی وجود ندارد یا ضعیف است. همچنین گاهی تحولات سیاسی تأثیرات منفی بر کسب‌وکارها و استارتاپ‌ها می‌گذارد.

به همین دلیل بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارها به چند نکته توجه کنید. ابتدا تحقیقات کاملی درباره بازاری که می‌خواهید به آن وارد شوید، وضعیت رقابتی و قوانین آن انجام دهید. داشتن شریکی که تجربه و دانش کافی در این زمینه دارد، کمک بزرگی محسوب می‌شود.

همچنین فراموش نکنید، سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها زمان‌بر است و به صبر و حوصله زیادی احتیاج دارید. باید انعطاف زیادی از خود نشان دهید و باتوجه‌به شرایط تحولی ایران، آماده هرگونه تغییری باشید.

نتیجه؛ وقت انتخاب از منوی سرمایه‌گذاری است

در این مقاله بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری در ایران را معرفی کردیم. شما باید باتوجه‌به اهداف و نیازهایتان و عوامل تأثیرگذار بر سرمایه‌گذاری، دست به انتخاب بزنید. ممکن است انتخابتان یک سبد سرمایه‌گذاری متنوع یا فقط یکی از روش‌های معرفی‌شده در این مقاله باشد. نکته مهم این است که با چشم باز و تحقیق کامل تصمیم بگیرید.

کدام یک از روش‌های معرفی‌شده در این مقاله را برای سرمایه‌گذاری پیشنهاد می‌کنید؟ لطفاً نظرتان را برای ما بنویسید.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید