قیمت تبلیغات گوگل در سال 2022

قیمت تبلیغات گوگل در سال 2022

مهم‌ترین دغدغه افرادی که قصد دارند تبلیغات گوگل ادز برای کسب و کارخود راه اندازی کنند؛ قیمت آن است. قیمت گوگل ادز به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد بنابراین نمی‌توان برای آن مقدار ثابتی تعیین کرد. اگر شما هم به دنبال قیمت تبلیغات گوگل در سال 2022 هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله تمامی فاکتورهای تأثیرگذار شرح داده شده است تا با حدود هزینه تبلیغات برای کسب وکار خود آشنا شوید.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت تبلیغات گوگل ادز

قیمت تبلیغات گوگل ادز و میزان سودآور بودن آن به فاکتورهایی مانند: نوع کسب وکار، نحوه مدیریت حساب و میزان تخصص، چرخه عمر مشتریان شما و ترند بازار بستگی دارد. در ادامه هر کدام از این فاکتورها را کامل برای شما شرح می‌دهیم.

بیشتر بدانید: بودجه روزانه تبلیغات گوگل چطور هزینه می‌شود؟

نوع کسب و کار

یکی از فاکتورهای تعیین کننده قیمت تبلیغات گوگل، نوع کسب وکار است. هر چه کسب و کار رقابتی‌تر باشد؛ قیمت تبلیغات کلیکی آن گران‌تر است. شغل‌هایی مانند:حسابداری، وکالت، املاک و… شغل‌های رقابتی در گوگل ادز هستند؛ بنابراین تبلیغات کلیکی (CPC) آن‌ها گران است. نکته دیگری که در به صرفه بودن تبلیغات گوگل تأثیرگذار است؛ میزان سودی است ک هر مشتری به همراه دارد. تبلیغات کلیکی کسب وکارهایی که در زمینه هنر و سرگرمی هستند؛ نسبتا ارزان است اما این شغل‌ها برای رسیدن به سود بالا باید مشتریان زیادی جذب کنند.

علاوه بر تبلیغات کلیکی، برای افزایش مشتریان خود می‌توانید از تبلیغات بنری گوگل استفاده کنید و تبلیغ خود را در بیش از دو میلیون وب‌سایت نشان دهید.

ترند کسب وکار

در مواقعی که ترند کسب و کار شما بالا باشد و مشتریان گرایش زیادی به خدمات شما داشته باشند؛ هزینه تبلیغات گوگل ادورز نیز بالاتر است. به طور مثال در زمان اوج همه گیری ویروس کرونا به دلیل گرایش مردم به خرید آنلاین پوشاک هزینه تبلیغات کلیکی برای این صنعت حدود 1.40 دلار بود. با گذشت زمان این هزینه به 0.70 دلار کاهش یافت.

تأثیرترند کسب و کار در قیمت گوگل ادز

چرخه عمر مشتری

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد چرخه عمر مشتری است. چرخه عمر مشتری یکی از مفاهیم بازاریابی است که انواع رابطه مشتری با برند را نشان می‌دهد. مشتریان بالقوه، مشتریانی هستند که محصول یا خدمات شما را در اینترنت جستجو کرده اند. با تبلیغات گوگل ادز شما می‌توانید این مشتریان را به راحتی جذب کنید. مشتریان بالفعل، مشتریانی هستند که پس از آشنایی با برند شما تحت تأثیر قرار گرفته و دوباره به سراغ سایت می‌آیند تا خرید کنند یا مجدد از خدمات‌ شما استفاده کنند. نکته دیگری که در میزان سوددهی تبلیغات از جمله تبلیغات گوگل ادز تأثیرگذار است؛ میزان مهارت شما در تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل است. هرچقدر محصول یا خدمات شما گران‌تر و ارزشمندتر باشد؛ این چرخه سخت‌تر است.

بیشتر بدانید: مهم‌ترین مزایای تبلیغات گوگل

نحوه مدیریت حساب

هر چقدر حساب خود را بهتر مدیریت کنید و تجربه بیشتری در این زمینه داشته باشید؛ هزینه کم‌تری پرداخت خواهید کرد. مطالعه اخیر گوگل نشان می‌دهد میانگین بازگشت سرمایه تبلیغات گوگل، حدود 800% است. به عبارت دیگر، به ازای هر 1دلاری که هزینه می‌کنید؛ 8 دلار سود می‌کنید. برای پایین آوردن هزینه تبلیغات گوگل ادز و بالا بردن میزان بازدهی آن حتما به نکات زیر توجه کنید:

  • ساختار حساب گوگل ادز مناسبی داشته باشید.
  • عملکرد خود را بررسی کنید و از آن گزارش تهیه کنید تا بتوانید بهینه‌سازی‌های مبتنی بر داده انجام دهید.
  • لیست کلمات کلیدی خود را نگه دارید.
  • انجام ممیزی‌های منظم حساب و موارد دیگر
عوامل تأثیر گذار بر قیمت تبلیغات کلیکی

گوگل ادز، هزینه تبلیغات کلیکی را چگونه تعیین می‌کند؟

برای آشنایی با نحوه محاسبه هزینه تبلیغات گوگل ادز باید با آیتم‌هایی مانند: quality score و Ad Rank آشنا باشید. در ادامه هر کدام از این آیتم‌ها را کامل برایتان شرح می‌دهیم.

تعیین quality score: وقتی کاربر کلمه کلیدی را در گوگل جستجو می‌کند؛ گوگل ابتدا بررسی می‌کند آیا فردی درخواست تبلیغ گوگل ادز برای آن کلمه داده است؟ سپس بین درخواست‌های موجود یک مزایده برگزار می‌کند. برای تعیین برنده مزایده به هر درخواست یک امتیاز کیفی یا quality Score بین 1 تا ده اختصاص می‌دهد. این عدد براساس ارتباط کلمه کلیدی با صفحه فرود، نرخ کلیک صفحه، تجربه کاربری مشخص می‌شود.

تعیین Ad Rank: در مرحله بعد گوگل رتبه هر تبلیغ را مشخص می‌کند. برای تعیین رتبه تبلیغ (Ad Rank) بیشترین مبلغی که مایلید برای هر کلیک بپردازید (Max bid) در امتیاز کیفی (quality score) ضرب می‌شود.

Ad Rank=quality score*Max bid

گوگل تبلیغاتی که بتوانند بیشترین امتیاز را کسب کنند، به کاربران نشان می‌دهد. در پایان گوگل هزینه تبلیغات کلیکی شما را براساس بیشترین پیشنهادی که در مزایده دادید؛ مشخص نمی کند بلکه آن را بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌کند:

Ad Rank of the ad below yours / your quality score + 1 cent(رتبه آگهی تبلیغ زیر شما)

هزینه یک کلیک معمولی درتبلیغات گوگل چقدر است؟

اکنون که با روند تعیین قیمت تبلیغات کلیکی گوگل آشنا شدید؛ شاید برایتان این سؤال پیش بیاید هزینه یک کلیک معمولی در گوگل ادز چقدر است؟ پاسخ دادن به این سؤال کمی پیچیده است و باید آیتم‌های مختلفی را بررسی کرد.

بیشتربدانید: استراتژی هزینه مزایده در تبلیغات گوگل

تأثیر کلمه کلیدی بر قیمت گذاری تبلیغات گوگل

هر چه کلمه کلیدی که انتخاب می‌کنید به هدف کاربر نزدیک‌تر باشد و رقابت در آن سخت‌تر باشد؛ قطعا هزینه تبلیغات کلیکی آن نیز بالاتر خواهد بود. به طور مثال هزینه تبلیغات کلیکی کلمه ای مانند “تعمیر سقف در نزدیکی من” نسبت به “هزینه تعمیر سقف” بالاتر است زیرا به هدف کاربر نزدیک‌تر است.

میانگین تبلیغات کلیکی گوگل

میانگین CPC برای مشاغل و کسب و کارهای مختلف در ایالات متحده (سال 2022)، بین 1 تا 2 دلار است. این هزینه برای شبکه نمایش تبلیغات گوگل (Google Display NetWork) ارزان‌تر (کم‌تر از یک دلار) است.

هزینه تبلیغات کلیکی در گوگل ادز

هزینه تبلیغات کلیکی برای کلمات long-tail

کاربران خیلی اوقات دغدغه های خود را به صورت سؤال در قالب کلمات کلیدی طولانی در گوگل سرچ می‌کنند. به طور مثال هزینه تبلیغات گوگل چقدر است؟ به این کلمات کلیدی طولانی که حجم سرچ پایین تری داری دارند اما می‌توانند بازدهی بالایی داشته باشند کلمات long-tail می‌گویند. هزینه تبلیغات کلیکی این کلمات نسب به کلمات کوتاه پایین‌تر است ولی می‌تواند سود آوری بالایی برای شما داشته باشد.

کاهش هزینه گوگل ادز

با انجام ترفندهای زیر می‌تواید هزینه تبلیغات خود را کاهش دهید و با پیدا کردن مخاطب هدف، بازدهی را بالا ببرید:

  • زمان‌بندی تبلیغات: نمایش تبلیغ در ساعت و روز مشخص
  • هدف‌گذاری جغرافیایی: انتخاب مکان خاص برای نمایش تبلیغ
  • انتخاب دستگاه: نمایش تبلیغ در دسکتاپ، موبایل، تبلت
  • انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای تبلیغ

کلام آخر

برای این‌که مطمئن شوید آیا تبلیغات کلیکی می‌تواند برای شما سودآور باشد؛ کافی است رقبای خود یا میزان سرچ محصول یا خدماتتان را در گوگل بررسی کنید. اگر رقبایی دارید که در گوگل رتبه خوبی دارند یا از تبلیغات گوگل ادز استفاده کرده‌اند قطعا شما نیز برای افزایش مشتری و توسعه کسب وکارتان نیاز به تبلیغات دارید. برای این که بتوانید بیشترین سود را از کمپین‎‌های تبلیغاتی خود در گوگل ادز به دست بیاورید، پیشنهاد می‌شود از کارشناسان افراک راهنمایی بگیرید.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید