برای مشاهده گزارش افراک ۱۴۰۱ کلیک کنید.
مشاهده

اهمیت بهینه‌سازی ROAS یا بازگشت هزینه تبلیغ گوگل

اهمیت بهینه‌سازی ROAS یا بازگشت هزینه تبلیغ گوگل

در دوران مدرسه، ریاضی درس مورد علاقه من بود. البته با گذشت زمان متوجه اهمیت این درس در روند زندگی‌ام، چه شخصی و چه کاری شدم! اگر شما از اعداد و ارقام و احتمال وقوع اتفاقات مختلف، آگاهی داشته باشید، احتمال اینکه تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید، بیشتر است. با فعالیتی که این روزها در حوزه بازاریابی آنلاین و تبلیغات گوگل دارم، به خوبی متوجه شده‌ام که برای موفقیت هنگام استفاده از سرویس تبلیغ در گوگل، بودجه زیاد لزوماً شما را به موفقیت نمی‌رساند. برای موفقیت استراتژی بازاریابی آنلاین، بهتر است که از تمام آنچه که در اختیار دارید، به بهترین شکل استفاده کنید. پس در این مقاله همراه افراک باشید تا شما را با اهمیت بهینه‌سازی ROAS یا بازگشت هزینه تبلیغ گوگل و همچنین تفاوت بین ROAS و ROI(نرخ بازگشت سرمایه) آشنا کنیم.

ROAS یا بازگشت هزینه تبلیغ گوگل چیست؟

roas مخفف return on ad spend به معنی بازگشت هزینه تبلیغ گوگل است و معیاری است برای اندازه گیری درصد سود حاصل از تلاش های بازاریابی و کمپین های تبلیغاتی که به ازای هر دلار محاسبه میشود. دلیل اهمیت محاسبه ROAS این است که آیا هزینه ای که صرف کمپین تبلیغاتی میشود نتیجه بخش است یا خیر! امروزه با توجه به حجم زیادی که از داده‌ها و اطلاعات کاربران وجود دارد، بهینه‌سازی تبلیغ در گوگل ادوردز به راحتی قابل انجام است.

تبلیغات آنلاین با وجود رقابت شدیدی که بین کمپانی‌های مختلف وجود دارد، برای بسیاری از افراد سخت و هزینه‌بر شده است. به همین دلیل است که معمولاً هنگام انجام تبلیغات در گوگل و افزایش اثربخشی آن، به پارامترهایی مانند نمره کیفی، نرخ کلیک، هزینه به ازای هر کلیک و … توجه می‌شود. با این وجود تمرکز روی این پارامترها همیشه نیز ضامن موفقیت شما نیست. چرا که شما را از داشتن یک دید کلی بازمی‌دارد.

پارامتر ROAS یکی از فاکتورهایی است که معمولاً بسیاری از تأثیر آن در افزایش نرخ تبدیل و درآمد غافل مانده‌اند. اما نگران نباشید چرا که در این مقاله من به بررسی اهمیت تعیین هزینه نرخ تبدیل و تأثیر آن روی بهینه‌سازی هزینه بازگشت تبلیغ گوگل خواهم پرداخت.

تفاوت ROAS و ROI چیست؟

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، ROAS برای محاسبه میزان سود از یک کمپین است. مشابه آن ROI است که مخفف Return on investment است به معنی نرخ بازگشت سرمایه و به میزان درصد سود بازدهی سرمایه نسبت به هزینه ای که صرف کسب و کار میشود گفته میشود. و در واقع ROI میزان بازده کل سرمایه را اندازه گیری میکند در صورتی که ROAS درصد سود شما را فقط در کمپین خاصی محاسبه میکند.

بالا بودن نرخ تبدیل هدف نهایی نیست!

هنگام راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی، مسئله‌ای که از اهمیت زیادی برخوردار است، بالا بودن نرخ تبدیل است. اما این مسئله به ما (تبلیغ‌کنندگان) بستگی دارد که نرخ تبدیل به دست آمده تا چه اندازه موفقیت با خود به همراه دارد. یکی از پارامترهایی که میزان موفقیت تبلیغات پولی و کلیکی را تعیین می‌کند، CPA یا هزینه به ازای هر تبدیل است.

بازگشت هزینه تبلیغ گوگل

به عنوان مثال 2 گروه تبلیغاتی را در نظر بگیرید، که برای راه‌اندازی کمپین 100 دلار در نظر گرفته‌اند. هر کدام هزینه نرخ تبدیل را 1 دلار در نظر گرفته‌اند. با این وجود نتیجه نهایی از این دو نمونه متفاوت است! چرا که یکی از آن‌ها به ازای هزینه 100 دلاری، 50 دلار و دیگری 300 دلار ROAS یا بازگشت هزینه تبلیغ گوگل داشته است. به عبارت دیگر مقدار ROAS برای یکی 0.5 و دیگری 3 بوده است. بنابراین به سادگی می‌توان متوجه شد که ROAS زیر 1، به معنای از بین رفتن سرمایه و نرسیدن به هدف تبلیغاتی است.

روش محاسبه ROAS یا بازگشت هزینه تبلیغ گوگل

محاسبه این پارامتر به سادگی و با استفاده از فرمول ریاضی زیر قابل انجام است.

هزینه/ نرخ تبدیل = ROAS یا بازگشت هزینه تبلیغات

بنابراین یکی از اهداف اصلی هنگام تبلیغ در گوگل، حداکثر سازی هزینه بازگشت تبلیغ است. اینکه چه مقداری از این پارامتر شما را به سود می‌رساند، به صنعت و حوزه فعالیتی شما بستگی دارد.

برای اینکه متوجه تعیین درآمدتان از تبلیغ شوید، باید گزینه ارزش تبدیل را در بین گزینه‌هایی که برای نرخ تبدیل وجود دارد انتخاب نمایید.

اگر شما فروشگاه اینترنتی دارید، با گزارش‌های پویا و در لحظه‌ای که دریافت می‌کنید، می‌توانید ردیابی عملکردتان را به راحتی بررسی کنید. در غیر این صورت باید به صورت دستی محاسبات را انجام دهید! سخت هست ولی غیر ممکن نیست.

روش محاسبه ROI یا بازگشت نرخ سرمایه

نرخ بازگشت سرمایه، میزان سود شما نسبت به هزینه ای که صرف شده را محاسبه میکند و به کسب و کار شما کمک میکند میزان سود شرکت خود را تحت نظر داشته باشید.

سود/ هزینه سرمایه گذاری= ROI یا بازگشت نرخ سرمایه

بهینه‌سازی ROAS

بهینه‌سازی حساب کاربری شما برای ROAS

قبل از اینکه فاکتورهای مختلف کمپین تبلیغاتی‌ خود را تعیین کنید، باید با استفاده از داده‌هایی که دارید، ارزیابی مختصر و مفیدی انجام دهید. با استفاده از همین ارزیابی است که می‌توانید به سادگی گروه‌بندی تبلیغاتی‌تان را انجام دهید. درنتیجه می‌توانید تعیین کنید که کدام یک از گروه‌ها به چه خدمتی و چه محصولی نیاز دارند. بعد از آن بهینه‌سازی استراتژی را به گونه‌ای انجام می‌دهید که با کمترین هزینه، هر گروه را به درستی هدف بگیرید. بنابراین برای انجام این مرحله باید به موارد زیر توجه کنید :

  • کلمات کلیدی که هزینه بالایی بدون نرخ تبدیل دارند
  • کلماتی که دستیابی به مشتری بالقوه را راحت‌تر می‌کنند
  • کلمات کلیدی منفی که نمی‌خواهید بابت آن‌ها کلیک دریافت کنید
  • استفاده از استراتژی درست برای قیمت‌گذاری

همراهان عزیز شما با هر بودجه‌ای می‌توانید تبلیغ در گوگل را انجام دهید به شرط آنکه با روند و ترفندهای انجام این کار آشنا باشید. اگر در رابطه با ROAS یا بازگشت هزینه تبلیغ گوگل سؤالی دارید، از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

اهمیت بهینه‌سازی ROAS یا بازگشت هزینه تبلیغ گوگل
در دوران مدرسه، ریاضی درس مورد علاقه من بود. البته با گذشت زمان متوجه اهمیت این درس در...
5 از 1 رای ثبت شده

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید