آموزش سرچ کنسول چیست؟

آموزش سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول چیست؟ آیا به دنبال بررسی وضعیت وبسایت خود و روند تبلیغات گوگلی آن هستید؟ بی شک ابزار های گوگل, مانند گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس برای این امر و همچنین بهبود سئو, به شما کمک میکنند. در این مطلب میتوانید آموزش google search console را به صورت گام به گام مطالعه کنید. امیدواریم پس از خواندن این مطلب روش استفاده از گوگل سرچ کنسول را یاد بگیرید.

آموزش google search console

گوگل سرچ کنسول چیست؟

قبل از شروع آموزش گوگل سرچ کنسول, بهتر است بدانیم کار کلی این ابزار گوگل سرچ کنسول چیست؟
یکی از ابزارهای رایگان گوگل است که به کاربران برای بهبود وضعیت سایتشان کمک میکند. در گذشته با نام گوگل وبمستر مورد استفاده قرار میگرفت. گوگل در به روز رسانی ها ی جدید خود با اضافه کردن گزینه های جدید به این ابزار نام آن را به گوگل سرچ کنسول تغییر داد. این ابزار گزارشی از ترافیک سایت و نحوه عملکرد کلی را در اختیار کاربران قرار میدهد.
خطا های سایت را رفع میکند و در افزایش رتبه سایت در گوگل به کاربران کمک میکند.

 کاربرد گوگل سرچ کنسول چست؟

 • بهینه سازی محتوا با استفاده گوگل آنالیتیکس
 •  ایندکس و بررسی نمایش سایت در صفحه جستجوی گوگل
 • اطلاع از خطا های سایت و اصلاح آنها
 • اطلاع از نحوه نمایش سایت شما توسط گوگل

آموزش ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

 •  برای شروع استفاده از این کنسول جدید گوگل, باید یک اکانت گوگل داشته باشید. سپس وارد این ابزار گوگل کنسول شوید.
 • گزینه ” add a new property” در بالای صفحه کلیک کنید. سپس ” Add a property” را انتخاب کنید و آدرس وبسایت مورد نظرتان را وارد کنید.

نکته: توجه داشته باشید که URL ای که وارد میکنید و یا https و www وبسایت را به درستی وارد کرده باشید. در غیر این صورت اطلاعات درستی کسب نمیکنید.

 •  پس از ثبت نام سایت, وارد قسمت احراز هویت صاحب سایت خواهید شد. برای مثال در ورد پرس افرادی که از سئو یوست استفاده میکنند یک تگ html وجود دارد.
  شما به راحتی میتوانید این کد را کپی کنید و در ابزار وبمستر جایگزاری کنید.
 • پس از ذخیره اطلاعات به صفحه اصلی گوگل سرچ کنسول بازگردید و گزینه ” Verify” را برای تایید, کلیک کنید.
  در آخر؛ یک پیام برای اتمام ثبت نام, دریافت خواهید کرد و جمع آوری اطلاعات توسط Google search console انجام میشود.

ابزار گوگل سرچ کنسول

در این مرحله از آموزش google search console به قسمت گزارشات و آنالیز اطلاعات سایت میپردازیم.

آموزش google search console

گزینه Performance در گوگل سرچ کنسول جدید

در سمت چپ این برنامه, گزینه ایی میبینید به نام Performance. با استفاده از این قسمت میتوانید اطلاعاتی از رتبه کلمات کلیدی و سایت ها را مشاهده کنید.
در نمونه قدیمی گوگل سرچ کنسول, شما میتوانستید حداکثر اطلاعاتی از 90 روز گذشته وبسایت خود را مشاهده کنید. اما در گوگل سرچ کنسول جدید, کاربران میتوانند اطلاعات 16 ماه قبل خود را مشاهده کنند.

نکته: شما میتوانید اطلاعات وبسایت خود را فقط از زمانی که آن را در گوگل کنسول اضافه کرده اید, مشاهده کنید.
در این قسمت به راحتی میتوانید بفهمید, کدام کلمه کلیدی را اضافه کنید و کدام کلمات کلیدی و صفحه ایی از سایت شما, نیاز به بهبود دارند.

گزینه هایی که در قسمت Performance میبینید:
 1. Clicks: این قسمت به شما میگوید که در صفحه جستجوی گوگل کاربران چه میزان سایت شما را کلیک کرده اند.
  برای بررسی عملکرد عنوان ها و متا دیسکریپشن سایت خود, به این قسمت مراجعه کنید. از این طریق میتوانید برای بهبود سایت و افزایش رتبه در گوگل تلاش کنید.
  فراموش نکنید؛ جایگاه وبسایت شما در گوگل بر تعداد کلیک ها نیز موثر است. اغلب سه لینک اول صفحه نخست گوگل تعداد کلیک بیشتری دارند.
 2. Impressions: در این قسمت کاربران نحوه نمایش سایت و کلمات کلیدی خود را در صفحه جستجوی گوگل میبینند. میتوانید با کلیک بر روی هر کلمه کلیدی, وضعیت هر کدام را به صورت جداگانه مشاهده کنید.
  پس از آن با انتخاب قسمت ” Pages” میتوانید وضعیت هر کلمه کلیدی را در صفحات مختلف مشاهده کنید. آیا این کلمات کلیدی برای این صفحه مناسب است؟
  اگر جواب شما خیر است, پس بهتر است برای بهینه سازی وضعیت آن دست به کار شوید.
 3. Average CTR: این گزینه به شما نشان میدهد که نسبت نمایش سایت شما به کلیک های آن چقدر بوده است.

آموزش گوگل سرچ کنسول

به طور مثال: اگر یک صفحه از سایت شما برای 300 نفر نمایش داده شود و 40 نفر کلیک کنند, این قسمت درصدی به شما نشان میدهد که متوسط نرخ هر کلیک به ازای نمایش آن است.
کار های بسیاری میتوانید برای افزایش CTR خود انجام دهید. به عنوان مثال:

گزینه Index coverage در گوگل سرچ کنسول جدید

آموزش google search console

یکی از تکنیکی ترین و با ارزش ترین قسمت Google search console گزینه Index coverage است. تعداد صفحاتی که در آخرین به روز رسانی وبسایت, در گوگل ایندکس شده اند را نشان میدهد.
همچنین لینک هایی که ایندکس و فهرست بندی نشده اند و خطاهای ایجاد شده را میتوانید مشاهده و اصلاح کنید.

پیشنهاد میکنیم: صفحات خود را به صورت مداوم در این قسمت بررسی کنید. اگر چه گوگل کنسول در صورت ایجاد اخطار و اطلاعیه های دیگر به کاربران خود نوتیفیکیشن ارسال میکند.
با کلیک بر روی هر لینک میتوانید خطا های آن را مشاهده کنید.

نکاتی که باید در این قسمت به آنها توجه کنید:

 • اگر محتوای جدیدی برای سایت خود مینویسید با ایندکس شدن آن دو چیز را متوجه میشوید: اول اینکه گوگل میتواند کل سایت شما را ایندکس کند و همچنین سایت خود را پویا نگه میدارید.
 •  اگر صفحات شما ایندکس نشوند. قطعا مشکلی برای سایت شما پیش آمده است. ممکن است نتیجه تغیرات robots.txt یا از کار افتادن سرور شما باشد.
 • جلوگیری از موانع غیر منتظره در ایندکس صفحات. مشکلاتی که برای داپلیکیت محتوا برای مواقعی که www دارد و زمانی که ندارد را بررسی و اصلاح میکند.

پیشنهاد میکنیم؛ به صورت مداوم تمامی این موارد را بررسی کنید. بنابراین میتوانید به سرعت تمام خطا ها و مشکلات وبسایت خود, که میتوانند باعث افت کیفیت شوند را حل کنید.

گزینه AMP در گوگل سرچ کنسول

در ادامه آموزش google search console به سراغ گزینه ایی به نام AMP در این کنسول گوگل میرویم. گزینه AMP مخفف شتاب دهنده صفحات موبایل است.
اگر این گزینه را برای وبسایت خود تنظیم کنید, اگر خطایی برای نمایش و سرعت باز شدن صفحات در صفحه موبایل داشته باشید را نشان خواهد داد. پس از اصلاح خطا ها, تمامی موارد در یک قسمت به نام “Valid” نشان داده میشوند.

گزینه Job Postings در ابزار گوگل سرچ کنسول

با استفاده از گزینه Job Postings میتوانید موارد جدیدی را بر اساس آنالیز های گوگل سرچ کنسول, برای سایت خود پیاده کنید.
همانطور که میدانید GSC به طور کل سایت شما را بررسی میکند. اما در این بخش پیشنهاداتی برای بهبود سایت, در اختیارتان قرار میدهد. این گزینه با ارزش را از دست ندهید.

گزینه Events

بخش Events تمامی بازخورد های مفیدی که در سایت شما قرار دارد را ارائه میکند. گزارشی از تگ های سایت را ارائه میکند. بنابراین میتوانید جزئیاتی مانند تاریخ ها و زمان ها را بررسی کنید.

گزینه Sitemaps در گوگل سرچ کنسول تولز

Sitemaps مانند نقشه جاده ها و شهرها میباشد اما این مورد برای پست ها و صفحات سایت شما است. با استفاده از سایت مپ ها گوگل به راحتی صفحات و پست های شما را پیدا و بررسی میکند.
اگر هنوز سایت مپ را برای سایت خود اعمال نکرده اید, بهتر است زودتر دست به کار شوید.

همچنین شما با استفاده از سایت مپ گوگل سرچ کنسول میتوانید به گوگل بگویید که صفحات و پست های شما کجا قرار گرفته است.
پیشنهاد میکنیم؛ به صورت مداوم URL های سایت خود را به سایت مپ معرفی کنید.

گزینه Links

در این قسمت از GSC میتوانید تمامی لینک های سایت خود را مشاهده کنید که شامل: لینک های داخلی و خارجی سایت است.
همچنین میتوانید به سادگی انکر تکست های خود را بررسی کنید. به این معنا که چه کلماتی به چه صفحاتی لینک داده شده اند.
این گزینه بسیار مهم است, چراکه هنوز لینک ها برای سئو و افزایش رتبه سایت در گوگل اهمیت دارد.

تنظیمات دستی google search console

قسمتی است که شاید دوست نداشته باشید آن را ببینید. چرا که اگر سایت شما توسط گوگل مجازات شده باشد و کاهش رتبه پیدا کرده باشد, در این قسمت نشان داده خواهد شد.

گزینه International targeting در گوگل سرچ کنسول جدید

گزینه هدف گذاری بین المللی در کنسول گوگل, برای افرادی که سایتی با چند زبان دارند و یا زبان ها و کشور های مختلفی را هدف گذاری کرده اند, بسیار مهم است. تمامی خطا های مرتبط را مشاهده و بررسی کنید.

مشکلات حفاظتی گوگل سرچ کنسول

آخرین گزینه ایی که در ادامه آموزش گوگل سرچ کنسول بررسی میکنیم, گزینه Security issues است. بسیار مهم است که بدانید وبسایت شما مشکلات حفاظتی دارد یا خیر.
در این قسمت اگر سایت شما در خطر باشد برایتان نوتیفیکیشنی ارسال میشود.

نتیجه

اگر هنوز گوگل سرچ کنسول تولز را استفاده نکرده اید وقت آن رسیده است که از این مطلب آموزش google search console استفاده کنید. همانطور که میدانید این ابزار ورژن جدید گوگل وبمستر است و یکی از پر طرفدار ترین ابزار های گوگل برای بهبود سایت میباشد. اگر از این ابزار استفاده کردید, تجربیات و سوالات خود را در بخش نظرات این پست بنویسید.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید