افزایش بازدهی تبلیغات گوگل _ قسمت دوم

افزایش بازدهی تبلیغات گوگل _ قسمت دوم

از انتخاب رستوران مناسب برای دورهمی های دوستانه گرفته تا انجام مهم ترین خرید ها مانند خرید خانه یا ماشین، جست و جو در گوگل، شاید اولین و سریع ترین گزینه برای رسیدن به بهترین انتخاب باشد. پس جای تعجب نیست که بسیاری از شرکت ها برای تبلیغات پولی خود در گوگل هزینه می کنند. آنها می دانند مشتریان، نزدیک ترین مکان برای دریافت پرسش های خود را گوگل می دانند. پس تبلیغات در گوگل ارزش هزینه کردن را دارد. در ادامه راهکارهای افزایش بازدهی تبلیغات گوگل را بررسی خواهیم کرد.

چرا تبلیغ در گوگل؟

اما وقتی پای هزینه به میان می آید، شرکت ها همواره مسائلی مانند کنترل بودجه را در دستور کار خود قرار میدهند. تبلیغات در گوگل هم از این قاعده مستثنی نیست. پس نیروی متخصص تبلیغ در گوگل باید بتواند با کمترین هزینه ی ممکن، بیشترین نمایش و نرخ تبدیل مشتری را داشته باشد.

چگونه هزینه ی تبلیغات در گوگل را کاهش دهیم؟

در مقاله ی قبلی (راهکارهای افزایش بازدهی تبلیغات در گوگل) به چند مورد از عواملی که باید در بهبود کارآیی کمپین های تبلیغات در گوگل به آنها توجه کرد، اشاره کردیم. در این مقاله عوامل دیگر را نام خواهیم برد.

نرخ تبدیل CTR

نرخ تبدیل علاوه بر اینکه برای سنجش میزان موفقیت کمپین تبلیغات در گوگل مورد استفاده قرار می گیرد، نخستین دلیل استخدام نیروی تبلیغات در گوگل است. نرخ تبدیل هر کمپین را از طریق میزان کلی کلیک ها می توان به دست آورد. از آنجایی که نرخ تبدیل به صورت درصد نمایش داده می شود اگر کمپین ۱۰۰ کلیک داشته باشد و نرخ تبدیل آن ۱۰ باشد ۱۰/۱۰۰ به این معنی است که نرخ تبدیل ۱۰ درصد است.

مدیران کمپین معمولا به نرخ تبدیل توجه می کنند اما همیشه کمپین ها را بیشتر بر اساس افزایش نرخ کلیک بهینه می کنند نه نرخ تبدیل.

حالا می دانید که زمان تعیین اهداف کلی کمپین ها،  بهتر است بر روی نرخ تبدیل تمرکز کنید تا نرخ بازدید و کلیک. اگر چه، برای افزایش نرخ تبدیل اکانت شما باید حداقل ۱۵ تبدیل در ۳۰ روز اخیر داشته باشد.

سهم نمایش تبلیغ Impression Share (CPM)

وقتی فردی تبلیغ شما را می بیند صرف نظر از اینکه روی آن کلیک کند یا نه، سهم نمایش تبلیغ شما بالا می رود. بالا بودن میزان سهم نمایش، موفقیت کمپین تبلیغات در گوگل را تضمین نمی کند چرا که میزان تاثیرگذاری تبلیغ شما را نشان نمی دهد.

با این وجود، مقدار کلی سهم نمایش تبلیغ در گزارشات موفقیت هر کمپین نقش مهمی ایفا می کند.

با تقسیم کردن نرخ کلی سهم نمایش هر کمپین بر نرخ کلی سهم نمایشی که کمپین شما واجد شرایط دریافت است، گوگل این پیام ضمنی را می رساند که:

میزان نمایشی که تبلیغ شما واجد دریافت است با استفاده از معیارهای مختلفی از جمله، تنظیمات هدف، وضعیت تایید و کیفیت تخمین زده می شوند. اطلاعات مربوط به سهم نمایش تبلیغ برای کمپین ها، گروه تبلیغات، گروه محصول ( برای کمپین های مخصوص خرید) و کلمات کلیدی نشان داده می شوند.

سهم نمایش تبلیغ به نیروهای دیجیتال مارکتینگ دیدی رقابتی می دهد. دانستن این نکته که یکی از کلمات کلیدی شما ۵۰ درصد نمایش داشته، نشان میدهد ۵۰ درصد مابقی را رقبای شما در دست گرفته اند.

به ازای بالا بردن سهم نمایش تبلیغ خود، سهم نمایش تبلیغ رقیب را پایین می آورید. اگر به دنبال بالا بردن سهم نمایش تبلیغات آن ها هستید باید بودجه و هزینه ی مصرفی bid تبلیغات خود را بالا ببرید.

میانگین جایگاه تبلیغ یا Average Position

گوگل تقریبا برای هر کوئری تعادلی بین نتایج ارگانیک و پولی برقرار می کند. تبلیغات در گوگل یا بینگ می تواند در بالای صفحه ی نتایج اورگانیک موتور جست و جو SERP در جایگاه نخست نمایش داده شوند و درست زیر آن تبلیغ بعدی در جایگاه دوم و به همین ترتیب تا آخرین تبلیغ.

جایگاه میانگین تبلیغ Average Position نشان می دهد که تبلیغ شما در اکثر مواقع در چه جایگایی نمایش داده می شود. گوگل نمیتواند تبلیغی را که بیشترین میزان هزینه مزایده bidder را پرداخت میکند همواره در جایگاه نخست قرار دهد بنابراین Average Position بر اساس رتبه ی تبلیغ تعریف کرده است.

امتیاز تبلیغ از جمع امتیازکیفی تبلیغ با بیشترین میزان هزینه به ازای هر نمایش به دست می آید. اگرچه به این دلیل که Average Position در واقع یک میانگین است، محاسبه ی آن نتیجه ی دقیقی در اختیار شما قرار نمیدهد، چرا که اگر Average Position شما ۳ باشد، تبلیغ شما ممکن است در آن روز در جایگاه اول، چهارم و ششم نمایش داشته شده باشد.

از آنجایی که تبلیغات اول تا سوم بالای نتایج ارگانیک قرار می گیرند، خیلی از کسب و کارها که بر روی تبلیغات در گوگل تمرکز دارند دوست دارند تبلیغشان در جایگاه اول قرار بگیرد. قرار گرفتن در جایگاه نخست همیشه جذاب بوده اما بیشتر به شکل نوعی تعصب در آمده، چرا که اولین نمایش همیشه به معنی دریافت بهترین نتیجه نیست.

بعضی از تبلیغات ممکن است در جایگاه چهارم نرخ تبدیل بالاتری داشته باشند، نسبت به تبلیغی که در جایگاه اول قرار دارد. پس باید برای محاسبه ی بازده کمپین همیشه مراقب Average Position باشید، اما از آن به عنوان شاخص هدف استفاده نکنید.

 کسب بودجه Budget attainment

نیروهای تبلیغات در گوگل همواره برای راه اندازی کمپین های تبلیغ گوگلی میزان مشخصی بوجه اختصاص می دهند. کسب بودجه نشان می دهد آژانس تبلیغاتی یا نیروی تبلیغ در گوگل تا چه حد می تواند بودجه ای که هزینه کرده را بازگرداند.

بیشتر بازاریابان گوگلی وقتی صحبت از عملکرد تبلیغات در گوگل به میان می آید خیلی به کسب بودجه توجه نمی کنند علیرغم اینکه اطلاعات بسیار مفیدی از نحوه ی مدیریت کمپین ها دراختیارشان قرار می دهد.

دلیل اینکه بازاریابان بیشتر یا کمتر از بودجه ی اختصاص داده شده هزینه می کنند این است که ارائه ی بهترین پیشنهاد در مزایده و دریافت بهترین نتیجه از طریق هماهنگ شدن با نوسانات جاری در مزایده ی تبلیغ در گوگل ( کاری که نیازمند نظارت و بهینه سازی مداوم باشد) کار دشواری است.

صرف نظر از سختی اش، کسب بودجه یکی از شاخص های کلیدی عملکرد است که در زمینه ی تبلیغات در گوگل باید لحاظ شوند. حالا به شاخص های کلیدی عملکرد کمپین های تبلیغات در گوگل آشنایی دارید. یادتان باشد از اولین قدم ساختن کمپین ها تا مدیریت و کنترل کیفیت آنها تمامی موارد شاخص ها را متناسب با هدفی که آن کمپین مشخص دارد در نظر داشته باشید.

در این مطلب افزایش بازدهی تبلیغات گوگل را بررسی کردیم. اگر میخواهید تبلیغ شما در گوگل با صرف کمترین هزینه ی ممکن بهترین نتیجه را داشته باشد، علاوه بر خواندن این مقاله می توانید از مشاوره های کارشناسان ما هم کمک بگیرید. کارشناسان متخصص در افراک همواره با روی گشاده، آماده ی کمک به شما در پاسخ گویی به سوالات مربوط به تبلیغات در گوگل هستند.

افزایش بازدهی تبلیغات گوگل _ قسمت دوم
از انتخاب رستوران مناسب برای دورهمی های دوستانه گرفته تا انجام مهم ترین خرید ها مانند خرید خانه...
5 از 1 رای ثبت شده

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید