برای مشاهده گزارش افراک ۱۴۰۱ کلیک کنید.
مشاهده

امتیاز کیفی تبلیغات گوگلی ؛ فرشته نجات شما در گوگل ادز

امتیاز کیفی تبلیغات گوگلی ؛ فرشته نجات شما در گوگل ادز

برای استفاده از گوگل ادز ، پلتفرم تبلیغات گوگل ، به طیف گسترده‌ای از داده‌ها باید توجه کرد. البته آسان نیست که همه آنها را در نظر بگیرید و در واقع نیازی هم نیست. هرچند صرف نظر از هدف کمپین‌های تبلیغات گوگل ادز، توجه به یک شاخص بسیار ضروری است: امتیاز کیفی تبلیغات گوگلی (Quality Score). در واقع این شاخص فرشته نجات شما برای تبلیغات در گوگل است! می‌پرسید چرا و چگونه؟ در این مطلب پاسخ می‌دهیم. با افراک همراه باشید.

چرا امتیاز کیفی تبلیغات گوگلی ، مهم است؟

پیش از آن که به اهمیت شاخص امتیاز کیفی تبلیغات گوگلی بپردازیم، بهتر است ابتدا آن را معرفی کنیم:

امتیاز کیفی چیست؟

امتیاز کیفی، شاخصی است که گوگل ادز برای ارزیابی عملکرد و میزان مرتبط بودن تبلیغات این پلتفرم، محاسبه می‌کند. این امتیاز مستقیما بر جایگاه تبلیغات گوگلی شما در صفحه نتایج جست‌وجوی گوگل (SERP) اثر دارد. همچنین امتیاز کیفی، می‌تواند منجر به کاهش تعرفه تبلیغات در گوگل شود.

به زبان ساده امتیاز کیفی، نمره‌دهی عملکرد کمپین تبلیغات شما در گوگل ادز را بر عهده دارد. سه فاکتور مهم در محاسبه این شاخص دخیل‌اند:

  • نرخ کلیک (CTR) مورد انتظار
  • کیفیت صفحه فرود
  • مرتبط بودن تبلیغ

 

برای هرکمپین تبلیغاتی، از جمله تبلیغات یوتیوب و گوگل ادز باید شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) مشخص کنیم تا بر اساس آن متوجه شویم کمپین تا چه اندازه موفقیت آمیز بوده است. به طور مثال اگر هدف شما از رفتن کمپین، افزایش ترافیک است؛ تعداد کلیک را باید KPI قرار دهید. اگر هدف افزایش فروش است؛ تعداد عضویت کاربران را می‌توانید؛ ملاک سنجش موفقیت آمیز بودن کمپین قرار دهید.

امتیاز کیفی چگونه محاسبه می‌شود؟

امتیاز کیفی تبلیغات گوگلی از حداقل ۱ امتیاز تا حداکثر ۱۰ امتیاز را شامل می‌شود. برای مشخص کردن امتیاز کیفی، گوگل متن تبلیغ و کلمات کلیدی شما و تعاملی که کاربران با تبلیغ شما داشته‌اند را در نظر می‌گیرد. همچنین از داده‌هایی که به پیش‌بینی میزان مرتبط بودن تبلیغ شما برای کاربران کمک می‌کنند نیز بهره می‌گیرد.

برای محاسبه امتیاز کیفی، گوگل تنها عملکرد یک عبارت جست‌وجو را در نظر نمی‌گیرد. بلکه برای ارزیابی جامع‌تر، تعامل اکثریت کاربران را در نظر می‌گیرد. به وسیله این مفهوم که «ادراک اکثریت» (perception of the majority) نام دارد، الگوریتم‌های گوگل می‌توانند از داده‌های تاریخی استفاده کرده و نحوه تعامل کاربران در آینده را پیش‌بینی کنند.

اگر الگوریتم‌های گوگل تشخیص دهند که تبلیغ شما در آینده می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد، امتیاز کیفی تبلیغات شما افزایش می‌یابد.

با افزایش امتیاز کیفی تبلیغات گوگلی ، رضایت کاربران را جلب کرده و نرخ کلیک تبلیغات خود را افزایش می‌دهید
با افزایش امتیاز کیفی تبلیغات گوگلی ، رضایت کاربران را جلب کرده و نرخ کلیک تبلیغات خود را افزایش می‌دهید

اهمیت امتیاز کیفی تبلیغات گوگلی چیست؟

گوگل ادز شاخص‌های مهم متعددی دارد. شاخص‌هایی مانند نرخ کلیک (CTR) ، هزینه جذب هر کاربر (CPA) و بازگشت هزینه تبلیغات (ROAS). با وجود این همه شاخص مهم، چرا امتیاز کیفی تبلیغات گوگلی اهمیت این چنین بالایی دارد؟

پاسخ این سوال به مفهوم «مرتبط بودن محتوا» برمی‌گردد. امروزه، دنیای اینترنت کاربران بسیار بسیار زیادی دارد. این موضوع باعث می‌شود که:

۱. جلب توجه کاربران هدف شما دشوارتر باشد

۲. کاربران گزینه‌های زیادی در دسترس دارند که در صورت مرتبط نبودن محتوای شما با نیازشان از آنها استفاده می‌کنند.

تصور کنید تبلیغ شما با نیت کاربرانی که جست‌وجو می‌کنند مرتبط نباشد. در این صورت کسی بر آن کلیک نمی‌کند و درآمد پلتفرم گوگل ادز کاهش پیدا می‌کند. از طرفی اگر کاربران با حجم بالای تبلیغات غیرمرتبط روبرو شوند، پس از مدتی تمایل آنها برای استفاده از موتور جست‌وجوی گوگل کم می‌شود و این موضوع موفقیت این شرکت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

اکنون متوجه شدید چرا امتیاز کیفی، چنین اهمیت دارد؟ چون پایین بودن آن به ضرر همه است! مخصوصا گوگل. بنابراین پلتفرم گوگل ادز اهمیت بسیار زیادی به امتیاز کیفی، می‌دهد و تنها تبلیغاتی را در جایگاه‌های بهتر نمایش می‌دهد که امتیاز کیفی بالاتری دارند.

آیا تاکنون در تبلیغات گوگل، امتیاز کیفی تبلیغات گوگلی را در نظر گرفته‌اید؟ این شاخص چقدر به نظر شما منطقی و ضروری است؟ در قسمت کامنت‌ها، نظر خود را با ما و همراهان افراک در میان بگذارید.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید