بهینه سازی لیست کلمات کلیدی تبلیغات‌ در گوگل‌ در سه مرحله

بهینه سازی لیست کلمات کلیدی تبلیغات‌ در گوگل‌ در سه مرحله

یکی از راهکارها برای افزایش بازدهی اکانت گوگل ادوردز و بهبود کیفیت تبلیغات در گوگل، کار بر روی لیست کلمات کلیدی است. به زبان ساده شما باید آنچه نتیجه بخش است را بیشتر و آنچه کم بازده است را کمتر استفاده کنید. کلمات کلیدی به خودی خود پربازده یا کم بازده نیستند. درواقع کلمات کلیدی و عبارات مورد جست و جو نشان دهنده نیت و قصد مخاطب هستند. پس کلمات کلیدی تبلیغات‌ در گوگل‌ را بهینه انتخاب کنید.

اگر تبلیغ شما برای کلمه کلیدی مشخص، تعداد بالایی کلیک میگیرد اما نرخ تبدیل بالایی ندارد، به این معنی نیست که باید با آن کلمه کلیدی خداحافظی کنید.

شاید، باید روی رضایت و تجربه مشتری، پیشنهادات ویژه، صفحات فرود، متن تبلیغات در گوگل یا اهداف تبلیغاتی خود، تمرکز بیشتری داشته باشید. با پیگیری مراحل زیر در بهینه سازی لیست کلمات کلیدی تبلیغات‌ در گوگل‌، به نکات تازه ای در مورد اکانت گوگل ادوردز خود پی میبرید که تمرکز بر روی آنها شما را به نتایج بهتری می رساند.

تبلیغ در گوگلبرای ساخت اکانت گوگل ادوردز، طراحی و راه اندازی کمپین های تبلیغات گوگلی پرسود و کارآمد، لازم است تا ابتدا با کارشناسان با تجربه مشورت کنید. در این زمینه می توانید در سایت درخواست مشاوره بدهید یا برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید:

گام اول: کلمات کلیدی پربازده را افزایش دهید

اقداماتی که باید برای بالابردن نرخ تبدیل و فروش از طریق کلمات کلیدی، انجام دهید به شرح زیر هستند:

  • باید نیت جست و جوی درستی انتخاب کرده باشد ( کلمات کلیدی، عبارت های جست و جو)
  • میزان رضایت مشتری از کالا و خدمات شما باید بالا باشد ( پیشنهادات ویژه، تبلیغات درگوگل، صفحه فرود و غیره)

کلمات کلیدی پربازده خود را پیدا کنید

۱. به لیست کلمات کلیدی خود در گوگل ادوردز سری بزنید.

۲. بازه زمانی ۳۰ روز اخیر را انتخاب کنید. ( اگر داده های شما کافی نیست، بازه ی زمانی را به سه ماه گذشته یا سال گذشته تغییر دهید)

تبلیغات در گوگل

۳. کلمات کلیدی را بر اساس آنچه برای شما بیشترین اهمیت را دارد دسته بندی کنید. به نرخ تبدیل آنها نگاهی بیندازید.

کدامیک از کلمات کلیدی که حجم بالایی از سرچ را به خود اختصاص می دهند، بهترین نرخ به ازای هر تبدیل را دارند ( یا بهترین نرخ بازگشت سرمایه را دارند)؟

کدامیک از کلمات کلیدی نامبرده بهترین نرخ تبدیل را دارند؟

برای اینکه مدیریت آنها برایتان آسان تر شود ده یا بیست کلمه ی کلیدی پرکاربرد را انتخاب کنید و بررسی کنید.

اولویت بودجه روزانه و هزینه مزایده تبلیغات در گوگل خود را تنظیم کنید:

آیا از بین کلمات کلیدی پرکاربرد با حجم جست و حوی بالا، کلید واژه هایی وجود دارند که هزینه ی مزایده کمی دارند ( و متعاقباً جایگاه پایین و سهم نمایش پایینی دارد) پیش از تغییر تنظیمات هزینه تبلیغات در گوگل، تم کمپین خود را بررسی کنید. اگر موضوع کمپین های تبلیغات در گوگل شما به خوبی مشخص نشده باشند، کلمات کلیدی با ارزش با کلمات کلیدی کم بازده برای بودجه ی مشخصی با هم رقابت می کنند و عملکرد کلی کمپین را تحت شعاع قرار می دهند.

تاثیر قرار دادن کلمات کلیدیپرکاربرد در کمپین های جداگانه بر روی عملکرد کلی کمپین ها را می توانید در تصویر زیر به وضوح ببینید:

تبلیغات در گوگل

در تصویر بالا می بینید که جداکردن کلمات کلیدی در کمپین ها، امکان ده برابر کردن هزینه تبلیغات در گوگل را فراهم کرده و به این ترتیب نرخ بازگشت سرمایه را تا ۱۴۰ برابر افزایش داده است. به علاوه این اقدام، امکان اعمال تنظیمات اضافه دیگر بر روی هزینه ی تبلیغات در گوگل را هم فراهم می کند.

کمپین های خود را بر اساس عملکرد و نیت کاربران گروه بندی کنید و به این ترتیب هر کمپین، بودجه ای متناسب با هدف مشخص همان کمپین خواهد داشت.

پس از گروهبندی کلمات، کنترل این نکته که کجا هزینه مزایده پایین و بودجه کم، دارد به ضرر عملکرد اکانت گوگل ادوردز شما تمام می شود، برایتان آسان تر است. هزینه ی مزایده و بودجه روزانه را جایی که می بینید نرخ تبدیل بالایی میگیرید، افزایش دهید.

بیشتر بدانید: تبلیغات یوتیوب

بازه ی کلمات کلیدی را در موضوعاتی که عملکرد خوبی دارند گسترده تر کنید:

در مورد کلمات کلیدی پربازده که با هدف توسعه، بودجه بندی شده اند، گزینه ی عبارات جست و جو شده search term را انتخاب کنید و پربازده ترین کلمات را انتخاب کنید.

(صرفا جهت اطلاع: کلمات کلیدی آن دسته از کلماتی هستند که شما برای آنها هزینه پرداخت می کنید، عبارات جست و جو شده کوئری هایی هستند که توسط کاربران جست و جو می شوند)

اطلاعات مربوط به اصطلاحات جست و جو شده دید بهتری از چیزی که کاربران واقعاً به دنبال آن هستند، به شما می دهد ـ در واقع به آنچه در زمان جست و جو برای پیدا کردن راه حل در ذهنشان می گذرد پی می برید.

بر اساس کلمات کلیدی انتخاب شده و نوع انطباق آنها، عبارات جست و جو شده می تواند با لیست کلمات کلیدی شما هم پوشانی داشته باشد یا شما را شگفت زده کند.

اگر عبارات جست و جو شده کلیک خورده و باعث افزایش نرخ تبدیل می شوند، باید آن را به لیست کلمات کلیدی خود اضافه کنیم؟ طبیعی است که بله اضافه کردن کلمات کلیدی جدید به شما این امکان را می دهد که کار بهینه سازی آنها را بهتر انجام دهید ( برای مثال عبارات جست و جو شده ای که به کار شما و پیشنهادات شما مربوط نمی شود را در لیست کلمات کلیدی منفی قرار می دهید)

پیام و تجربه مشتری را بهبود ببخشید

کلمات کلیدی، گروه تبلیغات و کمپین های تبلیغات در گوگل را طوری طراحی کنید که مرتبط با پیشنهادی باشد که برای مشتری احتمالی خود در چنته دارید. انتخاب هدفمند کلمات کلیدی به شما این امکان را می دهد که:

تبلیغات در گوگل را با عباراتی که کاربران جست و جو میکنند بسازید. این امر به افزایش CTR تبلیغ شما و احتمال اینکه کاربران بر روی تبلیغ شما کلیک کنند را بالاتر می برد.

مرتبط ترین صفحه فرود را انتخاب کنید. این موضوع باعث افزایش نرخ تبدیل تبلیغ در گوگل شما می شود.

امتیاز کیفی و میزان ارتباط متن تبلیغ و کلمات کلیدی را تا جایی که می توانید بالا ببرید. این مسئله، ریسک دیده نشدن به خاطر رتبه ی پایین تبلیغ، محدودیت هزینه مزایده و بودجه تبلیغات کم را کاهش می دهد. برای مثال، اضافه کردن یک گروه تبلیغات جدید با کلمات کلیدی بهتر و رعایت نکات بالا، منجر به افزایش ۱۰۹ درصدی CTR و کاهش ۳۹ درصدی هزینه به ازای هر کلیک شده است.

تبلیغات در گوگل

راهکار دیگری که می تواند به افزایش میزان ارتباط کلمات کلیدی پر کاربرد با حجم جست و جوی بالا منجر شود، ایجاد یک گروه تبلیغات مجزا مختص همان کلمه کلیدی است Single Keyword Ad Groups

با گسترش بازه ی کلمات کلیدی و افزایش میزان ارتباط، عملکرد تبلیغات در گوگل شما بهتر و بهتر خواهد شد.

گام دوم: کلمات کلیدی کم بازده را کم تر و کم تر کنید.

در این مرحله، به دنبال راهی برای کاهش میزان ضرر، بدون محدود کردن امکان توسعه تبلیغات در گوگل هستیم. به بخش کلمات کلیدی تبلیغات‌ در گوگل‌ ادز ( گوگل ادوردز) خود بروید و کلمات کلیدی را بر اساس هزینه طبقه بندی کنید.

  • کدام یک از کلمات کلیدی گران قیمت شما نرخ تبدیل پایین یا صفر دارند.
  • کدام یک از کلمات کلیدی گران قیمت شما بدترین نرخ تبدیل را در میان کلمات کلیدی تبلیغات شما دارند؟

ترافیک نامرتبط را حذف کرده و نحوه انطباق کلمات کلیدی را تنظیم کنید

در حذف کردن کلمات کلیدی نامرتبط که هزینه ی زیادی را به تبلیغات در گوگل شما تحمیل می کنند، درنگ نکنید. همین طور که به لیست کلمات کلیدی خود نگاه می کنید، عبارات جست و جو شده را هم یک نگاهی بیندازید. اگر این کاملاً نامرتبط به کلمات کلیدی شما بودند، نوع انطباق کلمات کلیدی خود را سخت گیرانه کنید. اگر با وجود نوع انطباق درست، هنوز هم عبارات نامرتبط می گیرید، کلمات کلیدی منفی را برای کنترل بیشتر بر روی اکانت گوگل ادز خود اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: چطور با استفاده از کلمات کلیدی broad match تبلیغ در گوگل خود را بهینه کنیم.

یادتان باشد که اینها کلمات کلیدی ای هستند که نمی خواهید تبلیغات در گوگل شما برای آنها بالا باشد و بودجه ی تبلیغات در گوگل خود را برای آنها هدر بدهید.

این یک فرمول خودکار برای متوقف کردن کلمات کلیدی بر اساس هزینه، میزان کلیک ها و زمان نمایش آنها نیست. شما باید این کار را به صورت دستی انجام دهید، فکر تعریف کردن قانون یا اسکریپت Scriptرا از ذهنتان دور کنید.

خیلی پیچیده اش نکنید! شما فقط عباراتی پرهزینه ای که به پیشنهاد شما برای مشتریانتان مربوط نمی شود را از اکانت گوگل ادز خود حذف می کنید.

ترافیک مرتبطی که به افزایش نرخ تبدیل تبلیغ در گوگل شما کمک نمیکند را بازیابی و بررسی کنید:

بعد از اینکه ترافیک نامرتبط را حذف کردید، گروهی از عبارات خنثی باقی می مانند. این عبارات، کلماتی هستند که می بایست نرخ تبدیل تبلیغات گوگلی شما را بالا می بردند، اما عملکرد خوبی در این زمینه نداشته اند.

آیا بهتر است حذفشان کنید و جلوی ضرر را بگیرید؟

لازم است اول نگاه عمیق تری به عملکرد تبلیغات در گوگل خود بیندازید. بعضی از کلیک ها به خاطر واریانس طبیعی منجر به تبدیل نمیشوند و عملکرد ضعیفشان هیچ ربطی به صفحه فرود و کلمات کلیدی تبلیغات گوگلی شما ندارد. این موضوع در مورد پیشنهادات عالی با کلمات کلیدی کم ترافیک و پر رقابت زیاد اتفاق می افتد. شاید به صورت لحظه ای سودآور نباشند، اما بهترین کار این است که به کلمات کلیدی مرتبط آن اجازه دهید که ترافیک به سایتتان اضافه کنند.

بعضی از کلیک ها به این دلیل منجر به تبدیل مشتری برای شما نمی شوند که با وجود سودآور بودن کلمات کلیدی، صفحه فرود شما به اندازه ی کافی جذاب نیستند که مشتری را ترغیب به انجام خرید از شما کنند. در این صورت بهتر است به جای حذف کردن کلمه کلیدی بر روی صفحه فرود تبلیغات در گوگل خود کار کنید.

آنچه باقی می ماند،  بعضی از کلماتی است که خیلی ضعیف تر از حد انتظار عمل می کنند و راهی برای حذف آنها و خلاص شدن از ترافیکی که به ساییتان اضافه میکننند وجود ندارد، می توانید هزینه مزایده آنها را کاهش داده یا کلمات را برای مدتی متوقف کنید و تمرکز خود را روی کلمات کلیدی سودآور بیشتر کنید. حتی می توانید هدف گزاری تبلیغات در گوگل خود را تغییر دهید تا افرادی که تبلیغ شما را می بینند را تعدیل و کنترل کنید.

کلمات کلیدی به تنهایی نشان دهنده نیت جست و جو نیستند. بنابراین هدف گیری مخاطب audience targeting می تواند در این قسمت به کمک شما بیاید.

هیچ کدام از کلمات کلیدی شما نرخ تبدیل ۱۰۰ درصدی ندارند ( اگر اینطور است حتماً ترافیک کافی ندارید، هدف گیریتان ایراد دارد و اهداف کمپین تبلیغات در گوگل شما بی معنی است)

این یعنی حتی کلمات کلیدی و عبارات جست و جو شده باکیفیت هم کلیک هایی دریافت می کنند که منجر به تبدیل نمیشوند.

یادتان باشد که عبارات جست و جو شده ی نامرتبط علامت هستند نه دلیل. اگر نوع انطباق و هدف گذاری خود را تغییر ندهید در آینده هم به همان میزان کوئری نامربوط دریافت کرده و هزینه ی خود را هدر می دهید.

کلمات کلیدی باکیفیت نمی توانند منجر به افزایش نرخ تبدیل مشتری برایتان شوند زمانی که صفحه فرود شما به خوبی طراحی نشده و یا لینک آن درست کار نمیکند. متوقف کردن کلمات کلیدی ضعیف شاید در کوتاه مدت جواب بدهد اما نارضایتی مشتری در دراز مدت به ضرر کسب وکار شما تمام خواهد شد.

گام سوم: کلمات کلیدی کم ترافیک را بهینه سازی کنید

تا اینجا، اقدامات اساسی بهینه سازی لیست کلمات کلیدی را انجام داده اید. در واقع از قانون ۲۰/۸۰ تمرکز بر کلمات کلیدی قوی و پربازده استفاده کرده اید. حالا وقت آن رسیده که روی اکانت گوگل ادز تمرکز کنید.

لیست کلمات کلیدی تبلیغات‌ در گوگل‌ خود را به صورت منظم کنترل کرده و بهینه سازی کنید. علائم و دلایل عملکرد ضعیف کلمات کلیدی تبلیغات در گوگل خود را تشخیص دهید.

یادتان باشد که تبلیغات کلیکی پیشنهاد ویژه شما را زمانی که مخاطب ایده آل شما آماده انجام خرید است، جلوی چشم او ظاهر می کند. بنابراین با بهینه سازی کلمات کلیدی در واقع دارید پیشنهاد ویژه و تخفیف ها، بازه ی مخاطبان و نرخ تبدیل خود را هم به طور همزمان بهینه سازی می کنید.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید