تبلیغات کلیکی گوگل یا ارزش طول عمر مشتری (قسمت اول)

تبلیغات کلیکی گوگل یا ارزش طول عمر مشتری (قسمت اول)

زمانی که برای توسعه یک کسب‌وکار، یک کمپین تبلیغات کلیکی گوگل راه‌اندازی و یا روی سئو ارگانیک سایت سرمایه‌گذاری می‌شود، معمولاً در ابتدا دو نگرانی به وجود می‌آید. ارزش طول عمر مشتری (LTV) و هزینه هر واکنش مشتری (CPA)، که هر دو فاکتور‌های مهمی برای راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار هستند. اگر از LTV و CPA تبلیغات گوگل ادوردز خود بی‌اطلاع هستید، دارید بی‌گدار به آب می‌زنید. بدون در دست داشتن مقدار هزینه‌ای که برای تبلیغات گوگل صرف می‌شود، نمی‌تواننید در مورد فعالیت‌های خود تصمیم‌گیری کنید.

اگر همچنان نگرانی اصلی شما رتبه‌ی سایت، نرخ تاثیر گذاری یا نرخ کلیک است نیاز به تجدید نظر دارید.

زمانی که می‌خواهید عملکرد سایت خود را اندازه‌گیری کنید، هر دوی این شاخص‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. ولی کدام یک برای صرفاً تمرکز بر روی رشد بهتر است؟

تبلیغات گوگل ادوردز

چرا ارزش طول عمر مشتری پادشاهی می‌کند؟

وقتی می‌خواهید با وارد کردن مشتریان جدید، کسب‌و‌کار خود را گسترش دهید، گزینه‌های مختلفی دارید؛

  • می توانید سرمایه تبلیغات گوگل ادز را افزایش دهید (یا سئو سایت را تقویت کنید) تا مشتریان منحصر به فرد جدید بدست آورید.
  • دریافتی خود را با افزایش فروش به مشتریانی که دارید، افزایش دهید
  • محصولات مختلف تولید کنید تا بازار هدف خود را گسترش دهید.

این سه مورد اصلی‌ترین و رایج‌ترین شیوه‌های گسترش کسب‌و‌کار هستند. در اصل، گسترش دادن کسب‌و‌کار به معنی بالا بردن ارزش مشتری‌های موجود و یا بالا بردن تعداد مشتریان (یا هردو) است. ولی هیچ کدام از موارد ذکر شده و استراتژی‌هایی که لازم دارند راحت، ارزان یا حتی مجانی نیستند.

بیشتر بدانید: تبلیغات یوتیوب

برای یک کسب‌و‌کار زمان پول است. حتی اگر بدون کمک سازمان‌های بیرونی کسب‌و‌کار خود را راه‌اندازی می‌کنید (بوت استرپینگ) زمان شما پول است. فکر می‌کنید بازاریابی ایمیل (ایمیل مارکتینگ) مجانی است؟ برای بازاریابی ایمیل نیاز به زمان دارید که کارکنان مربوط صرف کنند، به ابزار نیاز دارید که سربار شما را بالا می‌برند و تولید محتوا که نیروی متخصص لازم دارد.

همه‌ی این عوامل جزء هزینه تبلیغات گوگل شما حساب می‌شوند. برای مثال با بررسی میانگین هزینه صرف شده برای کلمات کلیدی در یک صنعت، از طریق ادوردز، شما را از بخشی از هزینه‌هایی که صرف می‌کنید مطلع می‌سازد. یا می‌توانید زمان لازم برای تولید یک محتوا که برای تقویت سئو سایت و افزایش ترافیک سایت تولید می‌کنید، محاسبه کنید. هزینه‌ای که باید برای نیروی کار تولید محتوا صرف کرد چقدر خواهد بود؟

مطالب مرتبط در سایت‌های مرجع: Keyword Price: What Is the Keyword Price

The 25 Most Expensive AdWords Keywords

عملکرد همه‌ی این عوامل برای این است که بدانید جذب و متقاعد کردن یک مشتری به خرید چقدر هزینه لازم دارد.

ولی کدام یک مهم‌تر است، CPA یا LTV؟ چه مقدار هزینه تبلیغات کلیکی گوگل منطقی است؟ برای صنایع مختلف متفاوت است؟ بنچ مارکی برای بررسی و تحلیل موجود هست؟ هیچ یک از این سوالات کارآمد نیستند. چون هر کسب‌و‌کار اساساً منحصر به فرد است حتی اگر خدمات و محصولات مشابه در بازار عرضه شود، مدل کسب‌و‌کار شما، مشتریان شما و استراتژی‌ها متفاوت هستند. یعنی بین هیچ رو کسب‌وکاری هزینه تبلیغات گوگل و ارزش طول عمر مشتری یکسان نخواهند بود و بنچ مارک کردن هزینه تبلیغات کلیکی هیچ معنایی ندارد.

واقعیت ساده است. اگر ارزش طول عمر مشتری خود را ندانید نمی‌توانید هزینه‌ای را که باید صرف تبلیغات گوگل شود محاسبه کنید. LTV خیلی مهم است چون فروش محصول به مشتری‌های قبلی 5 برابر ارزان‌تر است. شما در حال حاضر مشتری دارید، به جای این که این همه هزینه صرف جذب مشتری جدید کنید، بهتر است اول روی فروش بیشتر به مشتریان قدیمی خود تمرکز کنید. به این دلیل که هر چقدر مشتریان قدیمی از برند شما خرید کنند، میانگین درآمد فروش شما از هر مشتری افزایش می‌یابد و دیگر لازم نیست نگران هزینه‌های کمپین‌های جدید باشید.

با یک محاسبه‌ی ساده می‌توانید میانگین درآمد فروش هر مشتری را حساب کنید. اگرچه محاسبه ارزش طول عمر مشتری ساده نیست ولی میتوانید به صورت تقریبی حساب کنید. آیا به اندازه‌ی کافی هست؟ آیا می‌تواند افزایش یابد؟ شاید بتوانید با ارسال چند ایمیل میانگین فروش را افزایش دهید که این کار هزینه ناچیزی اما سود زیادی برای شما به همراه دارد.

تبلیغات کلیکی گوگل

به همین دلیل است که  LTV پادشاهی می‌کند.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید