فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت : قسمت اول

فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت : قسمت اول

یکی از مهم‌ترین مواردی که افراد هنگام ورود به فضای آنلاین به آن اهمیت می‌دهند، رتبه گوگل سایت است. با وجود این که کم بودن این رتبه (منظور رتبه‌هایی است که به سمت 1 تمایل دارند.) به معنای عملکرد مناسب و فروش زیاد نیست اما بالا بودن آن قطعاً به معنای عملکرد نامناسب سایت است! برای این که شما بتوانید رتبه‌ای خوب از الکسا و گوگل دریافت کنید، باید با فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت آشنا باشید و از آن‌ها برای سئو داخلی و سئو خارجی سایتتان استفاده کنید.

مهم‌ترین فاکتورهای سئو سایت در گوگل

داشتن یک وب‌سایت و امن قابل دسترس

بدون شک یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت ، داشتن یک URL به عنوان آدرس سایت است. چرا که با استفاده از همین آدرس است که خزنده‌های گوگل شما را پیدا کرده، متوجه مطلب موجود در صفحه سایت شده و برای ایندکس کردن مطالب شما اقدام می‌کنند. بنابراین به نکات زیر برای تعیین URL صفحه سایت توجه داشته باشید :

  • استفاده از فایل txt که به خزنده‌های گوگل بگوید در کدام قسمت سایت می‌تواند به دنبال محتوا باشد.
  • تهیه نقشه سایت برای هدایت خزنده‌ها. (از طریق Yoast SEO یک Sitemap ایجاد کنید.)

توجه : وجود HTTPS در آدرس سایت لزوماً فاکتوری جهت ایندکس کردن یا نکردن محتوای سایت شما نیست. اما بر اساس آنچه که گوگل منتشر کرده است، بودن این المان در URL می‌تواند نقش مثبتی در سئو داشته باشد. بنابراین اگر گواهینامه امنیتی SSL را برای سایت خود نگرفته‌اید، حتماً اقدام کنید.

بهینه سازی سرعت سایت (خصوصاً برای تلفن همراه)

حتماً می‌دانید که گوگل به دنبال ارائه بهترین تجربه کاربری است، بنابراین تعجبی نیست که بالا بودن سرعت سایت را به عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سئو سایت در گوگل در نظر بگیرد. از سال 2018 سرعت سایت در تلفن‌های همراه از اهمیت بیشتری برخورداری پیدا کرده است. بنابراین اگر سایت شما در تلفن همراه با سرعت خوبی بارگذاری نشود، قطعاً از سوی گوگل متحمل جریمه شدیدی می‌شود. یکی از ابزاری که برای تست سرعت سایت می‌توانید استفاده کنید، جی متریکس است.

فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت

کاربری سایت در موبایل

بیشتر کاربران از تلفن همراه برای جستجوی روزانه‌شان استفاده می‌کنند و نه وب. به همین دلیل، کاربری سایت در موبایل یکی از فاکتورهای سئو سایت در گوگل محسوب می‌شود. بنابراین زمانی که خزنده‌ها برای ایندکس کردن به سایت شما سر می‌زنند، ابتدا به بررسی نسخه موبایلی سایت می‌پردازند. بنابراین نکات زیر را در رابطه با سایتتان مورد بررسی قرار دهید :

  • آیا سایت شما برای سایر دستگاه‌های الکترونیکی ریسپانسیو هست یا نه.
  • آیا از فونت مناسب برای خواندن محتوا در موبایل استفاده می‌کنید یا نه.
  • آیا استفاده از منو و سایر گزینه‌های Call to Action راحت هست یا نه.
  • اطمینان حاصل کنید که محتوای شما به طور کامل توسط تبلیغات پاپ آپ پنهان نمی‌شود.

قدمت دامنه، URL و اعتبار صفحه

آیا می‌دانستید نزدیک به 90 درصد از سایت‌هایی که جزء 10 نتیجه برتر هستند، سن دامنه‌شان بیش از 3 سال است؟ بنابراین اگر به تازگی سایتتان را راه‌اندازی کرده‌اید، خیلی سریع انتظار نتیجه بخش بودن تکنیک‌های سئو را نداشته باشید چرا که کمی برای شما زمان‌برتر خواهد بود.

بعد از آن، اعتبار صفحه شما اهمیت دارید. اعتبار صفحه شما در رابطه با کیفیت محتوای قرار داده شده، استفاده از لینک‌های داخلی و لینک‌های به اشتراک‌گذاری محتوا است. برای سنجش اعتبار صفحه و اعتبار دامنه می‌توانید از ابزار Moz استفاده کنید. لینک مد نظرتان را وارد نموده و سپس عددی بین 0 و 100 دریافت نمایید. هرچه این مقدار بالاتر باشد، احتمال موفقیت شما بیشتر است.

فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت

محتوای سئو شده برای سایت

شاید محتوای سئو شده را بتوان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت در نظر گرفت. دلیل این مسئله هم وابستگی الگوریتم‌های گوگل به کلمات کلیدی است. کلمه کلیدی به عبارتی گفته می‌شود که توسط کاربر در گوگل جستجو می‌شود. هرچه که محتوای قرار داده شده در رابطه با کلمه کلیدی جدیدتر باشد، گوگل برای آن ارزش بیشتری قائل است. بنابراین از قرار دادن محتوای کپی خودداری کنید! بهترین ابزری که برای انتخاب کلمه کلیدی می توانید از آنها استفاده کنید عبارت هستند از :

علاوه بر کلمه کلیدی اصلی، به کلمات LSI نیز توجه داشته باشید. این کلمات به عباراتی گفته می‌شود، که به عنوان هم معنی کلمه کلیدی استفاده می‌شوند. بنابراین با استفاده از این کلمات، ارتباط کلمه‌های مختلف را به گوگل نشان دهید و به گوگل اطلاع دهید که برای جستجوی شبیه این موارد، می‌تواند از محتوای شما استفاده کند.

بنابراین برای استفاده درست از کلمات کلیدی، حتماً به نیاز کاربر توجه کنید و محتوایی را در اختیارش قرار دهید که واقعاً به آن نیاز دارد. پس سعی کنید که در محتوایتان سؤال مطرح کرده و به آن پاسخ دهید و در صورت امکان از ویدئوهای آموزشی برای درک بیشتر کاربر استفاده نمایید.

آیا تعداد کلمات محتوا در رتبه بندی گوگل تأثیر دارد؟

جواب این سؤال مثبت است، در صورتی که اطلاعات قرار داده شده در محتوا مفید و غیر تکراری باشد. بر اساس آنچه که گوگل اظهار می‌کند، محتواهایی با بیش از 2000 کلمه شانس زیادی برای بودن در صفحه اول گوگل دارند.

برای آشنایی بیشتر با فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت در قسمت دوم این مقاله همراه ما باشید …

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید