نحوه بهینه سازی سئو

نحوه بهینه سازی سئو

برای افزایش رتبه سایت صاحبان سایت تلاش های بسیاری مانند: سئو و تبلیغ در گوگل را امتحان می‌کنند. اهمیت سئو غیر قابل انکار است و برای بهینه سازی سایت خود باید نحوه بهینه سازی سئو را بدانید. در سایت های مختلف آموزش سئو و دوره های مختلف را دیده اید. اما با چند روش بهینه سازی سئو میتوانید به راحتی رتبه بالا در جستجوی گوگل را کسب کنید.

آموزش نحوه بهینه سازی بهینه سازی سئو

روش های بهینه سازی سئو

برای آشنایی با نحوه بهینه سازی سئو مراحل زیر را قدم به قدم بخوانید و انجام دهید.

 بهبود تجربه کاربر در سایت

موتور های جستجوی گوگل میخواهند بهترین نتایج را برای درخواست کاربران نمایش دهند.
اگر کاربران بعد از جستجوی موضوع مورد نظرشان با لیستی از بی ربط ترین و بی کیفیت ترین مطالب و صفحات رو به رو شوند, گوگل به راحتی این موضوع را متوجه میشود و دیگر از این صفحات برای نمایش استفاده نمیکند. به همین دلیل است که گوگل بزرگترین موتور جستجوی جهان است!!

مطالب مرتبط و آموزنده میتواند کاربران را جذب کند. بنابراین حواستان به کلمات کلیدی وبسایت خود باشد. همچنین هیچ کاربری نمیخواهد ساعت ها منتظر باز شدن صفحات باشد.
اگر کاربری مدت زمان زیادی را در صفحات یک وبسایت بماند, گوگل متوجه خواهد شد که این وبسایت کاربردی و با ارزش است.

بنابراین این وبسایت را به کاربران بیشتری نمایش میدهد و شما با محتوای کاربردی و قوی رتبه های بالا را کسب میکنید. این یعنی یک سئو قوی!!

جذب کاربر در وبسایت

 1. ساده سازی متون سایت با پاراگراف های کوتاه, استفاده از عبارات کوتاه و به روز, استفاده از عناوین کوتاه و با معنی, استفاده از جدول و متن های دسته بندی شده, استفاده از عکس و فضا های خالی.
  فراموش نکنید که صفحات خود را شلوغ نکنید.
 2.  ایجاد سلسه مراتب در محتوای صفحات با تکنیک سطل آتش نشانی؛ این تکنیک مانند این است که افراد سطل را دست به دست به یکدیگر می‌دهند و در انتها آتش را خاموش میکنند.
  بنابراین در نوشته های خود به گونه ایی هر پاراگراف را بنویسید که کاربر در پاراگراف اول سوالی بپرسد و در پاراگراف بعدی جوابش را بخواند.
 3.  در سلسه مراتب نوشته ها فراموش نکنید که مطالب مهم تر و جواب سوالات کاربران در ابتدا آورده شود و تا انتهای متن مطالب دیگر را نوشته باشید.
  این کار با سرعت کاربران را جذب میکند. نه تنها جواب سوال های خود را در ابتدا گرفته است, بلکه جزئیات دیگر را در آخر میخواند.
 4.  بررسی و بهبود طراحی سایت از دیگر روش های بهینه سازی سئو سایت است. چرا که اگر کاربری که وارد سایت شما شود و نداند کدام قسمت را باید کلیک کند و هر قسمت مشخص نباشد سایت شما را ترک میکند.
  ابزار های بسیاری وجود دارند که میتوانید با کمک آنها متوجه شوید که کاربران پس از ورود به سایت چگونه رفتار کرده اند.
 •  Crazy Egg
 •  Optimizely
 •  Google Optimize
 •  User Testing
 •  Don’t Make Me Think
 •  ClickFlow
 • Hotjar

5.  سرعت وبسایت خود را افزایش دهید. گوگل در سال 2010 اعلام کرد که سرعت سایت یکی از فاکتور های رتبه بندی است. هنوز هم یکی از اهداف گوگل کم کردن مدت زمان دسترسی کاربر به صفحات یک وبسایت است.
اما نحوه سرعت بخشیدن به سایت چیست؟

 • حذف کد های غیر ضروری در سایت (کد های غیر ضروری در سایت میتواند کلمات کلیدی غیر ضروری و اضافی ایندکس شده باشد)
 • کاهش زمانبندی دسترسی سایت.
 • حافظه پنهان (browser caching) مرورگر را فعال کنید.
 • فشرده سازی سایز عکس های سایت برای کوچک کردن سایز صفحات تا 30-40 درصد.

نحوه بهینه سازی سئو با تمرکز بر عنوان های شاخه ایی

بهینه سازی سئو

گوگل و الگوریتم های آن در حال تغییر هستند و هر روز به دنبال راهی هستند که کاربران سریع تر و بهتر به جواب سوال هایشان برسند. در این زمان جعبه های پاسخ برجسته (featured snippet box) بازی را به دست میگیرند.
انتظار نداشته باشید وب سایت شما در آینده فقط با تمرکز بر کلمات کلیدی افزایش رتبه داشته باشد.

درنتیجه به دنبال این باشید که محتوایی تولید شود که کاربر درخواست کرده و به دنبال آن است, نه محتوایی که با تکیه بر ترفند ها, افزایش رتبه داشته است.
چراکه هرچه محتوا به خواسته کاربر نزدیک تر باشد با تغییر الگوریتم های گوگل کمتر آسیب میبیند.

 1. مخاطبین هدف خود را بشناسید. دانستن سن, جنسیت, علایق و خواسته ها, موقعیت جغرافیایی و دیگر موارد از مخاطبین هدف خود به شما در تولید محتوا بسیار کمک میکند.
  بنابراین نوع بیان و طراحی سایت میتواند متناسب با آنها و عامل جذب کاربران هدف باشد.
 2.  سازماندهی موضوعی با تکیه بر کلمات کلیدی مرتبط به خزندگان گوگل کمک میکند که سایت شما را بهتر بررسی و ثبت کنند.
  افرادی که تبلیغ در گوگل را برای سایت خود انجام میدهند میتوانند به تعداد زیادی از کلمات کلیدی که کاربران جستجو میکنند دسترسی داشته باشند.
  این امر برای بهبود تبلیغات است اما با استفاده از این اطلاعات میتوانید به سئو خود نیز کمک کنید.

درخواست تبلیغ در گوگل

نحوه بهینه سازی سئو با محتوا های طولانی

طبق مطالعات انجام شده توسط Backlinko متوجه شده اند که مقالات و محتوا های طولانی در وبسایت به افزایش رتبه سایت کمک خواهد کرد.
اگرچه نوشتن مطالب بالای 2000 کلمه برای تمام وبلاگ ها مناسب نیست و بستگی به نوع مخاطب و به خصوص سن مخاطبین دارد.
فراموش نکنید که اولین چیزی که برای بهینه سازی سئو باید در ذهن داشته باشیم, رضایت کاربران است.
حواستان به موضوعات باشد. حواستان باشد که برای یک موضوع زیاده گویی نکنید.
به عنوان مثال: اگر کاربری جستجو میکند “باید ها و نباید های لینک سازی در سئو ” سعی کنید فقط باید ها و نباید ها را در یک لیست بگویید نه چیزهای دیگر.

محتوای خوب چند کلمه دارد؟ هیچ قوانون مشخصی برای تعداد کلمات یک محتوا وجود ندارد. باید از خود بپرسید یک کاربر برای پاسخ به سوالش چه میزان محتوایی نیاز دارد.
میتوانید مطالبی که در گذشته نوشتید را به مطالب طولانی تر تبدیل کنید. تاثیر این کار بیشتر از نوشتن یک مطلب طولانی از صفر است.
چراکه مطالب گذشته خوانندگانی داشته است و با اضافه کردن چند پاراگراف به آن مطلب شما ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد.

 نحوه بهینه سازی سئو با تولید محتوای تصویری

یوتیوب دومین موتور جستجو مشهور در جهان است. اغلب سئو کار ها و تولید کنندگان محتوای سایت, تولید محتوای تصویری را فراموش می‌کنند. اما بهتر است بدانید با وقت گذاشتن بر روی محتوای تصویر مخاطبین بیشتری را جذب می‌کنید.
گوگل محتوای تصویری را برای کاربران بسیار کاربردی و مفید میداند. فراموش نکنید که ویدئو ها نیازمند بهینه سازی هستند, از جمله:

 • عنوان ویدئو: انتخاب یک عنوان کوتاه و جذاب و در عین حال پر قدرت برای محتوای تصویری خود.
  از یک تاکتیک هم میتوانید استفاده کنید که ابتدا کلمه کلیدی پر کاربرد را بنویسید, سپس چند کلمه برای جذب کاربر بنویسید. به عنوان مثال:
  تبلیغات گوگلی؛ آموزش گوگل ادوردز
 •  توضیحات ویدئو: خزندگان یوتیوب نمیتوانند ویدئو ها را ببینند و بخوانند, بنابراین برای رتبه بندی این محتواهای تصویری به توضیحات هر ویدئو تکیه می‌کنند.
  برای اینکار محتوایی کوتاه و کاربردی بنویسید. به هیچ وجه این قسمت را از کلمات کلیدی پر نکنید.

 نحوه بهینه سازی سئو با ساخت بکلینک های متفاوت

بی شک بک لینک ها یکی از فاکتورهای مهم برای گوگل هستند. همانطور که می‌دانید خزندگان گوگل با کمک بک لینک ها در صفحات میخزند و صفحات جدید را پیدا می‌کنند.

اما خود را در دام ” هر لینکی, لینک خوبی است” نیاندازید. لینک هایی که کیفیت پایینی دارند به راحتی اسپم می‌شوند.

قرار دادن لینک در کامنت یکی از کارهایی است که سئو کارها انجام می‌دهند. این امر کاربردی به نظر نمیرسد و فقط به سایت خود آسیب می‌زنید.
نگران لینک ها نباشید زمانی که مطالب شما قوی و کاربردی باشند, لینک های به دنبال آن می آیند.
بک لینک از سایت های خبری, وبلاگ های پویا و سایت های نویسندگان بسیار امن و موثر است. فراموش نکنید وبسایت خود را طبیعی نگه دارید.

خلاصه

روش های بهینه سازی سئو ممکن است سال به سال در حال تغییر باشد. انواع الگوریتم های گوگل بی شک بر نحوه بهینه سازی سئو تاثیر میگذارند. حتی اگر از تبلیغات گوگلی استفاده میکنید باید تمرکز خود را بر روی سئو نیز بگذارید. در صورت ایجاد هرگونه سوال در قسمت نظرات این پست همراه شما خواهیم بود.

بهترین ابزارهای سئو :
خرید اکانت SEMrush

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید