برای مشاهده گزارش افراک ۱۴۰۱ کلیک کنید.
مشاهده

۵ نکته در مورد راه اندازی کمپین رقابتی گوگل

۵ نکته در مورد راه اندازی کمپین رقابتی گوگل

یکی از مزیت‌های راه اندازی یک کمپین تبلیغات در گوگل این است که شما می‌توانید بر روی یک کلمه‌ی کلیدی سخت و پر زحمت، هزینه کنید. کلمه‌ای که شاید رتبه بندی سایت بر اساس آن، با استفاده از سئو خیلی برایتان دشوار باشد.در این مطلب ۵ نکته راه اندازی کمپین رقابتی گوگل را بررسی خواهیم کرد؛ با افراک همراه باشید. لازم به ذکر است که شما برای شارژ حساب گوگل ادز می‌توانید از خدمات افراک بهره‌مند شوید.

مثال خوبی برای این مسئله، هزینه بر روی نام برندهای رقیب یا اسم محصولات آن‌هاست. برای مثال اگر کسب وکار شما تولید کفش‌های ورزشی باشد شاید به ذهنتان رسیده باشد که روی کلمه نایک یا هر برند شناخته شده‌ای که فکر می‌کنید رقیب شماست تمرکز کنید و برای آن در کمپین‌های تبلیغات در گوگل خود هزینه پرداخت کنید. در این صورت اگر تمرکز کمپین‌های تبلیغات در گوگل شما، رقابت نباشد، به احتمال زیاد از این کارزار تبلیغاتی عقب خواهید ماند.

در ادامه به پنج قدمی که در راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی رقابتی در گوگل ادز باید آن ها را طی کنید،‌ می پردازیم:

۱. تحقیق کنید

مهم ترین نکته ها همیشه اول سروکله شان پیدا می‌شود. کاری که باید در اولین مرحله انجام دهید تهیه لیستی از رقبا و بررسی دقیق کلمه کلیدی مهم برای تک تک آن‌هاست.

در این بررسی باید میزان سرچ ماهیانه کلمات، کلمات کلیدی مرتبط، هزینه تقریبی هر کلمه، هرگونه کلمه کلیدی مشابه یا هم معنا – برای مثال کلمه‌ی کلیدی اپل که هم نام یک برند بزرگ است و هم می تواند به معنی سیب در زبان انگلیسی باشد را هم شامل بشود. به علاوه تحقیق را نباید محدود به نام برندهای رقیب کنید بلکه تمامی محصولاتی که شرکت شما در تولید آن با شرکت های دیگر رقابت می‌کند را هم باید در بررسی خود، لحاظ کنید.

تبلیغات در گوگلبرای دیدن تعرفه‌های تبلیغات در گوگل و برآورد هزینه‌های تبلیغ در گوگل می توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

۲. آنالیز رقبا

بعد از اینکه تحقیقات خودتان را بر روی کلمات کلیدی مناسب انجام دادید، باید لیست خود را محدود کنید و فقط به سه رقیب مهم اکتفا کنید و تمرکز خود را روی آن‌ها بگذارید. چرا فقط سه مورد اول؟ برای اینکه مطمئن باشید پیام تبلیغات در گوگل شما و صفحه فرود تبلیغتان، با تمرکز بر هر یک از رقبا و با تاکید بر تفاوت‌ها و نقاط قوت محصولات شما در مقایسه با آن‌ها، مرتبط تر و دقیق تر طراحی می‌شوند. حالا چطور سه رقیب اصلی تان را بشناسید و انتخاب کنید؟

بعد از طی کردن مرحله اول، داده‌هایی را که به شما نشان می‌دهند کدام یک از کلمات کلیدی مرتبط با رقبا و محصولات رقیب شما، ارزش سرمایه گزاری در گوگل ادز را دارند به دست آورده اید. نکته اینجاست که نباید فقط به اعداد و ارقام اکتفا کنید. باید استراتژی های کسب و کار خود را که اهمیت بیشتری نسبت به حجم سرچ ماهیانه ی کلمه کلیدی یا میانگین هزینه ی آن کلمات دارد را مد نظر قرار دهید. برای مثال تصور کنید که قرار است در ماه آینده، محصول جدیدی را روانه بازار کنید و می خواهید که حسابی سروصدا راه بیندازید.

در این صورت، مطمئن شوید که موارد زیر را کاملاً رعایت کنید:

  • اگر رقم سرچ ماهیانه برند رقیبتان، نجومی است، از نحوه‌ی انطباق exact match استفاده کنید. در این نوع نحوه انطباق، شما به گوگل می گویید اگر کاربران دقیقا همین کلمه را جست و جو کنند، به تبلیغ شما برسند.
  • برند و محصول رقیبتان به هر شکلی که توسط کاربرران سرچ می شود،‌ آن کلمات را هم مد نظر قرار دهید. حتی غلط های تایپی را هم اضافه کنید.
  •  به کوئری‌های زیر هم دقت کنید ـ جایگزین (نام رقیب شما)، رقبای (نام شرکت)، (رقیب اول) در مقایسه با (رقیب دوم). احتمالاً لازم است از این کلمه‌ها در کمپین تبلیغات در گوگل خود استفاده کنید.

مطلب مرتبط: تبلیغات در گوگل چیست؟

۳. صفحات فرود

بهتر است با واقعیت روبرو شوید. صفحات فرود اسب بخار تبلیغات شما هستند. به همین خاطر، بهتر است برای هر رقیب یک صفحه فرود مشخص طراحی کنید. شاید فکر کنید که موضوع زمان زیادی از شما میگیرد و شک دارید که آیا ارزشش را دارد؟

پاسخ این سوال بله است و دلایل آن هم روشن. به دست آوردن هماهنگی بیشتر در تبلیغات گوگل. هماهنگی بین کلمات کلیدی و متن صفحه فرود از این جنبه برای شما اهمیت دارد که شما قرار است بخشی از ترافیک وب سایت رقیب را از آن خودتان کنید و مسیر آن‌ها را به سمت صفحه فرود خود تغییر دهید. این موضوع مشکلی ندارد اما برای دستیابی به این هدف، لازم است که داده های مورد نیاز آن‌ها و آنچه به دنبالش می گشته‌اند را نیز برایشان فراهم کنید

برای ساختن یک همچین صفحه فرودی باید به نکات زیر توجه داشته باشید.

اول از همه باید مشخص کنید که محتوای صفحه شما بین شما و رقیب اصلیتان مقایسه‌ای را ترتیب می‌بیند. از آنجاییکه افراد به احتمال زیاد نام کمپانی رقیب شما را بسیار جست و جو می‌کنند، لازم نیست اطلاعاتی که همیشه در دسترس دارند را برایشان فراهم کنید،  بلکه لازم است بر مزیت های محصول و شرکت خود شما در مقایسه با رقیب تاکید کنید. برای مثال با ایجاد یک جدول سه ردیفه، که در ردیف اول ویژگی ها و قابلیت های موجود را نام برده و در دو ردیف بعدی به ترتیب عملکرد خود و رقیبتان در فراهم کردن آن‌ها نام ببرید و مقایسه کنید. این روش، راهی ساده و قابل مشاهده است که از طریق آن می‌توانید اطلاعاتی که کاربران به دنبال آن می‌گشتند را برایشان فراهم کنید.

برای رسیدن به بهترین نتیجه، مطمئن شوید که محتوای صفحه فرود شما اطلاعات مفیدی را برای مقایسه بهتر در اختیار بازدید کنندگان قرار می دهد.

۴. انجام آزمون A/B  

برای انجام تست‌های مختلف در این زمینه می توانید برای مثال، نام رقیب خودتان را مستقیم در متن تبلیغ در گوگل خود نیاورید. البته بسته به صنعتی که در آن فعال هستید و سطح رقابت شما،‌ این موضوع ممکن است برای شما دردسر ساز شود یا نه. اگر شرکت رقیب شما علامت تجاری ثبت شده داشته باشد ممکن است استفاده از نام تجاری او در متن تبلیغ، منجر به پذیرفته نشدن تبلیغ شما از سوی گوگل شود.

برای انجام آزمون‌های مختلف در متن تبلیغ در گوگل شما بهتر است روی تمایزهای برجسته خود با رقیبتان تمرکز کنید. دلیلش هم مشخص است. به دلیل محدودیت کاراکتر در طراحی تبلیغات در گوگل، شما فقط مجاز به وارد کردن نکات مهم و برجسته هستید.

دقت داشته باشید این تمایزها و نکات برجسته باید در متن صفحه فرود شما هم به کار برده شوند.

دست آخر هم با انجام این آزمون‌ها می‌خواهید با تغییر یک ویژگی کوچک از تبلیغ، تاثیر آن را بر عملکرد تبلیغ در گوگل خود بفهمید. اگر در هر بار، بیش از یک فاکتور را تغییر دهید تشخیص اینکه کدام تغییر به بهبود عملکرد تبلیغات در گوگل شما کمک کرده است، سخت تر می شود.

۴. کیفیت یا کمیت؟

در آخرین مرحله، بگذارید در مورد سرنخ ها صحبت کنیم. دلیل اصلی راه اندازی کمپین رقابتی تبلیغات در گوگل. شرکت‌های زیادی روی عامل اشتباهی تمرکز می کنند، تعداد سرنخ ها. نکته ای که شرکت ها باید روی آن تمرکز کنند کیفیت سرنخ های جذب شده است. آیا آن‌ها همان مخاطبانی هستند که از شما خرید خواهند کرد؟

راه اندازی یک کمپین تبلیغات در گوگل موفق با هدف جذب مخاطبان سایت رقیب، کار دشواری است. از مرحله راه اندازی تا بهینه سازی و گزارش گیری، فرایند مداوم جمع آوری اطلاعات،‌ آنالیز، تولید محتوا و آزمون است. در صورتی که مراحل بالا را در نظر داشته باشید، می توانید این فرایند را سریع تر و راحت تر طی کنید.

اگر می خواهید کار تبلیغات گوگلی را شروع کنید و کمپین‌هایی با هدف رقابت با بزرگترین رقبای خود، راه اندازی کنید، افراک می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. کافی است با شماره ۰۲۱۲۸۴۲۶۲ تماس بگیرید یا در سایت درخواست مشاوره بدهید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید