معرفی ۵ ابزار از بهترین ابزارهای سئو سایت

معرفی ۵ ابزار از بهترین ابزارهای سئو سایت

اگر عنوان این مقاله نظر شما را به خود جلب کرده است، قطعا شما یک سئو کار حرفه ایی هستید. کاملا مشخص است که تمامی فعالیت های دیجیتال مارکتینگ نهایتا به نحوی به سئو سایت کمک می کنند. اگر شما تبلیغات انجام می دهید، اگر سایت خود را در بیلبورها معرفی می کنید و یا تولید محتوای با کیفیت انجام می دهید همگی این فعالیت ها هزینه های قابل توجهی برای شما داشته اند که حفظ آن یکی از مهم ترین کارهاست. البته مهم نیست که شما به تازگی کسب و کار خود را شروع کرده اید و یا سایت شما در حال حاضر جایگاه بسیار خوبی در گوگل دارد در هر جایگاهی باید برای بهبود سئو تلاش کرد. برای آسان تر شدن فرآیند آنالیز و نتیجه گیری در حال حاضر ابزارهای تحلیل سئو بهترین گزینه هستند. این ابزارهای بررسی سئو سایت هر کدام امکاناتی رادر اختیار کاربران خود قرار می دهند. در این مقاله به بررسی بهترین ابزارهای سئو خواهیم پرداخت و خواهیم گفت که هر کدام از آن ها چه امکاناتی را در اختیار ما می گذارند.

معرفی بهترین ابزارهای سئو

در مورد اهمیت شناخت ابزار های سئو صحبت کردیم و گفتیم گه هر کدام از آن ها امکانات خاصی را برای ما فراهم می کنند. تعداد این ابزار ها بسیار زیاد است و حتی روزانه به آن ها افزوده می شود. برخی از این ابزار ها برای یافتن کلید واژه ها مناسب هستند، برخی بک لینک ها را  بررسی می کنند و برخی دیگر سئو تکنیکال یا فنی را مورد هدف قرار می دهد. به جز ابزار های گوگل مانند گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول و چندین ابزار دیگر که رایگان هستند برای دسترسی به نسخه ی پریمیوم بهترین ابزار های سئو باید هزینه استفاده از خدمات را به صورت ماهانه و یا سالانه بپردازید. در ادامه شرح مختصری از خدمات این وب سایت ها ارائه می کنیم:

بهترین ابزارهای سئو

ابزار تحلیل سئو سایت Ahrefs

Ahrefs یکی از بزرگ ترین و بهترین ابزارهای سئو است. وب مستران زیادی در سراسر دنیا برای بهبود کار خود از این سایت استفاده می کنند. امکانات سایت به شرح زیر است:

 • ابزار بررسی بک لینک (backlink profile)

یکی از مهم ترین فاکتورهای قدرت یک سایت داشتن بک لینک های با کیفیت است. اطلاع از اینکه رقبای شما در چه سایت هایی بک لینک دارند و یا بک لینک های شما با کیفیت هستند یا خیر کمک زیادی به پیشبرد کار شما خواهد کرد. برای اینکار می توانید از این ابزار استفاده کنید.

 • جست و جوی کلید واژه (keyword research)

برای داشتن استراتژی بازاریابی محتوا، باید کلید واژه های مناسب برای پیج های سایت و صفحات بلاگ جست و جو کرد. Ahrefs فاکتور هایی مانند سختی کلمه، میزان ترافیک کلمه و تعداد دفعاتی که یک کلمه درگوگل جست و جو شده است را نمایش می دهد.

 • بررسی رتبه (rank tracker)

اگر می خواهید جایگاه دقیق سایت خود در میان رقبا را بدانید می توانید از این ابزار استفاده کنید. بدون شک یک سئو کار حرفه باید نتیجه ی کار خود را به طور مداوم بررسی کند و اگر سایت در حال از دست دادن رتبه است آن را بهبود بخشد.

 • آنالیز رقبا (competitive analysis)

با استفاده از آنالیز و بررسی سایت رقبا یک سئو کار سرعت روند کار خود نسبت به رقبا بررسی می کند. برای اینکار باید از ابزار های تحلیل رقبا استفاده کرد. این ابزار می گوید که رقیب شما از چه کلیدواژه هایی ترافیک می گیرد و پیشنهاد های جدید برای کلیدواژه به شما می دهد.

 • آنالیز محتوا (content research)

با استفاده از این ابزار شما کلید واژه های خود را وارد می کنید و سایت بهترین محتواهایی که با این کلید واژه تولید شده اند را به شما نشان می دهد. شما می توانید ببینید که رقبا چه نوع محتوایی آماده کرده اند و از روند بهینه سازی آن ها باخبر باشید.

خرید اکانت Ahrefs

سفارش

ابزارهای تحلیل سئو

ابزار تحلیل سئو سایت Moz

سایت moz  یکی از بزرگ ترین مراجع سئو وب سایت است و آمارهای آن برای همه معتبر محسوب می شود. در نسخه ی رایگان moz.com امکاناتی مانند قدرت دامنه  (domain authority) ، تعداد بک لینک های سایت (linking root domain)  تعداد کلید واژه هایی که در آن بالا هستید ( ranking keyword) و یا فاکتور (spam score) را به شما نمایش می دهد. این اصطلاحات اولین بار از طریق همین سایت معرفی شد ولی امروزه به عنوان فاکتورهای مهم در سئو سایت قابل استناد هستند. برای دسترسی به امکانات حرفه ای تر شما باید اکانت پریمیوم moz تهیه کنید. این ویژگی ها به شرح زیر است:

 • تحلیل کلید واژه (keyword explorer)

ابزار های زیادی در دنیا کلید واژه ها را تحلیل و بررسی می کنند اما ابزار moz چیز دیگری است.  فاکتور هایی که ابزار ماز به شما پیشنهاد می کند شامل میزان جست و جوی ماهانه  کلید واژه ، میزان سختی رتبه گرفتن درآن کلمه، پیشنهاد کلید واژه های جدید و آنالیز جایگاه شما در کلمات است.

 • ابزار تحلیل رتبه (rank checker)

با استفاده از این ابزار می توانیم رتبه ی رقبا را در کلیدواژه های هدف تحلیل کنیم. دانستن اطلاعات رقبا به ما کمک فراوانی در چیدمان استراتژی برای ریپورتاژها و بک لینک هایی که می خواهیم بسازیم خواهد کرد.

 • بهینه سازی صفحات (optimize your pages)

با استفاده از ابزار پریمیوم این سایت می توانید از قابلیت های سایت خود برای بهبود باخبر شوید. در اصل این ابزار شما را برای برنامه ریزی های آینده و بهبود صفحات موجود کمک خواهد کرد.

 • آنالیز کلی سایت (site audit)

خرنده های گوگل هه جا هستند و هیچ نکته ای از دید آن را پوشیده نمی ماند. برای اینکه دید کلی نسبت به روند کاری سایت خود و اشتباهات احتمالی داشته باشید، بهتر است از ابزار های تحلیل سایت استفاده کنید.

 • گزارش دهی (reporting)

یکی از برتری های این سایت این است که می توانید از تمامی تحلیل های خود گزارش تهیه کنید و این گزارش ها را به مشتریان و یا مدیران سایت ارائه کنید. همچنین امکان بایگانی گزارش ها به شما این امکان را می دهد که روند کاری خود را در بازه های زمانی مختلف با یکدیگر مقایسه کنید.

خرید اکانت Moz Pro

سفارش

ابزارهای بررسی سئو سایت

ابزار تحلیل سئو سایت Alexa

الکسا یک سایت مرجع برای تحلیل ترافیک سایت است. این سایت نیز مانند Moz اطلاعات قابل استنادی به ما ارائه می دهد. برای استفاده از تمامی ابزار های الکسا باید نخسه ی پریمیوم  آن را خریداری کنید. خدمات این سایت برای بررسی سئو و تحلیل رقبا بسیار کاربردی است.  برای کاهش رتبه الکسا می توانید از خدمات شرکت الکسا استفاده کنید. برخی از این خدمات به شرح زیر است:

 • ابزار بررسی سختی کلید واژه (keyword difficulty)

برای گرفتن جایگاه بهتر در گوگل باید از قابلیت های رقابتی خود در هر کلید واژه باخبر باشید. این ابزار کلماتی که برای کسب و کار شما مناسب هستند را پیشنهاد می کند و میزان سختی آنها را به شما نمایش می دهد. کلماتی که سختی آن ها پایین تر است، رتبه گرفتن آنها در گوگل بسیار ساده است.

 • بررسی صفحات سایت (on page analysis)

این ابزار به شما کمک می کند که سئو صفحات را بررسی کنید. الکسا به شما گزارشی ارائه می دهد و و نکاتی که برای بهبود سایت به شما کمک می کند را به صورت گزارشی نمایش می دهد.

 • ابزار بررسی بک لینک های رقبا (competitor backlink checker)

این ابزار لیستی کامل از تمامی بک لینک هایی که رقبای شما دارند، ارائه می دهد.

 • ابزار بررسی سئو (seo audit tool)

اگر می خواهید جایگاه خود را در گوگل حفظ کنید باید از اتفاق هایی که در جریان است خبردار باشید. این ابزار گزارش کاملی از سئو تکنیکال شما ارائه می کند.

 • ابزار های رقابتی (competitive analysis tool)

با استفاده از ابزار های رقابتی می توانید رقبای سایت خود را شناسایی کنید و از اطلاعات دقیق تری در مورد آن ها با خبر شوید. با استفاده از این ابزار می توان دریافت که مخاطبان شما کیستند و چه سایت هایی را مشاهده می کنند. این ابزار برترین ترند های روز کار شما را به دست می آورد و همچنین اطلاعاتی در مورد میزان ترافیک سایت رقیبان و برخی اطلاعات جزئی تر از عملکرد وب سایتشان ارائه می دهد.

بهترین ابزارهای سئو

ابزار تحلیل سئو سایت Semrush

یکی از بهترین ابزار های بررسی سئو سایت semrush است. برای استفاده کامل از امکاناتی که این سایت برای وب مستران در دسترس قرار داده است، بهتر است که اکانت پریمیوم سایت را تهیه کنید. گزارش های این سایت برای بهبود سئو سایت و کمک در روند دیجیتال مارکتینگ بسیار دقیق و معتبر هستند. برخی از خدمات سایت شامل : بهبود seo، تبلیغات ppc ، تحقیق کلمات کلیدی، بازاریابی محتوا، آنالیز کلی سایت و مدیریت کمپین هاست. در ادامه شرح مختصری در مورد این خدمات توضیح خواهیم داد:

 • بررسی کلی سایت

توسط ابزار های این سایت می توانید از کوچک ترین تغییر در رتبه ی سایت خود در گوگل باخبر شوید.

 • تحلیل رقبا و رتبه بندی دقیق

شناسایی رقبا و اطلاع از رتبه ی آن در کلمات کلیدی مشابه دید بسیار دقیقی برای ادامه ی روند مارکتینگ در اختیار نتخصصین سئو قرار می دهد. این ابزار قدرت زیادی دارد بنابراین تا حد زیادی می توان به آمار های آن استناد کرد.

 • آنالیز بک لینک ها

با این ابزار گزارشی دقیق از بک لینک های رقبا داشته باشید. همچنین با این ابزار می توان فهمید که رقبا از چه انکر تسکت هایی استفاده می کنند. این دو مورد شما را برای ادامه ی روند لینک سازی بسیار کمک خواهد کرد.

 • تبلیغات

با گزارش های کاربردی و دقیقی که semrush در اختیار ما می گذارد به خوبی می توان تبلیغات هدفمند انجام داد. این گزارش ها استفاده از این گزارش ها هزینه ی تبلیغات پایین تر خواهد آمد و بازدهی بالا می رود.

 • ابزار بررسی سئو

در منو های سایت با site audit بر خواهید خورد. این ابزار یکی از بهترین ابزار های سئو است. semrush سایت شما را به صورتی دقیق بررسی می کند، ارور های سایت را نمایش می دهند و پیشنهاد هایی برای به بهبود سئو نمایش می دهد.

خرید اکانت SEMrush

سفارش

ابزار های تحلیل سئو

بررسی سئو سایت Woorank

ابزار woorank نیز یکی از بهترین ابزار های تحلیل سئو است. این ابزار امکان های زیادی برای بررسی سریع سایت در اختیار شما می گذارد. با خرید اکانت پریمیوم woorank به امکانات کامل سایت دسترسی داشته باشید. هر هفته  می توانید گزارش های سایت خود را از این سایت دریافت کنید و حتی گزارش های قبلی را ذخیره کنید. این گزارش به 12 بخش تقسیم شده است :

 • Top 5 Priorities

پنج اولویت اول، مهمترین اقداماتی که باید برای سایت خود انجام شود را یادآوری می‌کند.

 • Visitors

بازدید کننده‌ها، این بخش به طور خلاصه ترافیک سایت را نشان می‌دهد.

 • Social Monitoring

مانیتورینگ اجتماعی، این بخش محبوبیت سایت را در شبکه‌های اجتماعی بررسی می‌کند.

 • Mobile

موبایل، نسخه موبایل سایت را نمایش می دهد و بهینه سازی‌های لازم برای نسخه موبایل ارائه می‌شود.

 • SEO Basics

مبانی سئو، بررسی می‌کند که آیا سایت نکات اساسی سئو را رعایت می‌کند یا نه( مانند www ، نقشه سایت و …)

 •  SEO Content

محتوای سئو، بررسی مهمترین عوامل سئو در صفحه (عنوان ، توضیحات متا و متاتگ ها و … )

 • SEO Keywords

کلیدواژه های سئو، مهمترین کلمات کلیدی سایت را نشان می‌دهد و امکان مقایسه با رقیبان را فراهم می‌کند.

 • SEO Authority

قدرت سئو، در این قسمت قدرت و اعتبار سایت بررسی می‌شود. (با استفاده از رتبه صفحه، قابلیت ایندکس شدن سایت و …)

 • SEO Backlinks

لینک دهنده های سئو، تعداد پیوندهای سایت نمایش داده می‌شود.

 • Usability

قابلیت استفاده، عوامل مختلف قابل استفاده بودن بررسی می‌شود.
مانند صفحه خطای 404، سایز صفحه، سرعت و زمان لود سایت و…

 •  Security

امنیت، معیارهای مربوط به امنیت بررسی می‌شود.(مانند اسپم، لیست سیاه، امنیت مرورگر گوگل و …)

 • Technologies

تکنولوژِی، در این بخش به بررسی جنبه های مختلف سایت پرداخته می‌شود. ( مانند استانداردهای w3، بهینه سازی سرعت و …)

کلام آخر

در این مقاله 5 ابزار از بهترین ابزارهای سئو را نام بردیم و به ویژگی های خاص هر کدام پرداختیم. ابزار های تحلیل سئو یکی از مهم ترین امکاناتی است که هر سئو کار باید حتما در اختیار داشته باشد. هر کدام از ابزار های بالا امکانات خاصی را به کاربر ارائه می دهد و یک سئو کار حرفه ای باید تمامی آنها آشنا باشد و بهترین ابزار را انتخاب کند. استفاده از ابزار های بررسی سئو سایت عموما به دلیل اینکه زمان و هزینه ی زیادی برای توسعه آن ها شده است، رایگان نیستند. اکانت پریمیوم این سایت ها دسترسی بالا به امکانات سایت می دهد. در ایران به دلیل نداشتن دسترسی به حساب های مالی بین المللی نظیر پی پال، ویزا کارت و یا مستر کارت امکان پرداخت آنلاین وجود ندارد. برای خرید اکانت پریمیوم سایت های ذکر شده، می توانید از خدمات آژانس افراک استفاده کنید.

معرفی ۵ ابزار از بهترین ابزارهای سئو سایت
اگر عنوان این مقاله نظر شما را به خود جلب کرده است، قطعا شما یک سئو کار حرفه...
5 از 1 رای ثبت شده

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید