برای مشاهده گزارش افراک ۱۴۰۱ کلیک کنید.
مشاهده

کلمات کلیدی مشابه در گوگل ادز

کلمات کلیدی مشابه در گوگل ادز

در یک اکانت گوگل ادز، ممکن است که کلمات کلیدی مشابه داشته باشید که از نظر معنا شبیه هم هستند و همه‌ی این کلمات با عبارت مورد جست و جو توسط کاربر هماهنگ‌اند. اگر چند کلمه‌ی کلیدی مشابه در یک ادگروپ داشته باشیم، گوگل ادز اولویت نمایش را به کدام یک می دهد؟ برای پاسخ به این سوال تا انتهای مطلب با افراک همراه باشید.

تبلیغات در گوگل، زمانی نمایش می‌گیرند که یکی از کلمات کلیدی کمپین شما با عبارتی که کاربر جست و جو می‌کند هماهنگ و مرتبط باشد.

مثلا ممکن است کلمه‌ی کلیدی “دوره‌ی برنامه نویسی” و “دوره‌ی آموزشی برنامه نویسی” را در کمپین تبلیغات در گوگل خود و در یک ادگروپ داشته باشید که هر دوی این کلمات با عبارت مورد جست و جوی “دوره‌ی مناسب آموزش برای برنامه نویسان” هماهنگ باشد اما در استخر کلمات کلیدی این ادگروپ، گوگل ادز فقط قلاب یکی از این کلمات کلیدی مشابه را می‌گیرد و با عبارت مورد جست و جوی کاربر هماهنگ می‌کند تا تبلیغ را به او نمایش دهد.

زمانی که در یک کمپین گوگل ادز از کلمات کلیدی مشابه استفاده می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

در واقع گوگل ادز، مولفه‌های زیادی را برای انتخاب کلمه‌ی کلیدی مناسب در نظر می‌گیرد. مولفه‌هایی که در ادامه‌ی این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت. زمانی که تبلیغ شما وارد مزایده‌ی گوگل می‌شود، با تبلیغ سایر تبلیغ کنندگان گوگل مقایسه می‌شود و هزینه به ازای کلیک، کمترین نکته‌ی مورد نیاز در تعیین امتیاز تبلیغ شما در مزایده و پیشی گرفتن از رقیب در جایگاه تبلیغات گوگل است .

علاوه بر کمپین های گوگل ادز با تبلیغ در یوتیوب نیز می‌توانید بازدیدکنندگان سایت خود را افزایش دهید. سؤالات خود در زمینه تبلیغات در یوتیوب را می توانید از کارشناسان افراک بپرسید.

نکته‌ی مهم: وقتی کلمات کلیدی متعدد که یک دامنه هدف مشترک دارند، واجد شرایط نمایش برای عبارت مورد جست و جوی کاربر می‌شوند، در رقابت مزایده‌ای گوگل با هم رقابت نمی‌کنند. تا اینجا نسبتا خبر خوبی برای اکانت منیجر هاست.

گوگل ادز چطور کلمه‌ی کلیدی را انتخاب می‌کند؟

اگر اکانت گوگل ادز شما کلمات کلیدی مشابهی داشته باشد که با عبارت مورد جست و جوی یکسان هماهنگ شود، گوگل فاکتورهای زیر را برای انتخاب کلمه مد نظر می‌گیرد:

 1. کلمه‌ی کلیدی با انطباق دقیق– Exact match که دقیقا با عبارت مورد جست و جوی کاربر منطبق است، نمایش می‌گیرد.
  • در صورت وجود کلمه‌ی Exact match که دقیقا با عبارت مورد جست و جوی کاربر هماهنگ باشد، گوگل اولویت را برای نمایش گرفتن تبلیغ شما به این کلمه می‌دهد.
   • برای مثال تصور کنید که کلمات کلیدی “دوره‌ی برنامه نویسی” و [دوره ی برنامه نویسی] را در ادگروپ خود دارید. وقتی کاربر عبارت -دوره‌ی برنامه نویسی – را جست و جو می‌کند، ترجیح گوگل این است که کلمه‌ی کلیدی [دوره‌ی برنامه نویسی] را انتخاب کند و تبلیغ شما را با انتخاب این کلمه‌ی کلیدی به کاربر نشان دهد.
 2. کلمه‌ی کلیدی با انطباق دقیقی که با شکل صحیح املایی عبارت مورد جست و جوی کاربر هماهنگ باشد. در این حالت، حتی اگر کلمه‌ی کلیدی مد نظر با شیوه‌ی انطباق broad و phrase هم در ادگروپ باشند، باز ترجیح گوگل تریگر کردن کلمه‌ی کلیدی Exact match است.
 3. کلمه‌ی کلیدی با انطباق phrase  یا broad  که کاملا مشابه با عبارت مورد جست و جوی کاربر باشند.
 4. کلمه‌ی کلیدی با انطباق phrase یا broad  که کاملا مشابه با شکل صحیح املایی عبارت مورد جست و جوی کاربر باشند.
 5. کلمه‌ی کلیدی‌ای که بهترین امتیاز کیفی و ارتباط معنایی را با عبارت مورد جست و جوی کاربر داشته باشد.

وقتی کلمات کلیدی زیادی در ادگروپ خود دارید که از تصادف شبیه به هم نیستند، مرتبط ترین این کلمات برای نمایش تبلیغ شما انتخاب می‌شوند. حال زمانی که کلمات کلیدی مشابهی وجود دارند، که همگی با عبارت مورد جست و جوی گوگل هماهنگ هستند و قابلیت نمایش تبلیغ با آن کلمه به کاربر را دارند، گوگل فاکتور امتیاز تبلیغ یا Ad Rank را در اولویت قرار داده و کلمه‌ی کلیدی را بر اساس آن انتخاب می‌کند.

کلمات کلیدی مشابه در گوگل ادز

حالا به مقایسه‌ی دو فاکتور ارتباط و امتیاز تبلیغ – در زمان انتخاب کلمه‌ کلیدی مناسب می‌پردازیم. ارتباط و هماهنگی با تمرکز و بررسی معنای عبارت مورد جست و جو، کل کلمات کلیدی به کار رفته در ادگروپ و صفحه‌ی فرود به کار رفته در تبلیغات مشخص می‌شود. اگر کلمات کلیدی با انطباق broad واجد شرایط نمایش تبلیغات می‌شوند، فقط کلمات کلیدی‌ای که بیشترین ارتباط معنایی با عبارت مورد جست و جوی کاربر را دارند، انتخاب می‌شوند. در مرحله‌ی بعدی و بین کلمات کلیدی که از نظر معنایی با عبارت مورد جست و جو هماهنگ هستند و انطباق یکسانی دارند، فاکتور امتیاز تبلیغ یا Ad Rank برای انتخاب کلمه‌ی کلیدی در نظر گرفته می‌شود . این قانون شامل حال کلمات کلیدی Exact match و Phrase match هم می‌شود.

گوگل ادز علاوه بر تبلیغات کلیکی در شبکه جستجو، تبلیغات بنری نیز دارد. تبلیغات بنری گوگل در بیش از دو میلیون وب‌سایت پربازدید نشان داده می‌شود.

در چه صورتی انتخاب کلمات به درستی انجام نخواهد شد؟

 • اگر کمپین ارور کمبود بودجه یا limited by budget دریافت کند، امکان دارد قوانین بالا در انتخاب کلمه‌ی کلیدی ایده آل کار نکند. فرض کنید دو کمپین دارید که در یکی کلمه‌ی کلیدی با شیوه‌ی انطباق دقیق Exact match دارید. کلمه‌ی لوله بازکنی را در نظر بگیرید و در کمپین دیگر همین کلمه اما با شیوه‌ی انطباق آزاد یا Broad match دارید. گوگل طبیعتا و با توضیحاتی که دادیم باید کلمه‌ی کلیدی با شیوه‌ی انطباق دقیق Exact match را انتخاب کند اما اگر این کمپین با ارور کمبود بودجه مواجه شده باشد – گوگل کلمه ی کلیدی Broad match را در کمپینی که ارور کمبود بودجه ندارد انتخاب کرده و تبلیغ را با آن به کاربر نشان میدهد.
 • اگر کلمه ی کلیدی شما ارور میزان سرچ پایین یا low search volume قضیه فرق دارد. این ارور به کلماتی داده میشد که میزان سرچ خیلی پایینی در تاریخچه ی سرچ گوگل دارند. این کلمات عموما غیر فعال هستند و قلاب گوگل برای نمایش هیچ تبلیغی به آنها گیر نمیکند.
 • صفحه‌ی فرود شما از سمت گوگل با ارور مواجه شده باشد.
 • اگر تنظیمات مکانی تبلیغات شما با لوکیشن واقعی کاربر در زمان جست و جوی عبارت همخوان نباشد. در این صورت هیچ کدام از کلمات کلیدی برای نمایش تبلیغ شما انتخاب نمی‌شوند.

مطلب مرتبط
دلایل ساسپند شدن اکانت گوگل ادز

کلام آخر ـ کلمات کلیدی مشابه در گوگل ادز

اگر چند کلمه کلیدی مشابه در کمپین انتخاب کنیم، گوگل با توجه به قوانین یکی از آن‌ها را انتخاب و به کاربر نشان خواهد داد. در این مقاله به بررسی کلمات کلیدی مشابه در کمپین‌های گوگل ادز پرداختیم و دانستیم زمانی که کمپین‌ها ارور داشته باشند، انتخاب کلمات به مشکل بر می‌خورد. تجربه شما از انتخاب کلمات کلیدی مشابه در کمپین‌های گوگل به چه صورت بوده است؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر همراهان افراک به اشتراک بگذارید.

کلمات کلیدی مشابه در گوگل ادز
تبلیعات در گوگل، زمانی نمایش میگیرند که یکی از کلمات کلیدی کمپین شما با عبارتی که کاربر جست و جو میکند هماهنگ باشد. یکی از چالش های مدیریت کمپین های گوگل ادز این است که گوگل از میان کلمات کلیدی مشابه در یک یا چند کمپین، کدام را برای نمایش انتخاب میکند؟
5 از 1 رای ثبت شده

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید