برای مشاهده گزارش افراک ۱۴۰۱ کلیک کنید.
مشاهده

چگونه دیجیتال مارکتر شویم؟

چگونه دیجیتال مارکتر شویم؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیگر مرزی بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی آنلاین وجود ندارد. درگذشته به دلیل آشنا نبودن مردم با اینترنت بازاریابی سنتی به بازاریابی آنلاین ترجیح داده می‌شد. در حال حاضر متد‌های بازاریابی، مانند تکنولوژی به سرعت در حال تغییر و به روز شدن است. تمامی روش‌های بازاریابی سنتی جای خود را به بازاریابی دیجیتال داده‌اند. به طور مثال پادکست‌ها جای تبلیغات رادیویی و تبلیغات بنری جای بیلبوردها را گرفته‌اند. دیجیتال مارکتینگ، مزایای زیادی دارد که مهم‌ترین آن پیدا کردن مخاطب هدف (کسانی که به محصول یا خدمات شما نیاز دارند) و ترغیب آن‌ها به خرید یا اشتراک گذاری و نظر سنجی درباره محصولات است.

بیشتر بدانید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟

تخصص‌های دیجیتال مارکتینگ بسیار گسترده‌اند

مانند هر رشته دیگری، دیجیتال مارکتینگ و تخصص‌های آن نیز دائما در حال تغییر است. دیجیتال مارکتر بودن، ابتدای راه است. زمانی که با اصول دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید می‌توانید جایگاه خود را در این شغل تثبیت کنید و متخصص شوید. بر اساس علاقه می‌توانید تخصص خود را در یکی از حیطه‌های سئو، بازاریابی محتوایی، بازاریابی در سوشیال، تبلیغات در گوگل، ایمیل مارکتینگ و موارد دیگر گسترش دهید.

برای متخصص شدن در هر کدام از حیطه‌های دیجیتال مارکتینگ شما باید دانش کافی در آن زمینه پیدا کنید و کار کردن با یک سری ابزارها و پلتفرم‌ها را آموزش ببینید. از آن جایی که تکنولوژی دائما در حال به روز شدن است؛ شما نیز باید دانش خود را دائما به روز کنید و با ورژن‌های مختلفی از تکنولوژی آشنا شوید.

تخصص‌های دیجیتال مارکتینگ

از کجا آغاز کنم؟

در فضای اینترنت، اطلاعات و دوره‌های آموزشی آنلاین بسیاری در زمینه دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید مهارت خود را گسترش دهید و پس از آن تجربه به دست بیاورید. سعی کنید از منابع معتبر آموزش ببینید زیرا دوره‌های برند‌های تجاری معروف نه تنها برای رزومه شما مفید است بلکه ارزش بالایی دارد. در کنار شرکت در دوره‌های آموزشی، پیشنهاد می شود مدتی در یک شرکت معتبر کارآموزی کنید تا در کنار افراد متخصص تجربه به دست بیاورید و رزومه خود را قوی‌تر کنید. در کنفرانس‌ها و دورهمی دیجیتال مارکتر‌های موفق شرکت کنید و سعی کنید رابطه خود را با آن‌ها گسترش دهید

بیشتربدانید: مزایای دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار شما

گواهینامه بگیرید

گرفتن گواهینامه دیجیتال مارکتینگ گوگل یک پیشنهاد خوب برای شروع است. گرفتن این گواهی نیازی به تجربه قبلی ندارد؛ کافی است کم‌تر از ده ساعت درهفته برای آموزش دیدن زمان بگذارید و برای یکی از نقش‌های پرتقاضای دیجیتال مارکتینگ آماده به کار شوید. این گواهی توسط انجمن آژانس تبلیغاتی آمریکا (4A’s) و فدراسیون تبلیغاتی آمریکا (AAF) تأیید شده است.

سرفصل‌های این گواهینامه بسیار گسترده است و از دیجیتال مارکتینگ تا مبانی تجارت الکترونیک را شامل می‌شود. مهم‌ترین مزیت این دوره که آن را بسیار ارزشمند کرده؛ فرصت انجام تمرینات عملی در کنار آموزش‌های تئوری است. به طور مثال یکی از برنامه های گواهینامه تجارت الکترونیک گوگل این است که باید یک کمپین ایمیل خودکار در HubSpot راه‌اندازی کنید و با استفاده از Shopify یک فروشگاه تجارت الکترونیک راه‌اندازی کنید. این دوره نه تنها آموزش‌های لازم را به شما می‌دهد بلکه ابزارهای لازم برای دیجیتال مارکتینگ را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

بیشتر بدانید: استفاده از تبلیغات گوگل برای دیجیتال مارکتینگ

چرا باید در حوزه دیجیتال مارکتینگ تخصص داشته باشیم؟

امروزه اکثر مردم خرید خود را به صورت اینترنتی انجام می‌دهند و تمایلی به هدر دادن وقتشان برای جست وجو در بازار ندارند. با توجه به تقاضای زیاد مردم، صاحبان کسب و کار نیز تمایل زیادی به آنلاین کردن فروش و خدمات خود پیدا کرده اند بنابراین بازار شغل دیجیتال مارکترها بسیار خوب است.

تخصص‌های دیجیتال مارکتر

مهارت های لازم برای دیجیتال مارکتینگ

تجارت الکترونیک در واقع ترکیبی از فروش و بازاریابی است. در این حرفه شما نه تنها در حال تبلیغات محصول خود و برقرای تعامل با مشتری هستید؛ بلکه باید بتوانید وی را ترغیب کنید از شما خرید کند. در دیجیتال مارکتینگ شما باید توانایی آنالیز و تحلیل ترافیک سایت خود و راه ‌اندازی کمپین ایمیل مارکتینگ را داشته باشید. علاوه بر این باید بتوانید یک فروشگاه آنلاین راه‌اندازی کنید؛ برای هر محصول توضیحات بهینه بنویسید و عملکرد کاربران را آنالیز کنید تا بتوانید نرخ تبدیل سایت خود را افزایش دهید.

بیشتربدانید: ابزار کاربردی گوگل برای دیجیتال مارکتینگ

یک دیجیتال مارکتر موفق باید همه کاری انجام دهد. از افزایش ترافیک سایت گرفته تا تبدیل آن به مشتری خریدار و جلب رضایت وی تا یکی از مشتری‌های ماندگار سایت شود. یک فروشگاه آنلاین هر چقدر بتواند حس اعتماد بیشتری در کاربران ایجاد کند؛ موفق‌تر است. در ادامه مهارت‌های لازم برای یک دیجیتال مارکتر موفق را به طور خلاصه برای شما نام برده‌ایم:

  • بازاریابی محتوایی (content marketing)
  • سئو سایت
  • سوشال مارکتینگ
  • آشنایی با ابزارهایی مانند: گوگل آنالیتیک، گوگل ادز، گوگل تگ منیجر
  • ایمیل مارکتینگ
  • بازاریابی درونگرا
  • افزایش فروش و بهبود تجربه‌ کاربری
  • اینباند مارکتینگ

کلام آخر

در این مقاله کلیه راه‌ها و مسیر دیجیتال مارکتر شدن را برای شما توضیح دادیم. علاوه بر این کلیه مهارت‌هایی که در این زمینه لازم است آموزش ببینید را برای شما نام بردیم. اگر سؤال دیگری در زمینه دیجیتال مارکتینگ دارید یا یک دیجیتال مارکتر موفق هستتید که برای افراد دیگر نیز مفید است؛ می‌توانید با ما به اشتراک بگذارید.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید