بررسی معیارهای هزینه جذب مشتری (CAC) و ارزش طول عمر مشتری (CLV)

بررسی معیارهای هزینه جذب مشتری (CAC) و ارزش طول عمر مشتری (CLV)

برای تبلیغ در گوگل فاکتورهای مهمی وجود دارند که تعیین کردن هر یک از آن‌ها نقش مثبت یا منفی در روند تبلیغات اینترنتی شما خواهد داشت. علاوه بر انتخاب کلمه کلیدی، پارامترهای دیگری نیز وجود دارد که موجب افزایش یا کاهش هزینه تبلیغات در گوگل می‌شوند. اما در این مقاله ما به بررسی هزینه جذب مشتری (CAC) و ارزش طول عمر مشتری (CLV) می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید :

دو پارامتری که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم، تأثیر غیرمستقیمی بر عملکرد تبلیغات آنلاین شما دارند. به همین دلیل است که بسیاری از تبلیغ‌کنندگان از اهمیت آن‌ها غافل می‌مانند.

معرفی معیارهای هزینه جذب مشتری (CAC) و ارزش طول عمر مشتری (CLV)

هزینه جذب مشتری (CAC) یعنی چی؟

همان‌طور که از اسم این معیار مشخص است، به هزینه‌ای که شما برای تبدیل مشتری احتمالی به مشتری واقعی پرداخت می‌کنید، Customer acquisition cost یا هزینه جذب مشتری گفته می‌شود. این معیار دارای شباهت زیادی به معیار CPA یا هزینه به ازای هر بازخورد(واکنش) است که اساساً با یکدیگر متفاوت هستند. CPA را می‌توان نشان دهنده میزان موفقیت سطح رقابتی کمپین تبلیغاتی شما و CAC معیاری برای موفقیت کسب و کار شماست.

هزینه جذب مشتری (CAC) شامل هزینه کسب و کار برای انجام تمام فعالیت‌های بازاریابی شما، چه به صورت آنلاین و چه آفلاین، تبلیغ در آگهی‌نماها و سایر رسانه‌ها، تبلیغات گوگل و فیس‌بوک، لینکدین و … می‌باشد.

فراموش نکنید که CPA با هزینه‌ای که به ازای نرخ تبدیل در نظر گرفته‌اید، متفاوت است. به عبارت دیگر، اینکه CPA کمپین تبلیغات در گوگل شما بالا باشد، تضمینی ندارد که نرخ تبدیل تبلیغات شما نیز بالا خواهد بود. نرخ CPA زمانی بالا خواهد بود که میزان دانلود، مشاهده ویدئو و … تبلیغ در گوگل بالا باشد. اما همان‌طور که گفته شد، ضمانتی وجود ندارد که اگر میزان دانلود بالا بود، یعنی تعداد مشتریان واقعی شما افزایش یافته است.

بررسی معیارهای هزینه جذب مشتری (CAC) و ارزش طول عمر مشتری (CLV)

ارزش طول عمر مشتری (CLV) یعنی چی؟

هزینه جذب مشتری شاید برای بسیاری از افراد فریبنده به نظر برسد چرا که تصور می‌کنند که با تمرکز روی تعیین این پارامتر، می‌توانند بازده تبلیغاتی‌شان را بالا ببرند. اما تعیین این پارامتر، همه آن چیزی نیست که باید انجام دهید. ارزش طول عمر مشتری (CLV) بخش دیگری از ماجراست.

هنگام انجام فعالیت‌هایی که به بازاریابی مشتری مربوط می‌شوند، باید به سه مورد نگهداری و تعمیرات، فروش و ارتقاء نوع فروش و بازده توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر افراد با استفاده از خدماتی نظیر اشتراک به مشتری شما تبدیل می‌شوند، باید تا بیشترین زمانی که ممکن است، با حفظ این اشتراک، آن‌ها را به عنوان مشتری خود نگهدارید.

اگر در حال ارائه خدمات و فروش محصولات مختلف هستید، باید بتوانید مشتریان یک دسته را به سایر محصولات و خدمات نیز علاقه‌مند کنید. اگر محصولات شما در دو سطح پایه و حرفه‌ای به فروش می‌رسند، مسلماً برای فروش شما، بهتر است که افراد را به‌سوی استفاده از محصولات حرفه‌ای‌تان هدایت کنید. این 3 فاکتور، نقش مؤثری در تعیین کردن ارزش طول عمر مشتری دارد. جالب است بدانید که هزینه جذب مشتری (CAC) و ارزش طول عمر مشتری (CLV) بدون اینکه ارتباط خاصی با یکدیگر داشته باشند، ولی روی یکدیگر تأثیرگذار هستند.

بررسی معیارهای هزینه جذب مشتری (CAC) و ارزش طول عمر مشتری (CLV)

ارتباط بین هزینه جذب مشتری (CAC) و ارزش طول عمر مشتری (CLV)

بسیاری از افرادی که در ابتدای مسیر راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی هستند، به دنبال کمترین هزینه و بیشترین سوددهی هستند. برای محاسبه مقدار ارزش طول مشتری، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که مشتریان را در دسته‌های مختلف قرار دهید. با انجام این کار می‌توانید میزان وفاداری مشتری به برندتان را در طول زمان بررسی کرده و به راحتی متوجه شوید که کدام یک از محصولاتتان از محبوبیت بیشتری برخوردار است. زمانی که شما این شناخت را از محصولات و خدماتتان داشته باشید، می‌توانید هزینه جذب مشتری را به‌سادگی تعیین نمایید. پس به جای اینکه به دنبال یک ارتباط ریاضی مستقیم با معکوس بین این دو معیار باشید، شناخت درستی از هر یک داشته باشید، بهتر است.

هزینه جذب مشتری (CAC) و ارزش طول عمر مشتری (CLV) : کدام یک مهم‌تر است؟

حال که متوجه ارتباط بین این دو معیار مشخص شد، سؤالی که مطرح می‌شود این است که کدام یک از اهمیت بیشتری برخوردار است؟

واقعیت این است که هردوی این معیارها حیاتی هستند اما هر یک به شکلی متفاوت بر کسب و کار شما تأثیر می‌گذارند. اگر شما از این دو معیار اطلاعات درستی داشته باشد، به ‌سادگی متوجه می‌شوید که نقطه‌ضعف کاری شما چیست و چگونه می‌توان آن را بهبود داد.

ارزش طول عمر مشتری یا CLV در نگاه اول مهم‌تر به نظر می‌رسد در حالی که اگر شما شناخت درستی از هزینه جذب مشتری نداشته باشید، نمی‌توانید برای این معیار درست تصمیم‌گیری کنید. بنابراین می‌توان گفت که بهتر است درک کاملی از هر یک از این معیارهای هزینه جذب مشتری (CAC) و ارزش طول عمر مشتری (CLV)داشته باشید و با استفاده توأم از آن‌ها شرایط کسب و کارتان را بهبود ببخشید.

بررسی معیارهای هزینه جذب مشتری (CAC) و ارزش طول عمر مشتری (CLV)
برای تبلیغ در گوگل فاکتورهای مهمی وجود دارند که تعیین کردن هر یک از آن‌ها نقش مثبت یا...
5 از 1 رای ثبت شده

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید