کتابچه معرفی لندینگ‌پیج مناسب برای‌ هر‌ کمپین
دانلود

تبلیغات پویا چیست؟ (Dynamic search ads) و کاربردهای آن

تبلیغات پویا چیست؟ (Dynamic search ads) و کاربردهای آن

تبلیغات جستجوی پویا (DSA)، به تبلیغاتی اطلاق میشود که بدون استفاده از کلمه کلیدی، برای سایت‌ها تبلیغ میکنند. DSA در کنار نوع دیگری از تبلیغات گوگلی که ازکلمات کلیدی استفاده میکنند (تبلیغات استاندارد)، با تلاش کمتری منجر به افزایش نرخ کلیک میشوند. بیشتر کاربران با استفاده از این تبلیغات، رشد 5 الی 10 درصدی در نرخ کلیک سایت داشته اند. در این مطلب از آژانس تبلیغات آنلاین افراک به صورت کامل تبلیغات پویا و کاربردهای آن در گوگل ادز را شرح می دهیم.

تبلیغات پویا چیست

تبلیغات داینامیک گوگل ادز یا DSA چیست؟

تبلیغات داینامیک گوگل ادز (DSA) یا Dynamic Search Ads، یکی از ابزارهای تبلیغاتی قدرتمند در پلتفرم Google Ads است. DSA به تبلیغ‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا به طور دقیق تر و هوشمندانه تبلیغات خود را نمایش دهند. در DSA، تبلیغ‌ها بر اساس محتوای وبسایت شما و کلیدواژه‌های مرتبط با آن تولید می‌شوند، بدین ترتیب تطابق دقیق‌تری با جستجوهای کاربران دارند.

وقتی از DSA استفاده کنید، Google برای تولید تبلیغات از صفحات وبسایت شما استفاده می‌کند و بر اساس محتوا و موضوعات مختلف آن، تبلیغاتی را ایجاد می‌کند. به همین دلیل به صورت هوشمند، تبلیغاتی که کاربر نیاز دارد و جست و جو میکند را نمایش می دهد.

تبلیغات پویا گوگل ادز چگونه کار میکند؟

جستجوهایی را مورد هدف قرار می‌دهد که مرتبط با تبلیغاتی است که به صورت مستقیم از وبسایت شما استخراج می‌شود. تفاوت این تبلیغات با سایر گوگل ادوردز، این است که این تبلیغات پویا هستند. با به کار گیری این نوع تبلیغات گوگلی، یک فهرست به روز از محتوای سایت شما با استفاده از وب کراولر (Web Crawler) مرورگر گوگل به صورت ارگانیک، تهیه می‌شود.

با استفاده از DSA، می‌توانید بر روی تبلیغات خود کنترل داشته باشید، به صورتی که بتوانید صفحات خاصی را مستثنی کنید یا تبلیغات را بر اساس بخش‌های خاصی از وبسایت خود هدف قرار دهید. علاوه بر این، DSA قابلیت نمایش تبلیغات در صفحات جدید وبسایت شما را نیز دارد، حتی بدون اینکه نیاز باشد به صورت دستی به روز رسانی کنید.

بیشتر بدانید: تبلیغات یوتیوب

زمانی که یک جستجوی مرتبط ثبت می‌شود، گوگل یک تبلیغ با عنوانی براساس کوئری (Query) و محتوایی براساس مرتبط‌ترین لندینگ پیج شما، تولید می‌کند. این نوع از تبلیغات، پویا هستند. تبلیغ شما وارد مزایده میشود و به شکل طبیعی رقابت می‌کند. اما برای جستجوهایی که تبلیغی مناسب با استفاده از کلمات کلیدی داشته باشید، گوگل تبلیغات پویا را نمایش نخواهد داد. به این ترتیب نتایج بهتری بدست خواهید آورد. به صورت گسترده‌تری در مقابل مخاطبان خود قرار خواهید گرفت و بدون نیاز به ایجاد تغییر در کمپین‌های کلمه‌های کلیدی خود، بخش بیشتری از موجودی محصولات خود را پوشش دهید.

درباره افزایش نرخ بازدید سایت خود بخوانید: Retailer Grainger Uses Dynamic Search Ads and Remarketing to Extend Its Reach

کاربردهای تبلیغات پویا

کاربردهای تبلیغات پویا DSA

DSA نوعی از تبلیغات در گوگل هستند که مکمل تبلیغاتی هستند که براساس کلمات کلیدی که از پیش تعریف میکنید، هستند. این تبلیغات برای افزایش نرخ کلیک و تبدیل مشتری بدون نیاز به تلاش بیشتر استفاده میشوند و به این ترتیب نرخ بازگشت سرمایه (ROI) مشتری را افزایش میدهند. حتی کمپین‌های تبلیغات ادوردز که با دقت طراحی شده باشند و شامل هزاران کلمه کلیدی باشند نیز ممکن است از جستجوهای مرتبطی جا بمانند. گاهی ممکن است برای محصولات جدیدی که در سایت قرار میگیرد کلمات کلیدی و در نتیجه تبلیغات گوگلی با تاخیر تعریف و تهیه شوند و یا تبلیغات با محصولات موجودی که در سایت دارید هماهنگ نباشند.

 مطالب مرتبط: ۵ استراتژی تبلیغات کلیکی که باید در سال جدید امتحان کنید

و همچنین: روش های کاهش هزینه به ازای هر کلیک CPC چیست؟

تعرفه تبلیغات در گوگل

همچنین رفتار جستجوی کاربران نیز هدفی متحرک است. هر روزه 16 درصد از جستجوهایی که ثبت میشوند، قبلاً در گوگل اتفاق نیفتاده بوده‌اند. تبلیغات پویا DSA، باعث میشوند تبلیغات گوگلی شما با محصولاتی که در سایت خود عرضه می‌کنید و مطالبی که کاربران سرچ می‌کنند هماهنگ باشند. این نوع تبلیغات نیز تحت کنترل شما هستند و می‌توانید تبلیغات DSA خود را با گزارشات و شفاف‌سازی بهینه کنید. گزینه‌های مختلفی برای مورد هدف قرار دادن مشتریان در اختیار دارید که از این دسته می‌توان به هدف‌گیری منفی اشاره کرد. همچنین تنضیمات بودجه و bid کردن نیز در اختیار شما خواهد بود.

امیدواریم به پاسخ مناسب برای پرسش تبلیغات پویا چیست؟ دست پیدا کرده باشید؛ منتظر شنیدن تجربیات و نظرات شما هستیم.

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید