کتابچه راهنمای طراحی کاور ویدیوهای یوتیوب
دانلود

هزینه جذب مشتری (CAC) چیست و چگونه آن را کاهش دهیم؟

هزینه جذب مشتری (CAC) چیست و چگونه آن را کاهش دهیم؟

هنگام راه‌اندازی کسب و کار، یکی از مهم‌ترین استراتژی‌هایی که باید تدوین کنید، استراتژی جذب مشتری با کمترین هزینه است. اهمیت این مسئله زمانی مشخص می‌شود که شما قصد توسعه کسب و کارتان را داشته باشید. بنابراین علاوه بر مشتری‌های قبلی نیاز به جذب مشتری جدید دارید. اما چالش اصلی برای انجام این کار، تعیین میزان بودجه برای دریافت بهترین نتیجه است. پس اگر شما هم در ابتدای مسیر راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی در گوگل و استفاده از خدمات سرویس آنلاین گوگل ادوردز هستید، در این مقاله آژانس تبلیغات آنلاین افراک شما را با روش‌های کاهش هزینه جذب مشتری تبلیغات گوگل آشنا می کند.

CAC یا هزینه جذب مشتری چیست؟

هزینه جذب مشتری، هزینه ای است که تبلیغ دهنده پرداخت میکند برای به دست آوردن و جذب مشتری جدید. به طور کلی تعیین هزینه جذب مشتری CAC باید یکی از قسمت‌های اصلی مدل تجاری کسب و کارها باشد که یکی از فاکتورهای تعیین هزینه تبلیغ در گوگل است. بر اساس آماری که منتشر شده است، هزینه جذب مشتری جدید، 5 الی 25 برابر هزینه حفظ کردن یک مشتری است. پس به سادگی می‌توان متوجه شد که هزینه‌ای که صرف این قسمت می‌شود، بسیار زیاد است. پس اگر به درستی تعیین نشود و یا استفاده نگردد، نه تنها نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود بلکه سرمایه در نظر گرفته شده از بین می‌رود.

روش‌های کاهش هزینه جذب مشتری

با توجه به اهمیت تعیین بودجه هزینه جذب مشتری، در این قسمت همراه ما باشید تا با روش‌های کاهش هزینه جذب مشتری تبلیغات گوگل آشنا شوید، در عین حال که بهترین نتیجه را دریافت می‌کنید.

کاهش هزینه جذب مشتری تبلیغات گوگل

تعیین مخاطب هدف

اگر شناختی از مخاطب هدف خود نداشته باشید، بدون شک زمان و هزینه خود را هدر می‌دهید. بنابراین به عنوان یکی از اولین و البته مهم‌ترین نکات برای کاهش هزینه جذب مشتری تبلیغات گوگل ، باید مشتری و نیاز او را شناسایی کنید. جهت انجام این کار می‌توانید دسته بندی‌های مختلفی را در نظر گرفته و هر یک از مشتریان را در هر یک از آن‌ها قرار دهید. به این ترتیب به راحتی تعیین می‌کنید که هر یک از دسته‌ها به چه خدمات و محصولاتی نیاز دارند.

راحت‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که از اطلاعاتی که پرسونای خریدار در اختیار شما قرار می‌دهد، استفاده کنید.

پرسونای خریدار یعنی چی؟

پرسونای خریدار به مشتری ایده آل شما گفته می‌شود که با استفاده از الگوی خرید او به راحتی می‌توانید متوجه شوید که جهت بازگرداندن او، به چه ایده‌ای نیاز دارید.

بنابراین سعی کنید از سابقه خرید، علاقه‌مندی، میزان بودجه آن‌ها برای خرید و … اطلاعات درستی داشته باشید. یکی از بهترین روش‌هایی که برای جمع‌آوری این اطلاعات می‌توانید از آن استفاده کنید، شبکه‌های اجتماعی هستند. با توجه به اینکه ما در ایران زندگی می‌کنیم و بخش عمده‌ای از مشتریان فروشگاه‌های آنلاین در ایران هستند، شبکه‌های اجتماعی نظیر لینکدین، یوتیوب، اینستاگرام و … بهترین گزینه‌ها هستند.

تعیین استراتژی هدف‌گیری

اگر می‌خواهید بدانید کدام یک از بازدید کننده‌های سایت، از شما خرید نکرده‌اند، باید از تکنیک ریتارگتینگ استفاده کنید. با استفاده از این روش شما تبلیغتان را تنها برای کسانی نمایش می‌دهید، که مستعد تبدیل شدن به مشتری را دارند. با انجام این کار می‌توانید نرخ تبدیل تبلیغ در گوگل را افزایش داده و هزینه کلی تبلیغ در گوگل را کاهش دهید. با قرار دادن تبلیغتان در سایت‌ها دیگر، برند خود را ذهن کاربر ثبت می‌کنید، اگر در رابطه با گوگل ادسنس و جایگزین‌های آن و کسب درآمد از سایت سؤالی دارید، می‌توانید از مقالات زیر استفاده نمایید :

بنابراین ریتارگتینگ و یا هدف‌گیری مجدد را می‌توان یکی دیگر از روش‌های کاهش هزینه تبلیغات گوگل دانست. (فراموش نکنید که برای حداکثر سازی بازده این روش، مشتریانتان را در بخش‌های مختلف قرار دهید.)

نکته اول : هنگام قرار دادن تبلیغ حتماً از گزینه‌های call to action در متن تبلیغ یا صفحه فرود استفاده نمایید.

نکته دوم : بیش از اندازه تبلیغتان را در معرض دید کاربر و در همه سایت‌هایی که به آن‌ها سر می‌زند، قرار ندهید.

 کاهش هزینه جذب مشتری تبلیغات گوگل

استفاده از تست A/B برای تبلیغ در گوگل

هنگامی که دنبال یکی از روش‌های کاهش هزینه جذب مشتری تبلیغات گوگل هستید، از تمام گزینه‌های احتمالی که شمار ا به نتیجه مطلوب می‌رسانند، استفاده کنید. بنابراین برای راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی‌تان، از المان‌های مختلف استفاده کنید و بررسی کنید که کدام یک از آن‌ها نتیجه بهتری دارد. پس از تست A/B برای بخش‌های مختلف نظیر ایمیل مارکتینگ، لندینگ پیج، گزینه‌های CTA و … حتماً استفاده کنید.

استفاده از تست A/B برای تمامی بخش‌های سایت و تبلیغات قابل استفاده است. رنگ، جمله‌بندی، مکان عکس‌ها و … سایر مواردی هستند که می‌توان آن‌ها را آزمود.

همراهان عزیز روش‌های مختلفی برای کاهش هزینه تبلیغات گوگل وجود دارد که بسیاری از آن‌ها به صورت انحصاری برای یک کسب و کار مؤثر هستند. بنابراین اگر در این رابطه نیاز به اطلاعات بیشتر و مشاوره دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

هزینه جذب مشتری (CAC) چیست و چگونه آن را کاهش دهیم؟
هنگام راه‌اندازی کسب و کار، یکی از مهم‌ترین استراتژی‌هایی که باید تدوین کنید، استراتژی جذب مشتری با کمترین … مطالعه بیشتر
5 از 1 رای ثبت شده

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید