کتابچه راهنمای طراحی کاور ویدیوهای یوتیوب
دانلود

قیمت‌گذاری دستی و اتوماتیک در گوگل ادز و تفاوت‌های آن

قیمت‌گذاری دستی و اتوماتیک در گوگل ادز و تفاوت‌های آن

قیمت‌گذاری دستی و اتوماتیک در گوگل‌ادز، دو روش اصلی هزینه‌گذاری در تبلیغات PPC هستند. برای اینکه آگهی رتبه خوبی را در تبلیغات گوگل ادز کسب کند باید امتیاز کیفی خوبی داشته باشد و قیمت‌گذاری در آن به‌درستی انجام شود. به همین دلیل هزینه‌گذاری گوگل ادز یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید آن را بادقت و حساسیت انجام دهید.
در این مقاله قصد داریم دو روش کلی قیمت‌گذاری در گوگل‌ادز یعنی قیمت‌گذاری دستی (Manual Bidding) و قیمت گذاری اتوماتیک (Automated Bidding) را به طور کامل شرح دهیم. آشنایی با این دو روش به شما در ایجاد تبلیغات موفق و پربازدید کمک فراوانی خواهد کرد. فرصت را از دست ندهید و این مقاله از افراک را تا پایان بخوانید.

قیمت‌گذاری Bidding گوگل‌ادز چیست؟

عوامل مختلفی بر رتبه آگهی (ad rank) در کمپین‌های تبلیغاتی گوگل ادز تأثیر می‌گذارد که یکی از مهم‌ترین آنها، قیمت‌گذاری Bidding کلمات کلیدی است. گوگل ادز مانند یک حراجی عمل می‌کند که در آن آگهی‌ها بر اساس هزینه‌گذاری کلمات کلیدی رتبه‌بندی می‌شوند؛ تبلیغاتی که کلمات کلیدی آنها بیشتر قیمت‌گذاری شده باشند، جایگاه بهتری را به دست می‌آورند.

مزایده گوگل ادز مشخص می‌کند که شما برای هر کلیک یا تعداد بازدید برای یک آگهی، مایل هستید چقدر هزینه کنید. گوگل ادز گزینه‌های قیمت‌گذاری مختلفی دارد که می‌توانید باتوجه‌به اهداف و استراتژی‌تان، آن‌ها را انتخاب کنید.

مطلب مرتبط: عوامل موثر بر هزینه تبلیغات گوگل

برای مثال در تصویر زیر احتمالاً شرکت‌های زیادی برای کلمه کلیدی electrician near me تبلیغ کرده‌اند. با وجود این، گوگل در اینجا فقط سه آگهی را نمایش داده است. این موضوع می‌تواند به‌خاطر عواملی همچون مرتبط بودن کلمات کلیدی آگهی با کلمات کاربر و Bidding باشد. این سه تبلیغ در کنار توجه به عوامل دیگر مؤثر بر رتبه‌بندی، پول بیشتری برای قیمت‌گذاری کلمات کلیدی پرداخت کرده‌اند.

مطلب مرتبط: راهنمای انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای گوگل ادز

قیمت‌گذاری دستی و اتوماتیک در گوگل ادز

قیمت‌گذاری دستی در گوگل ادز چیست؟

در قیمت‌گذاری دستی Manual به‌جای استفاده از راهنمایی‌های گوگل و هوش مصنوعی، خودتان قیمت‌گذاری کلمات کلیدی را انجام می‌دهید. در این روش برای اینکه بازگشت سرمایه ROI اتفاق افتد باید دانش و تجربه زیادی داشته باشید و وقت زیادی را برای مدیریت کمپین‌ها اختصاص دهید. شما باید بر اساس عملکرد گذشته کمپین‌ها، بررسی و تحلیل آن‌ها، قیمت‌گذاری کنید.

این روش قیمت‌گذاری گوگل ادز وقتی مفید است که:

 • بودجه محدودی دارید.
 • با داده‌ها و اطلاعات کمی سروکار دارید.
 • می‌خواهید کنترل بیشتری بر کمپین‌ها و تبلیغات داشته باشید و تغییرات را سریع‌تر اعمال کنید.
 • زمان زیادی برای نظارت بر کمپین‌های گوگل‌ادز در اختیار دارید.

مزایای قیمت‌گذاری دستی

باتوجه‌به آنچه که گفته شد، می‌توان چند مزیت برای قیمت گذاری دستی گوگل ادز بیان کرد. این مزیت‌های عبارت‌اند از:

 • کنترل: شما می‌توانید نظر و دیدگاه خودتان را برای قیمت‌گذاری کلمات کلیدی به کار ببرید و به دانش و تجربه خودتان اتکا کنید.
 • اعمال سریع تغییرات: فرایند قیمت‌گذاری اتوماتیک کمی زمان‌بر است؛ اما با Manual Bidding می‌توانید به‌سرعت تغییرات موردنظرتان را اعمال کنید.
 • واکنش سریع: در بیدینگ دستی می‌توانید خیلی سریع به تغییرات و گزارش‌های دریافتی واکنش نشان دهید و هزینه‌ها را کاهش یا افزایش دهید. این‌گونه جلوی ازبین‌رفتن بودجه را می‌گیرید و مانع پیش افتادن رقبایتان می‌شوید.
قیمت‌گذاری دستی و اتوماتیک در گوگل ادز

معایب قیمت‌گذاری دستی

در قیمت‌گذاری دستی Manual اگرچه می‌توانید کنترل وسیعی بر هزینه تبلیغات گوگل ادز داشته باشید؛ اما چند مشکل و محدودیت دارید. معایب این روش بیدینگ عبارت‌اند از:

 • سختی مدیریت: با زیادشدن حساب‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی گوگل‌ادز، کار سختی برای Bidding خواهید داشت. باید قیمت‌گذاری را برای کلمات زیادی انجام دهید که این می‌تواند چالش بزرگی باشد.
 • احتمال خطای انسانی: در قیمت‌گذاری دستی این احتمال هست که کاربر خطا کند و باید بدانید احتمال بروز خطا برای حساب‌های بزرگ بیشتر است. به همین دلیل تیم دیجیتال مارکتینگ باید Manual Bidding را بادقت زیادی انجام دهند.
 • زمان‌بر بودن: قیمت‌گذاری دستی گوگل ادز فرایند زمان‌بری است. شما باید بررسی کنید و ببینید، آیا بازگشت سرمایه ROI تبلیغات، ارزش زمانی را که صرف قیمت‌گذاری دستی می‌کنید، دارد.
 • انعطاف‌پذیری محدود: ساختار حساب‌ها در قیمت‌گذاری دستی در مقایسه با قیمت‌گذاری اتوماتیک انعطاف کمتری دارد.

قیمت‌گذاری اتوماتیک در گوگل ادز چیست؟

در قیمت‌گذاری اتوماتیک از روش‌ها و راهنمایی‌های هوشمند گوگل برای Bidding استفاده می‌کنید. در این روش نیازی به حدس و گمان و پیش‌بینی عملکرد کلمات کلیدی نیست؛ گوگل راهکارهای مؤثر و هوشمندی برای بیدینگ دارد. Automated Bidding می‌تواند یک استراتژی موفق قیمت‌گذاری باشد اگر:

 • دارای حساب‌های بزرگ PPC هستید.
 • داده‌های تاریخی زیادی دارید.
 • می‌خواهید زمان کمتری را صرف نظارت بر کمپین‌های تبلیغاتی کنید.
 • اهداف مشخص و دقیقی دارید.
 • تخصص زیادی در زمینه Manual Bidding ندارید.
قیمت‌گذاری دستی و اتوماتیک در گوگل ادز

قیمت‌گذاری اتوماتیک شامل مجموعه گسترده‌ای از استراتژی‌های قیمت‌گذاری می‌شود. در قیمت‌گذاری هوشمند Smart Bidding که زیرمجموعه‌ای از Automated Bidding‌ است، از هوش مصنوعی گوگل برای بهینه‌سازی تبدیل‌ها یا ارزش تبدیل استفاده می‌شود. این روش قیمت‌گذاری شامل استراتژی‌های زیر می‌شود:

 • استراتژی‌ CPA‌ محور
 • استراتژی ROAS محور
 • استراتژی نرخ تبدیل حداکثری
 • استراتژی حداکثر ارزش تبدیل

با این حال، همانطور که گفتیم استراتژی‌های قیمت‌گذاری اتوماتیک بیشتر از این روش‌هاست. استراتژی‌هایی نظیر هزینه به ازای هر بازدید، هزینه به ازای هزار بار نمایش قابل مشاهده و افزایش سهم نمایش تبلیغ نیز جزئی از استراتژی‌های قیمت‌گذاری اتوماتیک محسوب می‌شود.

مزایای قیمت‌گذاری اتوماتیک

Automated Bidding مزیت‌هایی دارد که می‌تواند آن را به استراتژی محبوبتان برای قیمت‌گذاری تبدیل کند. این مزیت‌ها عبارت‌اند از:

 • بخش‌بندی همه‌جانبه: در قیمت‌گذاری اتوماتیک این امکان هست که مخاطبانتان را بر اساس علایق و رفتارهای مشترک به چند زیرگروه تقسیم کنید. این‌گونه می‌توانید کلمات کلیدی مناسب هر بخش یا زیرگروه را تعریف کنید و برای مخاطبان، کمپین‌ها و تبلیغات تخصصی داشته باشید.
 • افزایش بهره‌وری: در Automated Bidding زمان کمتری را صرف مدیریت کمپین‌ها می‌کنید. به همین دلیل فرصت خوبی را برای کار روی مواردی همچون استراتژی رشد و… به دست می‌آورید. حتی برای اکانت‌های بزرگ با صدها کلمه کلیدی و کمپین تبلیغاتی نیز می‌توانید به شکل مؤثری از حجم کارها کم کنید و به امورات دیگر بپردازید.
 • مدل‌های پیش‌بینی دقیق: در بیدینگ خودکار، غول فناوری گوگل به شما کمک می‌کند تا پیش‌بینی‌های دقیقی درباره کمپین‌های خود داشته باشید. با استفاده از امکانات هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیشرفته یادگیری ماشینی، می‌توانید بهترین تصمیمات را برای Bidding بگیرید.
 • سیگنال‌های زمینه‌ای: در قیمت‌گذاری اتوماتیک از سیگنال‌ها و ویژگی‌هایی برای شناخت کاربران استفاده می‌شود که می‌تواند برای حساب کاربری‌تان مفید باشد. نمونه‌هایی از این سیگنال‌ها عبارت‌اند از:
  • رفتار کاربر – ساعت، روز و هفته‌ای که کاربر از سایت بازدید کرده است، علایق، دستگاه‌های مورداستفاده، سایت‌هایی که کاربر قبل از سایت شما بازدید کرده است؛
  • دموگرافیک – سن، جنس، نوع دستگاه، مرورگر، زبان؛
  • ویژگی تبلیغات – قالب و عملکرد تبلیغات؛
  • رفتار کاربر در سایت – تعداد صفحاتی که کاربر در وب‌سایت مشاهده کرد، زمانی که کاربر سایت شما را ترک کرد، ارزش محصولاتی که کاربر در سایت مشاهده کرده است.

معایب قیمت‌گذاری اتوماتیک

قیمت‌گذاری اتوماتیک نیز همچون قیمت‌گذاری دستی، معایب خاص خودش را دارد. این معایب شامل موارد زیر است:

 • الزامات ترافیک و تبدیل Conversion: برای قیمت‌گذاری اتوماتیک گوگل‌ادز تبلیغات باید فعال باشد و نرخ خوبی از ترافیک و تبدیل Conversion را دریافت کند.
 • نیاز به بررسی‌های منظم: استفاده از Automated Bidding به این معنا نیست که دیگر نقشی در تنظیمات و تغییرات بعدی ندارید. باید اتفاقات حساب کاربری را دنبال کنید و در صورت نیاز تغییراتی ایجاد کنید.
 • تاخیرهای احتمالی: قیمت‌گذاری اتوماتیک این عیب را دارد که نمی‌توانید تغییرات را فوراً اعمال کنید. گوگل‌ادز روزانه چند بار همگام‌سازی می‌شود؛ بااین‌حال اگر می‌خواهید تغییرات فوراً ایجاد شوند، باید این کار را به‌صورت دستی انجام دهید.
 • تغییرات یکباره و بزرگ: الگوریتم‌های گوگل‌ادز برای درک تغییرات و ساختن تاریخچه داده‌ها احتیاج به زمان دارند. به همین دلیل اگر تغییرات بزرگ و یکباره‌ای در حساب کاربری ایجاد می‌کنید، این احتمال هست که به اکانت خود آسیب بزنید؛ زیرا هوش مصنوعی برای اقدام و واکنش احتیاج به زمان دارد.
قیمت‌گذاری دستی و اتوماتیک در گوگل ادز

نتیجه؛ قیمت‌گذاری دستی یا قیمت‌گذاری اتوماتیک؟

اکنون می‌توان درباره اینکه قیمت‌گذاری دستی و اتوماتیک در گوگل‌ادز، کدام‌یک برای ما مناسب‌تر است به یک جمع‌بندی رسید. اگر زمان، تخصص و تجربه لازم و کافی را در زمینه اجرای کمپین‌های گوگل ادز دارید از روش دستی استفاده کنید. در غیر این صورت، وقت و پول خود را هدر ندهید و از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های گوگل کمک بگیرید.

قیمت‌گذاری و اجرای کمپین‌های موفق گوگل‌ادز نیاز به دانش و تجربه زیادی دارد. به همین دلیل بهترین راه، استفاده از متخصصان گروه دیجیتال مارکتینگ افراک است. همین‌الان با همکاران ما تماس بگیرید.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید