کتابچه راهنمای طراحی کاور ویدیوهای یوتیوب
دانلود

امتیاز کیفی (Quality Score) گوگل ادز چیست؟

امتیاز کیفی (Quality Score) گوگل ادز چیست؟

همانطور که میدانید برای تبلیغ در گوگل باید تعداد مناسبی کلمات کلیدی مرتبط انتخاب کنید. این کلمات و لندینگ پیج آنها برای نمایش در صفحه جستجو امتیازی از گوگل دریافت میکنند. quality score, سیستم امتیاز دهی گوگل است. امتیاز کیفی گوگل ادز در تبلیغات بسیار اهمیت دارد. در این مقاله سعی کردیم توضیح دهیم که کوالیتی اسکور(Quality Score) چیست و هرآنچه درباره امتیاز کیفی نیاز دارید بدانید را شرح دهیم.

کوالیتی اسکور

امتیاز کیفی چیست؟

امتیاز کیفی چیست؟ امتیاز کیفی(Quality Score) سیستم ارزیابی کلمات, عبارات و صفحات فرود در گوگل است. گوگل به محض دریافت اطلاعات کافی, به تمام کلمات کلیدی استفاده شده در تبلیغات امتیازی بین 1 تا 10 میدهد. ( امتیاز 10 بهترین امتیاز است)
این امتیاز ها نمایانگر میزان کیفیت و ارتباط کلمات کلیدی وبسایت شما در تبلیغات کلیکی است. quality score در تعیین هزینه, به ازای هر کلیک ( CPC ) استفاده میشود.
هرچه پیشنهاد مالی (BID) شما بالا باشد, Quality Score چند برابر میشود. در نتیجه میتواند در فرایند مزایده آگهی, رتبه تبلیغات شما را افزایش دهد.

به زبان ساده امتیاز کیفی، نمره‌دهی عملکرد کمپین تبلیغات شما در گوگل ادز را بر عهده دارد. سه فاکتور مهم در محاسبه این شاخص دخیل‌اند:

 • نرخ کلیک (CTR) مورد انتظار
 • کیفیت صفحه فرود
 • مرتبط بودن تبلیغ

امتیاز کیفی در گوگل ادوردز به چه عواملی بستگی دارد؟

 • نرخ کلیک شما ( CTR)
 •  ارتباط هر کلمه کلیدی به ad group آن
 •  کیفیت صفحات فرود (Landing page) و میزان مرتبط بودن
 •  میزان مرتبط بودن متن تبلیغات شما
 •  تاریخچه عملکرد اکانت گوگل ادوردز

این موارد مولفه های اصلی در امتیاز کیفی هستند. نمیتوان به طور دقیق میزان اهمیت هر یک از عوامل گفته شده را بیان کرد. اما مهمترین مولفه, نرخ کلیک است.
اگر افراد بیشتری تبلیغ شما را ببینند و بر روی آن کلیک کنند, این علامت قوی بودن برای گوگل است. به این معنی که تبلیغات شما برای کاربران مفید و کاربردی بوده است.
بنابراین گوگل به شما امتیازات زیر را میدهد:

 •  رتبه بالاتر
 •  کاهش هزینه

اهمیت Quality score و نحوه افزایش امتیاز کیفی در گوگل ادز

با تجزیه و تحلیل هزاران حساب گوگل ادز, میدانیم که Quality Score با موفقیت شما در تبلیغات گوگل ارتباط مستقیم دارد.
بنابراین با بهینه سازی امتیاز کیفی خود میتوانید نرخ بازگشت سرمایه خود را افزایش دهید. این امر به این دلیل است که امتیاز بالای کیفی در گوگل ادوردز با کاهش هزینه های نرخ تبدیل ارتباط دارد. هزینه هر کلیک با هزینه تبدیل متفاوت است. نرخ تبدیل, هزینه ای نیست که به ازای هر کلیک میپردازید. هزینه ایی است که تعیین میکنید کاربر در سایت شما عملی انجام دهد.
( مانند گزینه خرید و یا صفحه پرداختی در سایت) هزینه ایی که کاربر به مشتری تبدیل میشود.
به طور کل, تا زمانی که کاربر کلیک کند ولی عملی که میخواهید را انجام ندهد هزینه ایی از شما کسر نخواهد شد. بنابراین نتیجه هر کلیک, تبدیل کاربر به مشتری نیست و نرخ تبدیل از نرخ هر کلیک بیشتر است.

خوشبختانه, امتیاز کیفی بالا باعث کاهش هزینه هر کلیک و نرخ تبدیل میشود. بنابراین اگر کوالیتی اسکور شما در گول ادز و بینگ ادز افزایش یابد, هزینه های شما کاهش پیدا میکند.
فراموش نکنید که امتیاز کیفی بالا در گوگل ادز به این معنی است که تبلیغات شما برای کاربران بسیار کاربردی بوده است.
بنابراین هرچه بیشتر نیاز های کاربران خود را رفع کنید, گوگل هزینه های شما را کاهش میدهد. حواستان به کاربران خود باشد!!

نحوه افزایش Quality score

از آنجایی که امتیاز کیفی در گوگل ادز به شما زمان و مکان نمایش تبلیغات را نشان میدهد, بسیار مهم است که رتبه خود را با بررسی و کار مداوم بر روی اکانت خود افزایش دهید. مواردی که باید با آن کار کنید:
بررسی کلمات کلیدی: کلمات کلیدی قوی و مرتبط را پیدا کنید و به کمپین خود اضافه کنید. مخصوصا از عباراتی استفاده کنید که فرصت نمایش را بالا ببرد و ترافیک سایت را افزایش دهد.

 Quality Score
 • سازمان دهی کلمات کلیدی: پس از انتخاب کمپین ها و Ad group های تبلیغات خود, سعی کنید کلمات کلیدی را دسته بندی کنید. هرچه دسته بندی ها جزیی تر و بیشتر باشند, هدف گذاری بهتری خواهید داشت.
 • متن تبلیغات: برای بهبود Quality Score بهتر است متن تبلیغات شما با دسته بندی های کلمات کلیدی, یکی باشد.
  بنابراین زمانی که کلمات کلیدی خود را جزئی تر دسته بندی میکنید از متن های جزئی برای تبلیغات استفاده کنید. در نتیجه CTR شما افزایش میابد.
 • بهینه سازی صفحات فرود: اگر تمامی کلمات کلیدی شما به صفحات مرتبط و دقیقی هدایت شوند, کاربران تجربه بهتری در سایت شما خواهند داشت.
  بنابراین به لندینگ پیج های وبسایت خود توجه زیادی داشته باشید.
 • اضافه کردن کلمات کلیدی منفی: کلمات کلیدی منفی میتواند باعث جلوگیری از هدر رفت هزینه های شما شود.
  به عنوان مثال: اگر کسب وکار شما در شیراز است, میتوانید دیگر استان ها را به عنوان کلمات کلیدی منفی اضافه کنید. بنابراین تبلیغات شما در زمان و مکان مناسب نمایش داده میشود.

تاثیر هماهنگی متن و کلمات در امتیاز کیفی

برای حل این مسئله و بالابردن امتیاز کیفی تبلیغ در گوگل خود باید کاری کنید که کلمات کلیدی شما با متن و پیام تبلیغات گوگلی شما در هماهنگ ترین وضعیت ممکن باشند. برای این کار تلازم است تا تبلیغات خود را به گروه های کوچک تر و دقیق تری تقسیم کنید و گروه تبلیغات خود را با موضوعات مشخص بسازید. به عبارتی برای هر موضوع، یک گروه تبلیغات در گوگل خاص بسازید.

برای مثال اگر کار شما طراحی استخر است، عبارت کلیدی طراحی استخر در ساخت و ساز استخر و نوسازی استخر ـ ممکن است همگی به هم مربوط و هماهنگ باشند اما وقتی در یک گروه تبلیغات قرار می گیرند و قرار است از یک متن تبلیغ در گوگل استفاده کنند، آن قدرها هم به هم مربوط نیستند.

با داشتن لیست کلمات کلیدی متفرقه و درهم و برهم درون یک گروه تبلیغات در گوگل، تبلیغی خیلی کلی و با موضوع نامربوط خواهید داشت که احتمالاً امتیاز کیفی پایینی از گوگل ادوردز دریافت خواهد کرد.

فقط به انتخاب کلمات کلیدی گوگل آن هم به صورت پشت سر هم به اکانت گوگل ادز خود اکتفا نکنید. بلکه برای طراحی و ساخت گروه تبلیغات مجزا مختص هر گروه از کلمات کلیدی که فکر میکنید بیشترین هماهنگی و ارتباط را با هم دارند، هم وقت بگذارید. زمان ساخت اکانت گوگل ادز، بیشتر تمرکز خود را روی ساخت گروه تبلیغات مختلف و ویژه ی کلمات کلیدی متناسب و هماهنگ، بگذارید.

اهمیت امتیاز کیفی در تبلیغات گوگل ادز چیست؟

در کنار هزینه مزایده، امتیاز کیفی هم نقشی اساسی در تصمیم گیری گوگل برای نمایش تبلیغ در گوگل شما و رتبه بندی تبلیغتان دارد. امتیاز کیفی بالا می تواند به اندازه هزینه ی مزایده بالا ( هزینه ای که به ازای هر کلیک روی تبلیغتان، به گوگل پرداخت می کنید)‌ برای تبلیغات گوگلی شما مفید است. به عبارتی، تبلیغاتی که هزینه ی هر کلیک در آنها پایین تعیین شده نیز می توانند با میزان ارتباط و هماهنگی بیشتری که در تبلیغات خود دارند، نسبت به رقبایی که بیشتر خرج میکنند، بالاتر دیده شوند.

همین مسئله هم هست که تبلیغات کلیکی را جذاب و رقابتی میکند، چراکه همیشه بزرگترین و ثروتمند ترین شرکت ها در صدر جدول قرار ندارند.

بنابراین لازم است تا امتیاز کیفی تبلیغ در گوگل خود را مرتباً بررسی کنید و اجازه ندهید که امتیاز کیفی پایین مانع از رسیدن شما به اهدافی که برای کسب و کارتان مد نظر دارید شود.

با این وجود نگذارید که کنترل امتیاز کیفی تبلیغ در گوگل،‌ تمرکز شما را از اهداف کلی کسب و کارتان منحرف کند. هدف اصلی هر کسب و کار موفقی، ایجاد ارتباط پرمعنا با مشتریان احتمالی جدید است.

گوگل ادز شاخص‌های مهم متعددی دارد. شاخص‌هایی مانند نرخ کلیک (CTR) ، هزینه جذب هر کاربر (CPA) و بازگشت هزینه تبلیغات (ROAS). با وجود این همه شاخص مهم، چرا امتیاز کیفی تبلیغات گوگلی اهمیت این چنین بالایی دارد؟

پاسخ این سوال به مفهوم «مرتبط بودن محتوا» برمی‌گردد. امروزه، دنیای اینترنت کاربران بسیار بسیار زیادی دارد. این موضوع باعث می‌شود که:

۱. جلب توجه کاربران هدف شما دشوارتر باشد

۲. کاربران گزینه‌های زیادی در دسترس دارند که در صورت مرتبط نبودن محتوای شما با نیازشان از آنها استفاده می‌کنند.

نتیجه

همانطور که میبینید, کوالیتی اسکور به بهبود کمپین تبلیغاتی و دسته بندی کلمات کلیدی بستگی دارد. بهبود وضعیت کلمات کلیدی و استفاده اصولی از آنها نه تنها باعث افزایش امتیاز کیفی گوگل ادوردز میشود, بلکه سئو وبسایت شما را بهبود میبخشد. بنابراین کاربران به راحتی به سمت تبلیغات گوگلی شما هدایت میشوند و تجربه بهتری خواهند داشت. اگر پس از خواندن این مطلب باز هم در ارتباط با Quality Score سوالاتی داشتید, در قسمت نظرات این پست همراه شما خواهیم بود.

امتیاز کیفی (Quality Score) گوگل ادز چیست؟
همانطور که میدانید برای تبلیغ در گوگل باید تعداد مناسبی کلمات کلیدی مرتبط انتخاب کنید. این کلمات و...
5 از 1 رای ثبت شده

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید