برای مشاهده گزارش افراک ۱۴۰۱ کلیک کنید.
مشاهده

CTR تبلیغات گوگل چیست و چطور آن را افزایش دهیم؟

CTR تبلیغات گوگل چیست و چطور آن را افزایش دهیم؟

موتورهای جست و جو، اعتبار زیادی برای CTR  یا نرخ کلیک قائل هستند. به علاوه وقتی قرار است کاربران به ازای هر کلیک هزینه پرداخت کنند، این موضوع برایشان مهم تر هم می شود. منطقی هم هست چون هر چه افراد روی یک تبلیغ بیشتر کلیک کنند، پول بیشتری نصیب موتور جست و جوها می شود. تبلیغ در گوگل هم از این قاعده مستتثنی نیست. اما CTR برای کاربران و بازاریابان هم اهمیت دارد. در این بخش قصد داریم ابتدا بگوییم CTR چیست و چه تاثیری بر عملکرد تبلیغات در گوگل شما میگذارد.

CTR چیست؟

به زبان ساده، نرخ کلیک تبلیغ در گوگل یا CTR درصد نمایش تبلیغ به تعداد کلیک هایی که روی آن می شود را مشخص می کند. در واقع CTR نشان می دهد که چه درصد از افرادی که تبلیغ شما را می بینند روی آن کلیک می کنند. این مولفه می تواند برای سنجش نحوه عملکرد کلمات کلیدی و تبلیغات در گوگل، به کار گرفته شود.

 کلیک ÷ نمایش = CTR.  برای مثال اگر ۵ نفر از ۱۰۰ نفری که تبلیغ در گوگل شما را دیده‌اند روی آن کلیک کرده باشند، CTR شما ۵ درصد می شود.

هر کدام از تبلیغ ها و کلمات کلیدی شما در تبلیغ گوگل، CTR مخصوص به خودشان را دارند که می توانید در اکانت گوگل ادوردز خود آنها را مشاهده و مدیریت کنید.

CTR بالا نمایانگر این نکته است که تبلیغ در گوگل شما برای افراد جذاب و مفید بوده است.

با بررسی میزان CTR می توانید به این نکته پی ببرید که کدام یک از تبلیغات در گوگل شما عملکرد خوبی دارند و کدام یک را باید بهبود ببخشید. هر چه کلمات کلیدی تبلیغ در گوگل شما و تبلیغات به هم مرتبط تر باشند و هماهنگی و هارمونی بیشتری میان آنها و کسب وکار شما باشد، احتمال اینکه کاربر بعد از جست و جوی کلمه ی کلیدی مد نظر شما، بر روی آن کلیک کند بسیار بالاتر می رود.

هدف نهایی کلیه کمپین های تبلیغات در گوگل، ترغیب کاربران هدف، به آمدن به وبسایت شما و انجام عملیات مد نظر شماست (خرید، پرکردن فرم تماس، دانلود کردن فایل آموزشی خاص و …)

ctr چیست

CTR خوب چه مقداری است؟

بعد از اینکه توضیح دادیم CTR اصلاً چیست، این سوال پیش می آید که چه نرخ کلیکی، برای اکانت گوگل ادز ما خوب است. باید بگوییم که بستگی دارد.

نرخ کلیک تبلیغ در گوگل شما یا CTR به عوامل زیر بستگی دارد:

  • صنعتی که کسب وکار شما در آن فعالیت دارد.
  • گروه کلمات کلیدی ای که شما بر روی آنها هزینه می‌کنید
  • کمپین‌های مجزا در اکانت گوگل ادز شما

CTR دورقمی برای کلمات کلیدی پرطرفدار به خصوص زمانی که افراد برند شما و محصول پرطرفدار شما را جست و جو می‌کنند،‌ خیلی عجیب و دور از انتظار نیست. دیدن CTR زیر ۱ هم برای کلمات کلیدی بی اهمیت، با شیوه انطباق broad یا کلی هم خیلی عجیب نیست.

بیشتربدانید: یکی دیگر از انواع تبلیغات مناسب برای کسب و کارها، تبلیغ در یوتیوب است. یوتیوب دومین سایت پر بازدید جهان بهترین پلتفرم برای انجام تبلیغات ویدیویی است.

CTR چه تاثیری روی رتبه تبلیغات در گوگل دارد؟

CTR فقط یک نشانه برای بررسی میزان مرتبط بودن تبلیغات شما با آنچه کاربران جست و جو می کنند، نیست. CTR همچنین رتبه تبلیغ در گوگل شما در موتور جست و جو گوگل هم مربوط می شود. رتبه تبلیغ، جایگاه تبلیغ شما در موتور جست و جو گوگل را نشان می دهد.

درست است تبلیغات در گوگل ـ یک سیستم مزایده ی تمام کمال نیست!

بهترین جایگاه، به کسی که بیشترین مبلغ را هزینه می‌کند اختصاص ندارد. بلکه بالاترین جایگاه از آن دسته از تبلیغات گوگلی است که بالاترین رتبه تبلیغات را در بین رقبا دارند و CTR هم که نقش مهمی در محاسبه رتبه تبلیغ در گوگل دارد! اما خیال نکنید محاسبه رتبه تبلیغ در گوگل به همین سادگی هاست. گوگل CTR واقعی شما را در برابر CTR پیش بینی شده شما قرار می دهد.

به این ترتیب اگر خیلی از تبلیغات گوگلی شما CTR پایینی داشته باشند، گوگل فرض را بر این می‌گذارد که هر تبلیغ جدید دیگری که شما به اکانت گوگل ادز ( گوگل ادوردز) خود اضافه کنید هم قرار است CTR پایینی داشته باشد و به این ترتیب تبلیغ در گوگل شما را پایین تر از رقبا نمایش دهد.

اهمیت درک مفهموم CTR و تلاش برای بهبود آن هم از همین جا می آید. یک CTR ضعیف، می تواند رتبه‌ی تبلیغ شما را پایین بیاورد، حالا هر چقدر هم که برای آن هزینه می کنید اهمیتی ندارد.

اگر می‌خواهید کمپین تبلیغات گوگل را با امتیاز کیفی بالا و CTR خوب راه اندازی کنید، می توانید از مشاوره های رایگان ما بهره مند شوید. کافی است در سایت درخوایت مشاوره بدهید یا با این شماره تماس بگیرید: ۰۲۱۲۸۴۲۶۲

CTR چطور روی امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل تاثیر می‌گذارد؟

امتیاز کیفی، معیاری برای سنجش میزان ارتباط کلمات کلیدی، متن تبلیغ و صفحات فرود تبلیغات در گوگل شماست. هرچقدر که تبلیغ شما با صفحه فرودتان برای کاربر هماهنگ تر و مرتبط تر باشد امکان اینکه امتیاز کیفی تبلیغ شما بالاتر باشد، بیشتر است. امتیاز کیفی توسط موتور جست و جوی گوگل و با در نظر گرفتن CTR پیش بینی شده، ارتباط تبلیغ و کیفیت صفحه فرود شما، محاسبه می شود. CTR بهتر، امتیاز کیفی تبلیغ شما را افزایش می‌دهد.

چه زمانی CTR پایین، نشانه‌ی بدی برای تبلیغات گوگلی شما نیست؟

از آنجاییکه از اول مطلب تا به حال، داریم از اهمیت بالای CTR حرف میزنیم شاید تصور کنید که CTR پایین برای کسب و کار شما یک فاجعه است و باید قید فاکتورهای دیگر مانند نرخ تبدیل را بزنید. حتماً اینطور نیست.

موفقیت در تبلیغات کلیکی ربطی به رتبه تبلیغ و CTR ندارد. می توانید همین حالا عبارت گوشی آیفون رایگان را در تبلیغ خودتان بیاورید و CTR خیلی بالایی بگیرید. اما اگر اهدای گوشی آیفون رایگان به سود کسب وکار شما نباشد، CTR بالا به درد کسب وکارتان نخواهد خورد.

همیشه عملکرد کسب وکارتان را در اولویت قرار داده و CTR تبلیغ در گوگل را در رتبه دوم اهمیت بگذارید.

اگر هدف شما فروش بالای محصولات به ازای کمترین هزینه ممکن است، باید کمپین های تبلیغات در گوگل خودتان را بر اساس هزینه به ازای فروش تنظیم کنید. اگر هدفتان جذب سرنخ Lead است می توانید هزینه خودرا بر اساس هزینه بر اساس هر سرنخ تنظیم کنید.

فقط در صورتی که هدف کسب وکارتان افزایش ترافیک وب سایت از طریق تبلیغات کلیکی است، مهم ترین شاخص کلیدی عملکرد شما می تواند CTR تبلیغاتتان باشد. به عبارتی CTR پایین در بعضی از موارد نشانه ی بدی نیست و حتی می تواند خوب هم باشد.

کلام آخر – CTR چیست؟

CTR معیار مهمی است و  باید در مدیریت اکانت های گوگل ادز خود به آن توجه کنید. همزمان که به بهبود معیارهای مد نظر کسب و کارتان می پردازید گوشه چشمی به  CTR هم داشته باشید. اینکار به موفق شدن تبلیغات در گوگل شما کمک می کند.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید