رتبه بندی گوگل چگونه انجام می‌شود؟

رتبه بندی گوگل چگونه انجام می‌شود؟

در زمینه دیجیتال مارکتینگ ، روش‌های مختلفی برای افزایش ترافیک سایت و معرفی برند وجود دارد. در این میان این روش‌ها، استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل و تکنیک‌های سئو از بیشترین محبوبیت برخوردار است. نکته خوبی که در رابطه با تبلیغ در گوگل وجود دارد تأثیر آن در کوتاه مدت در صورتی که بدون خطا انجام شده باشد قابل مشاهده است. اما در رابطه با فاکتورهای سئو و رتبه بندی گوگل این مسئله چندان صادق نیست!

تکنیک‌های سئو همواره در حال تغییر و به روز رسانی است. بنابراین اگر کسی بخواهد در این زمینه موفق شود و با مشکل عدم رتبه گرفتن سایت رو به رو نشود، باید همواره در این زمینه آگاهی‌اش را بیشتر و بیشتر کند.

هنگامی که شما فعالیت خود را در فضای وب آغاز می‌کنید، یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن پرداخته شود، بهینه‌سازی سایت است. بنابراین اگر سایت شما بر اساس فاکتورهای سئو و رتبه بندی گوگل بهینه شده باشد، شانس شما برای افزایش ترافیک سایت، مشتری و میزان فروش بیشتر می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید با هزینه کمتر از تبلیغات گوگل، هنگام جستجوی کاربر در صفحه نتایج گوگل نمایش داده شوید، استفاده از تکنیک‌های سئو را دست کم نگیرید.

مهم‌ترین فاکتورهای سئو و رتبه بندی گوگل چیست؟

  • وب‌سایت امن و قابل دسترس
  • سرعت صفحه (از جمله سرعت صفحه در موبایل)
  • سازگاری با سایر دستگاه‌های الکترونیکی مانند موبایل
  • قدمت دامنه، URL، و میزان اعتبار صفحه
  • محتوای بهینه شده
  • تجربه کاربری
  • استفاده از لینک داخلی و خارجی
  • استفاده از شبکه‌های اجتماعی

رتبه سایت در گوگل

قبل از اینکه به بررسی جزئی هر یک از فاکتورهای سئو و رتبه بندی گوگل بپردازیم، بهتر است ابتدا درک درستی از نحوه عملکرد رتبه بندی گوگل بپردازیم.

رتبه بندی گوگل در سئو چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، SEO به معنای بهینه‌سازی موتور جستجو است. به این معنا که صفحات وب را برای ارائه نتیجه بهتر بهینه می‌کند. به عبارت دیگر، در سئو رتبه بندی گوگل به معنای جایگاه محتوای شما در صفحه نتایج گوگل است. بنابراین رتبه 1 گوگل به معنای اول بودن سایت شما در صفحه نتایج، بعد از تبلیغات، است.

اهمیت رتبه گوگل در چیست؟

برای موفقیت در فضای آنلاین همه چیز به رفتار کاربر و مخاطب شما بستگی دارد. بر اساس آمار و نتایجی که از سوی گوگل منتشر شده است، بیش از نصف کلیک‌هایی که در صفحه نتایج گوگل زده می‌شود، تنها مربوط به 3 لینک اول هستند. بنابراین اگر پست سایت شما جزء این 3 لینک باشد، احتمال موفقیت شما بیشتر است.

البته زیاد هم ناامید نشوید، چرا که بودن در بین 10 نتیجه اول گوگل نیز خوب است چرا که بیش از 95 درصد از افراد به صفحات بعدی گوگل سر نمی‌زنند!

فاکتورهای سئو

رتبه بندی گوگل چگونه انجام می‌شود؟

در تمامی مقالات، به این نکته اشاره کردیم که هدف گوگل ارائه بهترین سرویس و خدمات به کاربرانش است. پس برای اینکه بتواند پاسخ درستی به سؤال کاربر بدهد، باید اطلاعات موجود در فضای وب را دسته‌بندی کند. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال می‌کند :

اول از همه خزنده‌های گوگل تنها برای بررسی صفحات وارد وب‌سایت شما می‌شوند.

بعد از آن خزنده‌ها، صفحات شما را به ترتیب وارد لیست ایندکس گوگل می‌کنند.

در مرحله سوم، زمانی که کاربر مطلبی را در گوگل جستجو کند، گوگل بر اساس کلمه کلیدی کاربر، در میان هزاران مطلب ایندکس شده، بهترینشان را به او پیشنهاد می‌دهد.

پس اگر می‌خواهید جزء این پیشنهاد‌های باشید، باید به عنوان مطلب، توضیحات متا، هدلاین های موجود در صفحه و … توجه داشته باشید.

الگوریتم رتبه بندی گوگل چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که کاربران وارد گوگل می‌شوند، عبارتی را جستجو می‌کنند. از نظر گوگل این عبارت “کلمه کلیدی” محسوب می‌شود. اما این کلمات تنها چیزی نیستند که گوگل به آن‌ها توجه می‌کند، بلکه کیفت اطلاعات ارائه شده نیز اهمیت دارد. بنابراین وقتی که مطلب شما برای ایندکس به گوگل ارائه می‌شود، فاکتورهای زیر در آن مورد بررسی قرار می‌گیرند:

هدف از صفحه، مدت زمانی که کاربر در صفحه شما باقی می‌ماند، مقدار محتوا و … . بنابراین هرچه که نتایج بررسی شده با محتوای شما تطابق بیشتری داشته باشد، احتمال قرارگیری محتوای شما در نتایج اول می‌شود.

همراهان عزیز، امیدواریم که تا به اینجا اطلاعات کافی در رابطه با فاکتورهای سئو و رتبه بندی گوگل را به دست آورده باشید. بنابراین در مقاله بعدی همراه ما باشید تا به بررسی جزئی هر یک از تکنیک‌های سئو بپردازیم.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید