کتابچه معرفی لندینگ‌پیج مناسب برای‌ هر‌ کمپین
دانلود

چگونه از ویدیوهای کوتاه یوتیوب(شورت ویدیو) کسب درآمد کنیم؟

چگونه از ویدیوهای کوتاه یوتیوب(شورت ویدیو) کسب درآمد کنیم؟

پیش از این یوتیوب بر روی انتشار ویدیوهای طولانی و با کیفیت تاکید داشت اما پس از مدتی با ترند شدن ویدیوهای کوتاه در دیگر شبکه های اجتماعی، قابلیت انتشار ویدیو کوتاه در یوتیوب هم فعال شد. حال در سال ۲۰۲۳ درآمدزایی از youtube short پتانسیل زیادی دارد. اعلام کرده است که از این پس می توانید از انتشار ویدیوهای کوتاه کسب درآمد کنید. این روزها، Shorts یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های YouTube است. در حال حاضر، Shorts دارای بیش از ۳۰ میلیارد بازدید روزانه است و ۱.۵ میلیارد کاربر هر ماه به محتوای کوتاه هجوم می آورند. در ادامه به بررسی یوتیوب شورت و نحوه کسب درآمد از یوتیوب می پردازیم. با افراک همراه باشید.

شرایط کسب درآمد از یوتیوب شورت

به ویدیوهای زیر ۶۰ ثانیه در یوتیوب که به صورت عمودی منتشر شده‌اند Youtube Shorts می‌گویند. با توجه به خبر جدیدی که یوتیوب منتشر کرده است، برای سازندگان یوتیوب شورت در سال ۲۰۲۰ – ۲۰۲۱ برای یوتیوبرها مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار فاند در نظر گرفته شده است.

در سال ۲۰۲۳، یک راه دیگر برای درآمدزایی از YouTube Shorts اضافه شده است. یوتیوب نه تنها الگوریتم Shorts، بلکه برنامه پارتنر خود را هم برای درآمد زایی از یوتیوب شورت تغییر خواهد داد.

جالب است بدانید: چطوری بدون ساخت ویدیو از یوتیوب درآمد داشته باشیم؟

شرایط لازم برای دریافت درآمد از ویدیوهای کوتاه به شرح زیر است:

 • در ابتدا شما باید در Partner Program یوتیوب ثبت نام کرده باشید.
 • برای دریافت فاند باید در کانال یوتیوبی‌تان در ۱۸۰ روز گذشته حداقل یکبار ویدیوی کوتاه منتشر کرده باشید.
 • ویدیوهای کانال باید تمامی قوانین یوتیوب اعم از کپی رایت یوتیوب و خط مشی‌های یوتیوب را رعایت کرده باشند.
 • در کانال نباید هیچ ویدیویی با واترمارک و لوگوی دیگر شبکه‌های اجتماعی و یا ویدیو از کانال شخص دیگری را آپلود کرده باشد.
 • کشورهای مورد تایید برای یوتیوب شورت؛
الجزایرآرژانتیناسترالیابحرین
تایوانتایلندترکیهامارات متحده عربی
برزیلکاناداشیلیکلمبیا
دانمارکمصرفنلاندفرانسه
آلمانهنگ کنگهنداندونزی
عراقایتالیاژاپناردن
کویتلبنانمالزیمکزیک
مراکشهلندنیوزلندنیجریه
نروژفیلیپینلهستانروسیه
عربستانسعودیسنگاپورآفریقای جنوبی
کره جنوبیاسپانیاسوئدسوئیس
انگلستانایالات متحده عربیویتنام
 • یوتیوبرها در ایالت متحده باید حداقل ۱۳ سال و در دیگر کشور ها حداقل سن قانونی را داشته باشند.

برای درآمدزایی از یوتیوب شورت نیاز نیست که در حال حاضر کانال شما مانیتایز شده باشد.

یوتیوب شورتس

یوتیوب هر ماه هزاران نفر از سازندگان ویدوی های کوتاه را از درآمدشان مطلع می کند؛

عملکرد شورت ویدیوهای کانال شما هر ماه بازبینی می شود، بنابراین حتی اگر یک ماه واجد شرایط نباشید، ممکن است ماه بعد واجد شرایط باشید. کانال های واجد شرایط می توانند بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار در ماه دریافت کنند. پاداش شورت ویدیو براساس موقعیت جغرافیایی یوتیوبرها متفاوت است. پاداش شورت ویدیو به حساب ادسنس شما واریز خواهد شد.

مانیتایز یوتیوب با شورت ویدیوها

همان طور که می دانید برای کسب درآمد از یوتیوب باید به شرایط گوگل برسید و پس از آن حساب ادسنس را به کانالتان متصل کنید. شرایط مانیتایز یوتیوب، ۱۰۰۰ سابسکرایبر و ۴۰۰۰ ساعت واچ تایم در مدت زمان ۱۲ ماه است، حال اگر شما سازنده ویدیوهای کوتاه هستید، اگر ۱۰ میلیون بازدید ظرف مدت ۹۰ روز به دست آورید، می توانید ادسنس را متصل و درآمدتان را کسب کنید.

درآمد ویدیوهای کوتاه یوتیوب چقدر است؟

درآمد حاصل از ویدیوهای یوتیوب بستگی به عوامل زیادی دارد و متغیر است. موقعیت جغرافیایی صاحب کانال و بیننده ویدیو و موضوع کانال از اصلی ترین موارد تعیین درآمد شورت ویدیوها هستند. اما به طور کلی کانال های تخصصی نسبت به کانال های طنز درآمد بیشتری دارند.

اگر علاقمندید که بدانید درآمد هر ۱۰۰۰ بازدید یوتیوب چقدر است، پیشنهاد می‌کنیم مطلب افراک را مطالعه فرمایید.

نحوه ساخت ویدیو کوتاه یوتیوب

برای ساخت ویدیو کوتاه یوتیوب، محتوای کوتاه در سال 2023 همچنان یک روند قابل توجه در YouTube است. یوتیوب شورت به‌عنوان رقیب اصلی TikTok و Instagram Reels در سال 2020 راه‌اندازی شد. از آن زمان، این عمودی کوتاه موفق شد به بازدید ۱۵ میلیارد در روز برسد!

و این بهترین فرصت برای افزایش درآمد یوتیوبر هاست. همان طور که در ابتدای مطلب گفته شد در طول سال‌های 2020 و 2021، YouTube صندوق 100 میلیون دلاری Shorts را حفظ کرد که به تولیدکنندگان شورت ویدیو پاداش دهد.

با این حال، با رفتن به سال 2023، شورت ویدیو در حال تبدیل شدن به یکی از ویژگی‌های بسیار مهم برای یوتیوب است. در واقع به راحتی با ساخت آن می توانید به شرایط مانیتایز یوتیوب برسید.

مطالب مرتبط

چگونه یوتیوبر شویم؟

مالیات یوتیوب چقدر است؟

نحوه فعال سازی یوتیوب شورت

 • یوتیوبرهایی واجد شرایط هستند که در درجه اول ایمیلی از طرف یوتیوب دریافت می کنند.
ایمیل یوتیوب شورت
 • در مرحله دوم نیاز است تا بر روی گزینه Claim Bonus کلیک کنید.
 • در مرحله آخر اگر قبلا حساب ادسنسی به کانال شما متصل باشد، مبلغ بونس به حساب ادسنس واریز می شود و در صورتی که حساب ادسنس ندارید، می توانید بدون نیاز به ۱۰۰۰ سابسکرایب و ۴۰۰۰ سایت واچ تایم (‌فقط برای واریز بونس ویدئوهای کوتاه) حساب ادسنسی به کانال خود متصل کنید.

کلام آخر ـ کسب درآمد از شورت ویدیو یوتیوب

یوتیوب برای یوتیوبرهایی که از ویدیوهای کوتاه استفاده می کنند؛ پاداش ۱۰۰ میلیون دلاری در نظر گرفته است. یوتیوب ویدیوهای کوتاه یوتیوبرها را هرماه آنالیز می کند و به منتخب آن ها پاداش می دهد. این بدان معناست که اگر کانال شما مانیتایز شده باشد درآمد شما افزایش می یابد و اگر مانیتایز نشده باشد برای هر ویدیو مبلغی به حساب ادسنس شما واریز خواهد شد. شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد یوتیوب شورت را از کارشناسان افراک دریافت کنید.

سوالات متداول

به ویدئوهای زیر 60 ثانیه که در یوتیوب به صورت عمودی منتشر می‌شوند؛ youtube short می‌گویند.

بله. جدیدا یوتیوب برای یوتیوبرهایی که از ویدیوهای کوتاه استفاده می کنند؛ پاداش ۱۰۰ میلیون دلاری در نظر گرفته است؛ بنابراین برای کسب درآمد از یوتیوب می‌توانید از youtube short نیز استفاده کنید.

چگونه از ویدیوهای کوتاه یوتیوب(شورت ویدیو) کسب درآمد کنیم؟
پیش از این یوتیوب بر روی انتشار ویدیوهای طولانی و با کیفیت تاکید داشت اما پس از مدتی...
4 از 4 رای ثبت شده

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید
جدیدترین مفیدترین
 1. سوال بعدی من اینه که من از خود یوتیوبر ها شنیدم که برای استفاده خیلی کوتاه مدت و چند ثانیه ای از محتوایی که مال خودمون نیس مثلا به عنوان میم یا حتی ساخت کل ویدیو با اون ها ولی در حد چند ثانیه کوتاه مشکلی پیش نمیاد به شرطی که ارزش محتوایی بهش اضافه بشه. مثلا فرض بگیرید شما یه سری اخبار درباره سلبریتی های هالیوودی یا معرفی و توضیح درباره یه سری چیزها میسازی در قالب ویدیو ولی در حد چند ثانیه از محتوا ها و عکسهایی که مال خودت نیس استفاده میکنی اما روش صدای راوی رو میذاری و ویدیوی فیس-لِس و ناشناس میسازی. در اینصورت اگه واجد شرایط بشیم افراک باهامون همکاری میکنه؟

  آیا مفید بود؟
  • سلام و عرض ادب
   بله در حد چند ثانیه مشکلی پیش نمی‌آید. اما افراک برای همکاری باید کانال یوتیوب شما را بررسی کند. زمانی که واجد شرایط شدید از طریق پنل افراک کانال خود را ثبت کنید تا بررسی شود.

   آیا مفید بود؟
 2. خسته نباشید
  من یادمه یه یوتیوبر که از داخل ایران فعالیت میکرد جایی کامنت گذاشته بود که باید و/پی ان و یه سری هزینه های جانبی نرم افزاری هر ماه برای نگه داشتن کانال یوتیوب داشت ولی ندیدم شما داخل سایت اشاره کرده باشین این موارد چیا هستن و برای شروع کار و امنیت چنل حتما لازمن؟

  آیا مفید بود؟
  • سلام و عرض ادب
   بهتر است از آی پی ثابت کشوری که ثبت کرده اید در یوتیوب استفاده کنید. از نرم افزارها و ابزارهای یوتوب، فقط برای بهینه سازی کانال یوتیوب و آنالیز رقبا می‌توانید استفاده کنید.

   آیا مفید بود؟
 3. سلام میخوام بدونم که این 90 روز چجوری محسابه میشه از چه زمانی تا چه زمانی؟که توی اون بازه زمانی ویدیوهارو آپلود کنیم.

  آیا مفید بود؟
  • سلام و عرض ادب
   شرط یوتیوب برای مانیتایز کانال با شورت ویدیو رسیدن به شرایط در طی 90 روز است. اگر در بازه 90 روزه به هدف نرسیدید، الگوریتم های یوتیوب از روز بعد تا 90 روز بعد شروع به بررسی کانال شما خواهند کرد. به عنوان مثال اگر در 1 فروردین کانال خود را ساختید و تا 1 تیر شرایط لازم را کسب نکردید، یوتیوب از 2 فروردین تا 2 تیر کانال شما را چک خواهد کرد. در صورتی که باز هم به شرایط نرسیدید نحوه محاسبه مدت زمان مانیتایز به همین شیوه ادامه پیدا می کند.

   آیا مفید بود؟
 4. سلام وقت بخیر اگه ویدیو های ما تو 90روز 10میلیون ویو نگیره مثلا تو 1سال 10میلیون ویو بگیره باز هم می‌تونه مانی تایم بشه؟

  آیا مفید بود؟
  • سلام دوست عزیز، برای مانیتایز شدن، ویدیوهای کوتاه شما در طول 90 روز باید 10 میلیون بازدید داشته باشد. موفق باشید

   آیا مفید بود؟
   • با تشکر از سرکار خانم رضایی و دگر دوستان که نظرات سازنده گذاشتند.
    اینجانب بخاطر شرایط نامساعد که دوستندارم با گفتنشون احساس بدی را القا کنم،لیکن از هر کدام از شما هم‌میهنان عزیزم عاجزانه خواهشمندم برای راه اندازی یک کانال آغازگر بنده را راهنمایی کنید یا اینکه اگر باعث مزاحمت نیستم. از حضور شما عزیزان خواهشمندم یک چنل را برای حقیر بسازید.
    البته گواه بر این نکته دارم که ساختن چنل بسیار وقت گیر و حوصله سر بر است.
    پیشاپیش از یکایک شما عزیزان قدردانی میکنم.
    با تشکر،رضا بهلولوند

    آیا مفید بود؟
    • سلام و احترام
     اگر در جهت ساخت کانال یوتیوب سوالی دارید، می‌توانید از طریق تیکت، سوال خود را مطرح کنید تا پشتیبانان یوتیوب افراک در اسرع وقت پاسخ دهند.

     آیا مفید بود؟
     • سلام واسه ویدیو شورت بدون تصویر کانال انگلیسی باشه بهتره یا فارسی یا فرقی نداره

      آیا مفید بود؟
     • سلام و احترام
      تفاوتی ندارد. موفق باشید

      آیا مفید بود؟
 5. سلام وقت بخیر من وقتی میخوام شورت ویدیو آپلود کنم تو قسمت restrictions توی پرانتز میزنه short policy میخواستم بدونم که توی درآمد زایی تاثیر میزاره؟؟یا تاثیری نداره مرسی ممنونم

  آیا مفید بود؟
  • سلام وقت شماهم بخیر، درآمد حاصل از تبلیغات شورت ویدئوی شما به صاحب اثری که از محتوایش استفاده کرده اید، پرداخت میشود. با آرزوی موفقیت برای شما

   آیا مفید بود؟
 6. سلام.اگر مااز طریق اشتراک گذاری فایل ان فیلم از سایت های یوتیوب دانلودر را با لپ تاپ دانلود کنیم برای ان یوتیوبر درامد محسوب میشود.مثل ویو

  آیا مفید بود؟
  • سلام دوست عزیز
   اگر فیلم آپلود شده تماما توسط خودتان ساخته شده باشد و هیچگونه اخطاری نداشته باشد، پس از رسیدن به شرایط مانیتایز متناسب با تعداد بازدید ویدیو، مشمول درآمد می شود.

   آیا مفید بود؟
 7. سلام
  1_هزینه ثبت نام ادسنس و قبول کردن کانالم برای درآمد یوتیوب چقدر است؟
  2_ در زمان درآمد چقدر کارمزد کم میکنید شفته و رفته یعنی دقیق چند درصد به حساب من میاد و چند درصد برای خودتون؟
  3_ شما برای وریفای ادسنس از یک آدرس و شماره تلفن استفاده میکنید آیا بعدا مشکل پیدا نمیکند ؟
  4_ برای پر کردن واچ تایم ایده ایی یا نظری یا ترفندی دارین ؟

  آیا مفید بود؟
  • سلام دوست عزیز
   ۱. شما برای نقد کردن درآمد کانالتان، تنها کافی است آدرس کانال خود را برای مجموعه ارسال کنید پس از تایید توسط کارشناسان، کارمزد نقد کردن و پرداخت ریالی آن ۱۸ درصد است.
   ۲. شما درآمد ماه اول را بدون کارمزد دریافت خواهید کرد.
   ۳. آژانس افراک برای همکاری با کانال های یوتیوبی، حساسیت زیادی به خرج داده و با کانال هایی که احتمال گرفتن اخطار از سمت یوتیوب را داشته باشند، همکاری نمی‌کند.
   ۴. 5 ترفند افزایش واچ تایم ویدیوهای یوتیوب

   آیا مفید بود؟
 8. سلام من میخام شروع به ساختن ویدئو کوتاه کنم بعد فقط لازمه که ویدئو بزارم دیگه ینی تعدادش مهم‌نیس؟
  بعد برای کسب دارمد میشه فقط ویدئو کوتاه گذاشت دیگه یعنی نیازی نیس ویدئو بلند هم بزاریم؟

  آیا مفید بود؟
  • سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می‌کنیم برای کانالتان یک تقویم محتوایی مناسب در نظر بگیرید.
   بله یکی دیگر از شرایط مانیتایز یوتیوب، انتشار شورت ویدیو در کانال است. برای مانیتایز از طریق شورت ویدیو باید ۱۰ میلیون بازدید ظرف مدت ۹۰ روز دریافت کرده باشید.
   با آرزوی موفقیت برای شما

   آیا مفید بود؟
 9. سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم یک ویدیو کوتا چه قدر باید بازدید داشته باشد تا شامل این جایزه که از طرف یوتیوب برای این گونه ویدیو ها در نظر گرفته شده را در یافت کنیم
  مثل یکی از ویدیو های من 855,000 باز دید داشته آیا میتواند شامل جایزه ویدیو کوتاه باشد

  آیا مفید بود؟
  • سلام دوست عزیز
   درحال حاضر هیچ معیاری برای تعداد بازدید ویدئوهای شورت مبنی بر دریافت بونس یوتیوب وجود ندارد.

   آیا مفید بود؟
 10. سلام ، من واجد شرایط شدم الان ،بهم میگه ده روز زمان داری اکانت ادسنس رو وریفای کنی ، حالا ادسنس شماره حساب میخواد چیکار کنم …

  آیا مفید بود؟
  • سلام دوست عزیز
   آدرس کانال خود را از طریق تیکت ارسال کنید تا کارشناسان افراک با شما تماس بگیرند.

   آیا مفید بود؟
 11. سلام
  میشه فقط ویدئو کوتاه بسازم (یعنی اصلا ویدئوی بلند نسازم)؟
  از همین میشه درآمد داشت؟
  یعنی اون شرایط (۴هزار ساعت و ۱۰۰۰ سابسکرایب و …) را دور بزنیم؟

  آیا مفید بود؟
  • سلام دوست عزیز

   ویدئوهای کوتاه از تاریخ می ۲۰۲۱ به مدت ۲سال می توانند از هدیه یوتیوب استفاده نمایند.
   این هدیه ممکن است در یک ماه به شما تعلق بگیرد و در یک ماه خیر و معیار دقیقی برای محاسبه عدد آن وجود ندارد.
   شما می توانید برای بدست آوردن سابسکرایب از ویدئوهای کوتاه استفاده نمایید اما به دلیل اینکه واچ تایم ویدئوهای کوتاه جزو مانتیزیشن حساب نمی شود، لازم است ویدئوهای بلند نیز قرار دهید تا درآمدزایی شما فعال شود و هر ماه درآمد داشته باشید.

   با آرزوی موفقیت برای شما

   آیا مفید بود؟
 12. چگونه از طرف یوتیوب ایمیل دریافت کنیم؟
  و چگونه حساب ادنس به آن متصل کنیم؟

  آیا مفید بود؟
  • سلام دوست عزیز
   برای اتصال ادسنس به کانال یوتیوب در ایران، درصورتی که شرایط افتتاح حساب ادسنس ندارید، آدرس کانال خود را از طریق تیکت برای افراک ارسال کرده تا کارشناسان با شما تماس بگیرند.
   با آرزوی موفقیت برای شما

   آیا مفید بود؟
 13. سلام ایا اهنگهای ایرانی شامل کپی رایت میشن یا چجوری میشه کپی رایت نگیره ویا میشه فقط اهنگ بدون کلام ایرانی گذاشت یوتیوب ایراد نمیگیره ممنونم

  آیا مفید بود؟
  • سلام دوست عزیز
   بله اهنگ‌های ایرانی و بدون کلام هم مشمول قوانین یوتیوب می شوند، شما می‌توانید از خواننده یا اهنگ‌ساز آن کسب اجازه کرده و یا لایسنس آن را خریداری کنید.
   موفق و پیروز باشید.

   آیا مفید بود؟
 14. سلام خسته نباشید، برای وصل کردن حساب ادسنس به کانال خودم باید چیکار کنم؟ حساب ادسنس ندارم

  آیا مفید بود؟
  • سلام دوست عزیز
   ساخت حساب ادسنس در ایران پروسه سخت و حتی غیر ممکنی است.
   برای اتصال ادسنس به حسابتان می توانید آدرس کانال خود را از طریق تیکت ارسال کرده تا کارشناسان مربوطه با شما تماس بگیرند.
   موفق و پیروز باشید.

   آیا مفید بود؟
 15. برای افزایش بازدید سایت یا کسب درآمد از ادسنس چه کارهایی انجام بدیم؟

  آیا مفید بود؟
  • سلام دوست عزیز
   برای افزایش بازدید سایت می توانید از دسته مقالات سئو و تولید محتوا کمک بگیرید.
   مقاله افزایش کامنت سایتافزایش کامنت سایت
   افزایش کلیک ارگانیک سایت
   و …
   موفق و پیروز باشید.

   آیا مفید بود؟
 16. غیر از ویدیو شورت یوتیوب دیگه چی باعث افزایش بازدید یوتیوب میشه؟
  ممنون میشم یه مطلب هم در این مورد آماده کنید.

  آیا مفید بود؟
  • سلام دوست عزیز
   اگر در زمینه یوتیوب و یوتیوبر شدن مبتدی هستید؛‌ به شما پیشنهاد میکنیم مقاله
   آموزش یوتیوبر شدن را مطالعه فرمایید.
   مقاله انتخاب اسم کانال یوتیوب برای جذب سابسکرایبر بسیار کمک کننده است.
   و دیگر مقالات دسته کسب درآمد از یوتیوب، برای افزایش بازدید یوتیوب مناسب است.
   موفق و پیروز باشید.

   آیا مفید بود؟