اهمیت امتیاز کیفی تبلیغات گوگل

اهمیت امتیاز کیفی تبلیغات گوگل

اگر تازه شروع به تبلیغ کسب و کار خود در گوگل کرده اید، احتمالاً امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل برایتان نامفهوم است. تبلیغات در گوگل به این صورت عمل می کند که آگهی ها تا زمانی که افراد بخواهند برای کلیک های دریافتی خود هزینه کنند، بر اساس کلمات کلیدی منتخب آنها نمایش خواهد داشت.

حضور هزاران بازاریاب در رقابت برای کسب جایگاه نخست نمایش آگهی، کار را برای کسانی که کار تبلیغات گوگلی انجام می دهند سخت تر می کند. اینجاست که نقش امتیاز کیفی پر رنگ تر می شود. اما این سوال را باید از خودمان بپرسیم که چرا گوگل از امتیاز کیفی استفاده میکند و  چطور آن را محاسبه می کند. ما در این مقاله به این سوال ها جواب داده ایم.

 اگر با ساخت و مدیریت اکانت گوگل ادوردز آشنایی ندارید، این کار را به افراک بسپارید. ما با ساختن تبلیغاتی با امتیاز کیفی بالا به جذب مشتریان دلخواه و افزایش فروش کسب و کار شما کمک می کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید یا درخواست مشاوره بدهید تا کارشناسان ما کمتر از ۲۴ ساعت دیگر با شما تماس بگیرند.

021-284262

 امتیاز کیفی تبلیغات در گوگل چیست؟

امتیاز کیفی معیارگوگل برای تعیین میزان مرتبط بودن کلمات کلیدی است. به محض اینکه گوگل در مورد تبلیغ شما اطلاعات کافی بدست آورد امتیاز کیفی اکانت گوگل ادز را بین ۱ تا ۱۰ تعیین می کند که ۱۰ بهترین امتیاز ممکن است.

این عدد نشان دهنده میزان مرتبط بودن کلمات کلیدی شما در رقابت است. این عامل برای راهنمای بازاریابان است و برای تعیین رتبه تبلیغات مورد استفاده قرار نمیگیرد.

آنچه در پشت صحنه ی همه ی رقابت های تبلیغاتی گوگلی برای تعیین رتبه تبلیغ تعیین کننده است، امتیاز کیفی در زمان نمایش تبلیغ است.

اگرچه امتیاز ۱ تا ۱۰ به بازاریابان کمک میکند تا میزان کارایی کلید واژه ها، متن تبلیغشان دارد وکیفیت صفحه فرود ی که کاربران به سمت آن هدایت می شوند را اندازه گیری کنند این امتیاز کیفی در زمان نمایش تبلیغ (real-time)‌ است که نقش تعیین کننده را دارد. این امتیاز بسیار دقیق تر از میزان ۱-۱۰ است اما نمی توان از میزان آن آگاه شد چرا که در هر لحظه و برای هر جست و جویی که در گوگل صورت میگیرد متفاوت است.

با فعال کردن ستون امتیاز کیفی Quality score در بخش کلمات کلیدی، روبروی هر کلمه ی کلیدی امتیاز کیفی آن را خواهید دید. 

بیشتر بخوانید:

چگونه اکانت گوگل ادز (گوگل ادوردز) بسازیم؟

 

چرا گوگل از امتیاز کیفی استفاده می کند؟

گوگل برای نشان دادن مرتبط ترین تبلیغ در هر زمان که جست و جویی اتفاق می افتد از امتیاز کیفی استفاده می کند. گوگل به درآمد حاصل از تبلیغات خود وابسته است بنابراین انگیزه ی بالایی دارد تا جذاب ترین و مرتبط ترین تبلیغ را برای کاربران نمایش دهد.

اگر به تبلیغات کم کیفیت اجازه دهند به جای تبلیغات مرتبط و با کیفیت نمایش داشته باشند و فضا را اشغال کنند در کوتاه مدت درآمد کمتری خواهند داشت و در بلند مدت کاربران را از سمت خود می راند.

هرچند گاهی اوقات امتیاز کیفی مشکل سار می شود اما به بازاریابان کمک می کند تا سرنخ های باکیفیت تری به وب سایت خود جذب کنند. برای جذب آن دسته از سرنخ ها بازاریابان باید کار خود را در انتخاب کلمات کلیدی مرتبط و طراحی متن تبلیغات جذاب، به خوبی انجام دهند. در این صورت است که می توانند با کاهش هزینه ها بهترین بازده را داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

چگونه هزینه ی تبلیغات در گوگل را کاهش دهم

گوگل داده های گسترده ای در مورد اینکه کاربران چطور با نتایج جست و جو ارتباط برقرار می کنند در اختیار دارد و می تواند از این داده های عظیم در تعیین تکنیک های یادگیری ماشین  machine learning برای اندازه گیری میزان مرتبط بودن هر آگهی ، کلمه کلیدی و صفحه فرود و برای هر جست و جو  استفاده کند.

به جای بررسی کارمندان گوگل برای تعیین میزان مرتبط بودن کلمات کلیدی، کاری که می تواند بسیار زمان بر، سلیقه محور و پر از ایراد باشد آنها از خرد جمعی wisdom of the crowds برای تعیین امتیاز کیفی بهره می گیرند.الگوریتم های گوگل برای کنترل اینکه کاربران چطور در مقابل نتایج جست و جو واکنش نشان می دهند، برای پیش بینی فعل و انفعالات آینده استفاده می کنند.

امتیاز کیفی در واقع، امتیاز کیفی نرخ کلیک CTR است که پیش بینی شده است.

ابتدای فعالیت گوگل ادز پیش از وجود امتیاز کیفی تبلیغ گوگل، از امتیاز کیفی نرخ کلیک برای تعیین میزان مرتبط بودن کلمات کلیدی استفاده می کرد تا کلمات کلیدی نامرتبط را غیرفعال نموده یا به منظور دریافت جایگاه بهتری در رقابت، هزینه ی بالاتری برای هر کلیک در نظر بگیرد.

رفته رفته تکنیک های یادگیری ماشین  machine learning پیشرفت کردند و گوگل فاکتورهای بیشتری را برای تعیین امتیاز کیفی نرخ کلیک پیش بینی شده لحاظ کرد و عبارت امتیاز کیفی را به جای CTR که پیش از این، مولفه ای تاثیر گزار در تعیین رتبه تبلیغ بود را مبنا قرار داد.

به ساده ترین زبان: احتمال اینکه کاربران بر روی یک تبلیغ با کلمه ی کلیدی مشخص کلیک کنند را امتیاز کیفی مشخص می کند.

چرا امتیاز کیفی اهمیت دارد؟

بازاریابان به امتیاز کیفی تبلیغات گوگلی خود بسیار اهمیت می دهند چرا که عاملی است که به آنها نشان می دهد:

  • چه تبلیغی می تواند وارد رقابت شود
  • تبلیغات نمایش داده شده چطور رتبه بندی می شوند
  • دقیقاً چه مقدارهزینه به ازای هر کلیک CPC باید پرداخت کنند.

ورود به رقابت

گوگل نمی خواهد به کاربران، تبلیغات نامربوط نشان دهد، دلیلش هم مشخص است. گوگل اکانت های گوگل ادز (گوگل ادوردز) را برای دریافت کلیک شارژ می کنند. اگر شخصی با یک تبلیغ نامرتبط، بالاترین مبلغ مزایده را پرداخت کند کلیک نمیخورد و گوگل پولی از راه تبلیغات خود در نمی آورد. برای شارژ حساب ادوردز خود می توانید از خدمات افراک بهره مند شوید.

 

رتبه تبلیغ Ad Ranking

هنگامی که گوگل کلمات کلیدی متن تبلیغ و رقبا را بررسی کرد، تبلیغ وارد عرصه ی رقابت می شود. مرحله دوم رقابت زمانی شروع می شود که گوگل max CPC رقبا ، میزان مرتبط بودن تبلیغ و فاکتورهای دیگر مانند افزونه های تبلیغ که ممکن است باعث افزایش CTR شوند را بررسی می کند. هر تبلیغ یک امتیازی دریافت می کند و امتیاز نهایی تعیین میکند که چه تبلیغی در جایگاه اول قرار می گیرد.

بازاریابان از نمایش تبلیغشان در جایگاه نخست سود زیادی نصیبشان می شود چرا که جایگاه بالا احتمال کلیک بر روی تبلیغ را افزایش می دهند و موجب می شوند سرنخ های بیشتری به وب سایت شما سرازیر شوند و فروش شما افزایش یابد.

تخفیف میزان هزینه به ازای کلیک CPC

هزینه به ازای کلیک CPC میزانی است که باید به ازای هر کلیک بپردازید تا جایگاه تبلیغ خود را در رتبه بندی ثابت نگاه دارید تا بالاتر از تبلیغ بعدی در رقابت نمایش داشته باشد. دلیل این موضوع که بسیاری از تبلیغات گوگلی average CPC کمتری نسبت به max CPC. دارند مشخص می کند. بازاریابان از امتیاز کیفی بالاتر سود می برند چراکه امتیاز کیفی بالاتر به این معنی است که می توانند برای نگه داشتن جایگاهشان و ماندن در جایگاه ثابت در مقایسه با رقیب بعدی خود می توانند مبلغ کمتری هزینه کنند. امتیاز کیفی بالاتر هزینه به ازای هر کلیک را پایین تر می آورد.

نتیجه اینکه

علاوه بر هزینه ی مزایده، امتیاز کیفی تبلیغ مهم ترین فاکتور تاثیر گذار در تصمیم گیری گوگل است که کدام تبلیغات نمایش داشته باشند و چطور رتبه بندی شوند. امتیاز کیفی خوب به اندازه ی هزینه ی مزایده بالا می تواند سودآور باشد. در حقیقت یک تبلیغ ارزان تر می تواند گوی سبقت را از تبلیغ پرهزینه تری که میزان مرتبط بودن کمتری دارد برباید.

این مسئله ظرافت بیشتری به کار تبلیغات در گوگل اضافه می کند. نشان می دهد تبلیغات در گوگل اینطور نیست که هرکه پول بیشتری دارد بزوماً آش بیشتری می خورد.

نظر در مورد مطالب سایت

خوشحال میشویم اگر نظرات و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید یا سوالات خود در مورد تبلیغات در گوگل از ما بپرسید.

اهمیت امتیاز کیفی تبلیغات گوگل
اگر تازه شروع به تبلیغ کسب و کار خود در گوگل کرده اید، احتمالاً امتیاز کیفی تبلیغات در...
5 از 1 رای ثبت شده

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید