برای مشاهده گزارش افراک ۱۴۰۱ کلیک کنید.
مشاهده

سیستم مزایده ای گوگل ادز و ارتباط آن با جایگاه و تعرفه تبلیغات گوگل (اینفوگرافیک)

سیستم مزایده ای گوگل ادز و ارتباط آن با جایگاه و تعرفه تبلیغات گوگل (اینفوگرافیک)

گوگل ادز (google ads) (گوگل ادوردز سابق) یکی از خدمات شرکت گوگل است که به عنوان پلتفرمی جهت تبلیغ آنلاین از جمله: تبلیغات یوتیوب و تبلیغ در گوگل از آن استفاده می‌شود. از گذشته تاکنون بسیاری از افرادی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ کار می‌کنند، در سراسر جهان از این روش برای تبلیغاتشان استفاده می‌کنند. تقریباً می‌توان گفت موفقیت در گوگل به طور عمده به گوگل ادز بستگی دارد. تبلیغات گوگلی به شما این امکان را می‌دهد تا محصولات و خدمات‌تان را در اختیار مخاطبین موردعلاقه‌تان قرار دهید. از موضوعات مهمی که در حوزه تبلیغات کلیکی گوگل ادز مطرح است، نحوه تعیین تعرفه تبلیغات گوگل و هزینه تبلیغات در گوگل است. در واقع هزینه‌ای که برای تبلیغ در گوگل می‌پردازید به الگوریتمی از گوگل ادز بستگی دارد که اصطلاحا به آن سیستم مزایده ای گوگل ادز می‌گویند. در این نوشته بیشتر با این سیستم و ارتباط آن با تعیین جایگاه و تعرفه تبلیغات گوگل آشنا می‌شویم. با افراک همراه باشید.

تبلیغات گوگل ادز که سابقاً با تبلیغات گوگل ادوردز شناخته می‌شد، یکی از بهترین روش‌های بازاریابی آنلاین و معرفی برند و در نتیجه افزایش فروش است. تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز یا گوگل ادز (google ads) دریچه‌ای است که دنیای دیجیتال مارکتینگ به روی کسب‌وکارها باز کرده است تا بتوانند محصولات و خدمات خود را معرفی کنند و سود خود را افزایش دهند. گوگل ادز می‌تواند باعث افزایش ترافیک سایت شود و افراد بیشتری را به سایت شما هدایت کند.

هر زمان که شما مطلبی را در گوگل جست‌وجو می‌کنید، رقابت سختی بین محتواهای ثبت شده در این موتور جست‌وجو ایجاد می‌کنید. این که متناسب با عبارت جست‌وجو شده توسط شما چه محتوایی پیشنهاد داده شود، به نظر الگوریتم‌های گوگل و گوگل ادز بستگی دارد! تبلیغ باشد یا محتوای ارگانیک، کدام تبلیغ نمایش داده شود و … اما سؤالی که برای بسیاری مطرح می‌شود این است که نتیجه نهایی تبلیغات گوگل بر چه اساسی نمایش داده می‌شود؟ اگر بخواهیم به طور خلاصه به این سؤال شما پاسخ دهیم، باید بگوییم که همه‌چیز به گوگل ادز بستگی دارد! به عبارت دیگر گوگل ادز است که تعیین می‌کند شما از مزایای تبلیغات کلیکی گوگل بهره ببرید یا نه!

برای آشنایی بیشتر با تبلیغات در گوگل‌ ، پیشنهاد می‌شود این مقالات را مطالعه کنید:

سیستم مزایده ای گوگل ادز : نحوه تعیین جایگاه و تعرفه تبلیغات گوگل

سیستم مزایده ای گوگل ادز ، جایی است که تبلیغ‌کنندگان برای برنده شدن در مزایده کلمات کلیدی مربوط به کسب‌وکارشان تلاش می‌کنند و اگر برنده شوند تبلیغ مربوطه آنها (در آن کلمه کلیدی) در صفحه نتایج جست‌وجو یا در شبکه نمایش گوگل نمایش داده می‌شود. پیش از پرداختن به موضوع ارتباط سیستم مزایده ای گوگل با نحوه تعیین جایگاه و تعرفه تبلیغات گوگل ، ابتدا اینفوگرافیکی در این زمینه را بررسی می‌کنیم:

آناتومی سیستم مزایده ای گوگل ادز : نحوه تعیین جایگاه و تعرفه تبلیغات گوگل

هزینه تبلیغات در گوگل چگونه محاسبه می‌شود؟

CPC یا (Cost per Click) هزینه‌ای است که به گوگل پرداخت می‌کنید تا به کاربران کسب‌وکار شما را نمایش دهد. اما چطور هزینه و تعرفه تبلیغات گوگل را کاهش دهیم؟ همان‌طور که از مطالب مطرح شده در اینفوگرافیک این مطلب می‌توان نتیجه گرفت، یک راه موثر در این زمینه، افزایش امتیاز کیفیت یا کوالیتی اسکور تبلیغ است.

افزایش کولیتی اسکور یا امتیاز کیفی تبلیغات

به طور کل زمانی که امتیاز کیفیت یا کوالیتی اسکور تبلیغات شما افزایش پیدا کند، هزینه و تعرفه تبلیغات گوگل شما می‌تواند کاهش یابد؛ به این معنا که آن‌قدر وبسایت شما و تبلیغاتتان خوب اجرا و مدیریت شده است که پول کمتری برای ارتقاء جایگاه تبلیغ به گوگل خواهید داد.

به نقل از گوگل، کوالیتی اسکور امتیازی است که کیفیت تبلیغ شما را نشان می‌دهد. کیفیت تبلیغ، ترکیبی از نرخ کلیک مورد انتظار، مرتبط بودن تبلیغ و تجربه کاربران در صفحات فرود تبلیغ است. گوگل ادز این عوامل را در نظر می‌گیرد تا بتواند میزان مرتبط بودن تبلیغ با جست‌وجوی کاربران را تحلیل کند و سپس نتیجه را با CPC پیشنهادی تبلیغ‌کنندگان ترکیب کرده تا بتواند تعرفه و جایگاه تبلیغ را مشخص کند. بنابراین مهم‌ترین عوامل در ارزیابی کیفیت تبلیغات گوگلی عبارت‌اند از:

 • نرخ کلیک مورد انتظار: گوگل از یک مدل آماری استفاده می‌کند تا نرخ کلیک مورد انتظار یک تبلیغ در سیستم مزایده‌ای گوگل ادز را مشخص کند. این مدل آماری بر اساس بازدهی تبلیغات مشابه قبلی است.
 • مرتبط بودن تبلیغ: این مورد، در واقع ارزیابی میزان مرتبط بودن کلمه کلیدی با تبلیغ شماست. به عبارت دیگر، میزان مرتبط بودن عباراتی که در متن تبلیغ استفاده می‌کنید با کلمه کلیدی که برای آن تبلیغ مشخص کرده‌اید.
 • تجربه کاربری در صفحات فرود: صفحات فرود تبلیغات خود را بهینه کنید و اطمینان حاصل کنید تجربه کاربری آنها بالا باشد و موجب رضایت کاربران شود.

ارتباط سیستم مزایده ای گوگل ادز با جایگاه تبلیغات گوگلی

وقتی یک کلمه کلیدی مورد جست‌وجو قرار می‌گیرد، همه تبلیغات گوگلی که مرتبط با آن کلمه کلیدی هستند مشخص شده و برای نمایش داده شدن با یکدیگر رقابت می‌کنند؛ به این شکل که گوگل کیفیت هر تبلیغ را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و برای این کار از یک مدل آماری کمک می‌گیرد. این فرایند در واقع میزان مرتبط بودن تبلیغات، تجربه کاربران در صفحات فرود تبلیغ و میزان نرخ کلیک مورد انتظار را تحلیل می‌کند.

در سیستم مزایده ای گوگل ادز ، جایگاه همه تبلیغ‌ها بر اساس دو فاکتور مهم تعیین می‌شود:

۱. کیفیت تبلیغ: نرخ کلیک مورد انتظار، مرتبط بودن تبلیغ و تجربه کاربران در صفحات فرود

۲. بیشترین CPC پیشنهاد شده: بیشترین نرخی که تبلیغ‌دهنده برای هر کلیک بر روی تبلیغ، حاضر است بپردازد.

جایگاه تبلیغ = کیفیت تبلیغ X بیشترین نرخ کلیک پیشنهاد شده

برای مشخص کردن جایگاه تبلیغ، بستر تبلیغ نیز در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی عواملی همچون اکستنشن‌های تبلیغ، قالب تبلیغ، مکان و دستگاه کاربران. در نتیجه با ایجاد تبلیغات مرتبط و با کیفیت و همچنین استفاده از اکستنشن‌های تبلیغ مانند سایت‌لینک، تماس، اسنیپت ساختاربندی شده و … می‌توانید جایگاه تبلیغ خود را ارتقا دهید.

کلام آخر

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که با استفاده از گوگل ادز می‌توانید پول درآورید یا احتمال دارد ضرر کنید؟ شاید شما مطمئن نباشید که اکانت گوگل ادز شما یا هزینه تبلیغات شما به درستی تنظیم شده است یا خیر. بنابراین، علاوه بر آشنایی با نحوه تعیین هزینه و تعرفه تبلیغات گوگل و استفاده از نکات مطرح شده در این مطلب، می‌توانید راه‌اندازی کمپین تبلیغ در گوگل خود را به شرکتی معتبر در این زمینه بسپارید. برای سفارش کلیک گوگل می توانید با فاراک مراجعه کنید و اگر در این زمینه سوالی دارید، یک مشاوره رایگان را مهمان افراک باشید!

درخواست مشاوره رایگان

سیستم مزایده ای گوگل ادز و ارتباط آن با جایگاه و تعرفه تبلیغات گوگل (اینفوگرافیک)
گوگل ادز (google ads) (گوگل ادوردز سابق) یکی از خدمات شرکت گوگل است که به عنوان پلتفرمی جهت...
5 از 1 رای ثبت شده

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید
جدیدترین مفیدترین
 1. سلام مرسی از سایتتون به نظر شما برای یک کسب و کاری که حداقل هزینه رو میخواد انجام بده بهینه سازی سئو مداوم و بهبود تجربه کاربری سایت به اضافه ی رپورتاژ آگهی در سایت های دیگه از گوگل ادز ارزون تر در میاد؟ چون گفتم تعرفه گوگل به دلار هستش احتمالا این سه تا چیزی که گفتم از هزینه گوگل ادز برای ایرانی ها کمتر در بیاد

  آیا مفید بود؟
  • سلام دوست عزیز
   بهینه سازی سایت یک فرایند زمان بر است و بسته به حجم سرچ کلمات کلیدی خدمات شما ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا به نتیجه دلخواه برسید. اگر می‌خواهید زودتر به درآمد برسید و فروش لازم را داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم از گوگل ادز استفاده کنید.
   شما می‌توانید از پرداخت به ازای هر کلیک یا به ازای هر کانورژن استفاده کنید؛ در این صورت با هر کلیک کاربر بر روی تبلیغتان و یا هر اقدام کاربر در وبسایتتان هزینه از پنل شما کم خواهد شد.
   برای کسب مشاوره رایگان تبلیغاتی با شماره 02191092000 تماس حاصل نمایید.

   آیا مفید بود؟