برای مشاهده گزارش افراک ۱۴۰۱ کلیک کنید.
مشاهده

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟

یکی از روش های تبلیغات آنلاین, ایمیل مارکتینگ است. اگر از چند نفر بپرسیم که ایمیل مارکتینگ چیست؟ ممکن است پاسخ های متفاوتی بشنویم. اساساً، بازاریابی ایمیلی زیر مجموعه ی دیجیتال مارکتینگ است. ایمیل مارکتینگ درواقع نسخه ی قرن بیست و یکمی نامه های پستی قدیمی است و نسبت به تبلیغات گوگلی و تبلیغ در جیمیل بسیار راحت تر است. تبلیغات از طریق ایمیل تاثیرات بسیاری دارد و شما میتوانید با افزایش آگاهی, تاثیر سرویس ایمیل مارکتینگ خود را افزایش دهید.

به جای هدر دادن انبوهی از کاغذ و منتظر ماندن برای رسیدن نامه ها به صندوق پستی درب منزل، نامه های الکترونیک مستقیما به صندوق ورودی افراد ارسال می شوند و آنها می توانند با چند اشاره به محتوای آنها دسترسی پیدا کنند.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

مزایای ایمیل مارکتینگ چیست

به جای هدر دادن انبوهی از کاغذ و منتظر ماندن برای رسیدن نامه ها به صندوق پستی درب منزل، نامه های الکترونیک مستقیما به صندوق ورودی افراد ارسال می شوند.
این روش نه تنها مخاطب خود را سریعا به اصل مطلب هدایت میکند, بلکه  تبلیغ ایمیلی خوب, برای کسب و کار شما مزایایی نیز خواهد داشت. در ادامه مطلب ” ایمیل مارکتینگ چیست “ مزایای ایمیل مارکتینگ را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

هزینه ی پایین

در مقایسه با سایر کانال های بازاریابی اینترنتی مانند: تبلیغات پولی، تبلیغات حرفه ای گوگل ، تبلیغ در جیمیل, راه اندازی کمپین های ایمیل مارکتینگ یکی از ارزان ترین گزینه ها به شمار می آیند.

تبلیغ در جیمیل هم زیرمجموعه ی بازاریابی ایمیلی شما قرار می گیرند. تبلیغ در سرویس Gmail در بالاترین نقطه اینباکس مشتریان شما نشان داده میشود و میتواند به صورت عکس یا ویدئو باشد. همچنین این تبلیغات میتواند جهت معرفی یک سرویس یا پکیج مثلا جهت معرفی “تور مالزی” باشد. این سرویس فوق العاده است اما برای نتیجه گیری بهتر نیاز است تا شما با اصول اولیه آن آشنا باشید. تبلیغات بدون تخصص و به صورت سرسری باعث تلف شدن سرمایه و وقت شما خواهد شد.

نرخ دسترسی بالا و سرنخ Lead هدفمند

طبیعت ایمیل مارکتینگ و آسان بودن بازاریابی ایمیل این امکان را برای شما فراهم می کند تا تنها با اشاره کردن بر روی کلمه ی ارسال، به صدها، هزاران و یا حتی میلیون ها سرنخ باکیفیت دسترسی پیدا کنید.

نرخ مشارکت بالا

هنگام ارسال ایمیل برای کسانی که به صورت داوطلبانه در لیست ایمیلی شما ثبت نام کرده اند در واقع دارید با کسانی که به برند شما علاقمند هستند ارتباط برقرار می کنید. این استراتژی ایمیل مارکتینگ برای دستیابی به مشارکت با کیفیت بسیار مهم است.

نرخ فروش، تبدیل و بازگشت سرمایه ROI بالا

از آنجا که دریافت کنندگان ایمیل شما از قبل ابراز تمایل و علاقه کرده اند و شما (در امیدوارانه ترین حالت) پیام ها و پیشنهادات هدفمند و مختص خودشان برای آنها میفرستید احتمال انجام خرید آن ها بالاتر می رود.

پیاده سازی آسان

ابزارها و پلتفورم های رایگان و پولی بسیاری وجود دارند که می توانند به شما در توسعه، ساخت و راه اندازی کمپین ایمیل مارکتینگ بدون داشتن کوچک ترین تجربه ی برنامه نویسی کمک کنند.

ادغام آسان

ادغام کردن ایمیل مارکتینگ با سایر فعالیت ها مانند فعالیت در شبکه های اجتماعی و تولید محتوا تنها با چند کلیک ساده امکان پذیر است.

محاسبه ی راحت

اگر به دنبال پیگیری و محاسبه ی کارایی کمپین خود هستید به راحتی می توانید عملکرد هر ایمیل را محاسبه کنید. بسیاری از ابزارهای بازاریابی ایمیلی این امکان را در اختیار شما قرار می دهند.

ارزیابی نرخ بازگشت سرمایه

اگر از شاخص کلیدی عملکرد KPI های خود واینکه چقدر می خواهید بر روی هر کدام از عناصر استراتژی ایمیل مارکتینگ خود سرمایه گزاری کنید به کار بردن تاکتیک های متفاوت و میزان بازگشت سرمایه ی هر کدام را می توانید بررسی کنید.

معایب ایمیل مارکتینگ چیست

امکان اسپم شدن ایمیل ها

صندوق ورودی کاربران با ایمیل های خواسته و ناخواسته ی زیادی انباشته می شود. بسیاری از سرورها برای کاهش میزان دریافت ایمیل های ناخواسته فیلتر هایی را اعمال می کنند. علاوه بر این کاربران هم می توانند به سلیقه ی خود فیلترهایی به اکانت خود اضافه کنند. این موضوع می تواند منجر به اسپم شدن ایمیل و خوانده نشدن آن شود.

صرف وقت و انرژی زیاد

ایمیل مارکتینگ یا بازارایابی ایمیلی نیازمند پیگیری مداوم برای حفظ مشتریان است تا اعتماد آنها به شما همچنان پابرجا بماند و میزان اشتراک آنها پایین نیاید و اقدام به لغو اشتراک نکنند.

به علاوه باید زمان و انرژی زیادی برای طراحی و تولید محتوای مناسب برای ایمیل صرف کنید تا به نتایج دلخواه برسید.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

نکات مهم ایمیل مارکتینگ چیست

ارسال ایمیل هدفمند

قبل از اینکه بازاریابی ایمیلی خود را کلید بزنید، باید نکات اصلی ساخت کمپین های ایمیل مارکتینگ هدفمند و قوی برای جلب نظر مشتری را بدانید. در ادامه به نکات اساسی ایمیل مارکتینک موفق اشاره می کنیم.

طراحی استراترژی ایمیل مارکتینگ

هرکدام از مشتریان شما روزانه به طور متوسط ۱۲۱ ایمیل دریافت میکنند. این موضوع نشان می دهد اگر برای یک استراتژی قوی زمان صرف نکنید ایمیل شما در میان انبوهی از ایمیل های دریافتی او گم می شود و بدتر از آن اینکه روانه ی صندوق ایمیل های اسپم می شود.

پنج مرحله ی کلی زیر را در ایجاد یک استراتژی ایمیل مارکتینگ قوی را در نظر داشته باشید:

مخاطب هدف ارسال ایمیل انبوه خود را شناسایی کنید

یک ایمیل تاثیرگذار، یک ایمیل مرتبط است. مانند همه ی فعالیت های دیجیتال مارکتینگ از شناخت شخصیت مشتری خود، کار را آغاز کنید، به نیاز مشتری پی ببرید و ایمیل های خود را متناسب با مخاطبان خودتان ارسال کنید.

اهداف خود را مشخص کنید

پیش از آنکه به تعیین اهداف کمپین های خود بپردازید زمینه چینی کنید. در مورد آمارهای موجود در مورد بازاریابی ایمیلی در صنعت کسب و کارتان خوب تحقیق کنید و از آنها به عنوان معیارهایی برای هدف یابی استفاده کنید.

راهی برای ثبت نام کاربران خود ایجاد کنید

می خواهید برای مشتریان خود ایمیل ارسال کنیددیگر، درست است؟ لیست ایمیل شامل مجموعه ای از کاربران می شود که به شما اجازه داده اند که محتوای مرتبط برای آنها ارسال کنید. برای ساخت این لیست راههای مختلفی هست که به جذب مخاطب و دریافت ایمیل او کمک می کند.

اگر لیست ایمیل بلند بالایی ندارید، ناامید نشوید. ساخت لیست ایمیل زمان بر است. فعلا باید با هر سرنخ و مشتری مانند یک تکه جواهر ارزشمند برخورد کنید و به تدریج می بینید که لیست ایمیل شما طولانی تر می شود.

کمپین ایمیل مارکتینگ مناسب را انتخاب کنید

کمپین های بازاریابی ایمیلی متعددی برای انتخاب وجود دارند. آیا خبرنامه ی هفته ای برای مشتریان ارسال می کنید؟ کدام یک از پست های وبلاگ ارزش به اشتراک گذاشتن دارند؟ می خواهید در مورد محصولات جدید اطلاع رسانی کنید؟

باید انواع کمپین های ایمیل مارکتینگ را بشناسید تا بتوانید تشخیص دهید که کدامیک برای مخاطب شما مناسب تر است.

همچنین باید لیست ایمیل های متفاوتی را برای هر کمپین اختصاص دهید. به این ترتیب مشتریان و سرنخ ها برای دریافت ایمیل ها، مرتبط با نیاز خود ثبت نام می کنند.

زمان بندی کنید

در مورد زمان دقیق ارسال ایمیل به مشتریان خود خوب فکر کنید و برنامه ریزی شده عمل کنید به این ترتیب آنها می دانند باید منتظر چه محتوایی باشند. بهتر آنکه بر روی زمانبندی دقیق و مشخصی تمرکز کنید تا به این ترتیب بتوانید اعتماد ایجاد کنید و آنها شما را فراموش نکنند.

ارزیابی نتایج

جای تعجب نیست که بازاریابان اینترنتی همه چیز را ارزیابی و اندازه گیری می کنند. دقیق و تیزبینانه رفتار کردن به شما این امکان را می دهد که با ایجاد تغییرات جزئی منجر به ایجاد نتایج قابل توجهی شوید. برای زیر نظر گرفتن جزییات عملکرد باید شاخص های کلیدی عملکرد KPI دقیقی داشته باشیم.

کمپین های ایمیل مارکتینگ چطور کار میکنند؟

در کل پنج عنصر کلیدی در استراتژی های ایمیل مارکتینگ وجود دارند:

 • تعیین هدف و جزئیات هر کمپین و ایمیل پیش از طراحی و ایجاد آن
 • ارزیابی ایمیل های نهایی شده و اطمینان از اینکه آنها به خوبی و آنطور که می خواهید نمایش داده میشوند
 • ارسال ایمیل های نهایی شده برای لیست ایمیل ها
 • سنجش عملکرد ایمیل ها با در نظر گرفتن شاخص کلیدی عملکرد ایمیل مارکتینگ
 • گزارش و تحلیل نتایج به دست آمده برای دستیابی به نقاط قوت و ضعف کمپین

اهداف کلی بازاریابی ایمیلی

فعالیت هایی است که طی آن کسب و کارها از ارسال ایمیل برای رسیدن به اهداف زیر تلاش میکنند.

 • شناساندن محصول و خدمات خود
 • تبلیغ یا فروش محصولات خاص
 • ایجاد و تقویت رابطه با مشتریان احتمالی و مشتریان فعلی خود استفاده می کنند.

میتوانید برای رسیدن به این اهداف, از گروه افراک کمک بگیرید. در صورت ایجاد هرگونه سوال در قسمت نظرات این پست, همراه شما خواهیم بود.

نتیجه:

کسب و کارها از ایمیل مارکتینگ به عنوان یک ابزار تبلیغاتی کارآمد و تاثیرگذار استفاده میکنند. برخلاف خیلی ها که معتقدند ایمیل مرده است بازاریابی ایمیلی به دیجیتال مارکتر ها این امکان را می دهد که با میلیون ها مشتری تنها با فشار دادن دکمه ی ارسال، ارتباط برقرار کنند. اگر درست عمل کنید قطعا به افزایش درآمد کسب و کارتان کمک میکند.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید
 1. شرکت هوش تجاری شرکت تولید نرم افزار های داشبورد مدیریتی است که خوشحال میشیم از سایت شرکت ما دیدن کنید
  هوش تجاری (BI)

  آیا مفید بود؟