رتبه الکسا Alexa چیست و چه اهمیتی دارد؟

رتبه الکسا Alexa چیست و چه اهمیتی دارد؟

در تمامی مسائل زندگی اگر بخواهید موارد مختلفی را با یکدیگر مقایسه کنید، قطعاً به اولین چیزی که نیاز دارید اعداد و ارقام است. در دنیای فضای مجازی و اینترنت نیز برای مقایسه عملکرد سایت‌های مختلف، نیاز به یک معیار و شاخص دارید. رتبه الکسا Alexa یکی از بهترین ابزاری است که برای سنجش عملکرد سایت در اختیار صاحبان سایت قرار داده شده است. اما به راستی، این رتبه چیست و آگاهی از آن چه اهمیتی دارد؟

تاریخچه‌ای از الکسا Alexa

این شرکت در سال 1996 در کالیفرنیا تأسیس شد. در ابتدا هدف اصلی این ابزار این بود که اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با ترافیک ورودی سایت جمع‌آوری کند. تا به این وسیله میزان اثربخشی استراتژی‌های آنلاین صاحبان سایت را تعیین کند. این ابزار با استفاده از افزونه‌هایی که در مرورگرهای مختلف نصب می‌شوند، داده‌های مورد نیازش را جمع‌آوری می‌کند. اما نمایش میزان ترافیک سایت تنها قابلیتی نیست که این ابزار دارد. مهم‌ترین ویژگی الکسا، رتبه‌ای است که از سایت شما با توجه به سایر سایت‌ها برآورد کرده و به آن اختصاص می‌دهد. به عبارت دیگر با استفاده از رتبه الکسا می‌توانید هر 3 ماه یک بار از نحوه عملکرد سایتتان اطلاعات دقیقی داشته باشید.

رتبه الکسا Alexa چگونه به دست می‌آید؟

بر اساس آنچه که الکسا بیان می‌کند، رتبه سایت شما بر اساس متوسط میزان بازدیدکننده‌ای که سایت در یک روز در طی 3 ماه گذشته داشته است، تعیین می‌گردد. بنابراین اگر روزانه به تعداد افرادی که به سایت شما سر می‌زنند به صورت ارگانیک اضافه شود و هر یک از آن‌ها منحصر به فرد باشند، می‌توانید انتظار بهبود رتبه الکسا Alexa را داشته باشید. داده‌هایی که برای تعیین این رتبه استفاده می‌شوند، از 25 هزار افزونه که در مرورگرهای مختلف مانند فایرفاکس Firefox ، کروم Chrome ، اینترنت اکسپلورر Internet Explorer قرار دارند، جمع‌آوری می‌شود.

چگونه از رتبه الکسا Alexa مطلع شویم؟

برای اینکه متوجه رتبه‌ای که به سایت شما اختصاص داده شده است، بشوید می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید :

  • وارد Alexa شوید.
  • آدرس کامل سایت خود را در باکس مشخص شده وارد نمایید Enter کنید.

با انجام این کار نه تنها متوجه رتبه سایت خود می‌شوید، بلکه اطلاعات کاملی در رابطه با معیارهای مختلف مانند میزان بازدید روزانه، نرخ جست‌وجو ، درصد بازدید از سایت و … کسب می‌کنید.

رتبه الکسا Alexa

رتبه الکسا Alexa یعنی چی؟

یکی از سؤالاتی که مشتریان از ما دارند، این است که ارتباط بین رتبه الکسا و ترافیک سایت چیست. در واقع بسیاری این تصور غلط را دارند که بالا بودن ترافیک سایت منجر به بهبود رتبه الکسا می‌شود. البته که نمی‌توان گفت این تصور به طور کامل غلط است اما نمی‌توان هم گفت در تمامی حالت‌ها درست است. همان‌طور که گفته شد رتبه الکسا Alexa بر اساس میزان بازدید کاربران از سایت سنجیده می‌شود. اما اگر این بازدید بر اساس معیارهای الکسا نباشد، نه تنها نتیجه را بهتر نکرده بلکه بدتر نیز می‌کند. به عنوان مثال، یکی از مهم‌ترین معیارها، میزان ماندگاری کاربر در سایت شما است. هرچه که این زمان کمتر باشد، رتبه الکسا شما بدتر خواهد بود.

به همین دلیل است ما به مشتریانی که قصد افزایش ترافیک سایت و سپس بهبود رتبه الکسا از طریق تبلیغات گوگل را دارند، توصیه می‌کنیم که از یک صفحه فرود مناسب استفاده کنند. زمانی که کاربر روی تبلیغ شما کلیک می‌کند، به لندینگ پیج سایت شما انتقال داده می‌شود. اگر این لندنیگ پیج به درستی طراحی نشده باشد، کاربر پاسخ سؤال و نیازش را پیدا نکرده و به سرعت سایت شما را ترک می‌کند. همین رفتار کاربر موجب ارسال سیگنال‌هایی به الکسا و گوگل می‌شود، تا رتبه شما بد و بدتر شود!

چرا رتبه الکسا Alexa قابل اعتماد نیست؟

با وجود این که داده‌های کسب شده از طریق الکسا بسیار ارزشمند هستند، اما چندان نیز مورد اعتماد نیستند. بنا به دلیل زیر :

این ابزار برای جمع‌آوری اطلاعات مورد نیازش از مرورگرهای مختلف استفاده می‌کند. اما این مسئله به این معنا نیست که به تمامی مرورگرهای دنیا دسترسی دارد. کم بودن جامعه آماری این ابزار، باعث می‌شود که بسیاری این رتبه را چندان درست در نظر نگیرند!

اهمیت رتبه الکسا Alexa

اگر می‌خواهید متوجه نحوه عملکرد سایتتان شوید، بهتر است که از السکا و گوگل آنالیتیکس با هم استفاده کنید! با استفاده همزمان این دو ابزار نه تنها می‌توانید سئو سایت را بهبود ببخشید، بلکه می‌توانید بهترین کلمات کلیدی را برای تبلیغات گوگل ادز انتخاب کنید. پس برای عقب نماندن در میدان رقابت، بررسی رتبه Alexa اهمیت دارد.

نظر شما در رابطه رتبه Alexa چیست؟ آیا تا کنون به این رتبه اهمیت داده‌اید و به فکر بهبود آن بوده‌اید؟

رتبه الکسا Alexa چیست و چه اهمیتی دارد؟
در تمامی مسائل زندگی اگر بخواهید موارد مختلفی را با یکدیگر مقایسه کنید، قطعاً به اولین چیزی که...
5 از 1 رای ثبت شده

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید