کاهش هزینه ی گوگل ادوردز تنها با رعایت چند نکته ی کلیدی

کاهش هزینه ی گوگل ادوردز تنها با رعایت چند نکته ی کلیدی

کاهش هزینه ی گوگل ادوردز چندان کار دشواری نیست. اگر این مقاله را می‌خوانید قطعا با تبلیغات در گوگل آشنایی دارید و پیشتر کمپین‌هایی را در گوگل ادوردز راه‌اندازی کرده‌اید. پرداخت به ازای هر کلیک یا معادل فارسی عبارت cost per click اشاره به روش پرداختی دارد که شما به ازای کلیک گرفتن تبلیغتان، مقدار مشخصی پول پرداخت می‌کنید.

اینکه شما چه مقدار پول برای هر کلیک پرداخت می‌کنید به عواملی بستگی دارد که بدون شناخت آن‌ها نمی‌توانید به کاستن هزینه‌ها فکر کنید. هزینه ی CPC  برای هر کلمه‌ی کلیدی، هر تبلیغ و در هر کمپینی متفاوت است. بنابراین برای بهینه سازی کمپین های گوگل ادوردز خود باید اطلاعات کامل و خوبی در مورد استراتژی‌های قیمت‌گذاری در ادوردز داشته باشید. در ادامه با نحوه کاهش هزینه ی گوگل ادوردز آشنا خواهید شد.

هزینه هر کلیک در گوگل ادوردز

نحوه ی کاهش هزینه ی گوگل ادوردز ، چند نکته‌ی کلیدی

عموما هزینه تبلیغات در گوگل با توجه به رقابت کلمات کلیدی مشخص می‌شود. هر چه کلمات کلیدی شما بیشتر جست و جو شوند و رقبای شما بهتر در آن زمینه کار کرده باشند، هزینه تبلیغات بالا خواهد رفت و در نقطه‌ی مقابل به هر میزانی که در حوزه‌ی کاری شما کمتر فعالیت شده باشد و کلمات کلیدی شما کمتر جست و جو بشوند هزینه‌های ادوردز شما کاهش می‌یابد.

اگر حوزه‌ی تبلیغات شما پر مخاطب باشد قطعا هزینه‌های CPC شما بالا خواهد بود زیرا افراد بیشتری روزانه عبارت‌های شما را جست و جو خواهند کرد و همچنین رقبایی دارید که باعث بالا رفتن نرخ هر کلیک در گوگل شده‌اند. در ادامه راه کارهایی برای کاهش هزینه گوگل ادوردز ارائه می‌کنیم:

  • از کلمات کلیدی طولانی (long tail) استفاده کنید
  • کلید واژه‌های ارزان تر را هدف گذاری کنید
  • از کلید واژه های منفی Negative Keyword استفاده کنید
  • بر روی امتیاز کیفی  quality score تمرکز کنید
  • برای تبلیغات ادوردز از زمان بندی استفاده کنید
  • هدف گذاری مکانی

1.از کلمات کلیدی طولانی (long tail) استفاده کنید

کلمات کلیدی لانگ تیل کلماتی هستند که حجم جست  جوی کمی دارند اما به مقصود دقیق کاربر اشاره دارد و معمولا بیشتر از سه کلمه هستند.

به عنوان مثال “خرید اقساطی گوشی سامسونگ A70”

به هر میزانی که کلمه های انتخابی شما دلالت بر موضوعی کلی داشته باشد کلیک های بیشتری می‌گیرد. کلیک هایی که بعضا با هدف شما از تبلیغات هم پوشانی ندارد و باعث می‌شود هزینه تبلیغات شما بیهوده بالا رود.

به عنوان مثال ” گوشی موبایل”

کلمات کلیدی طولانی جحم جست و جوی کمی دارند اما باعث می‌شود کاربر دقیقا به صفحه‌ای که شما در نظر دارید فرود بیاید و جست و جو های نامربوط به او نشان داده نشود بنابراین هزینه‌ی شما هدر نخواهد شد.

از طرفی دیگر کلید واژه‌های طولانی امتیاز کیفیت بهتری از گوگل می‌گیرند و امتیاز کیفی بالاتر خود در کاهش هزینه‌ها نقش به سزایی دارد.

در مورد صفحه ی فرود چه می‌دانید؟

2.کلید واژه‌های ارزان‌تر را هدف گذاری کنید

انتخاب کلمات کلیدی ارزان

هنگامی که به دنبال کلید واژه هستید کلید واژه‌هایی که قیمت پایین تری دارند را نیز انتخاب کنید. نرخ کلیک در کلید واژه‌های هر کسب و کاری متفاوت است. قدرت صنعت شما و میزان رقابت در آن هزینه‌ی کلیک‌ها را مشخص می‌کند. رقابت بر سر برخی از کلیک واژه‌ها به شدت زیاد است. بنابراین اگر کنترل هزینه‌ها برایتان مهم است، تلاش کنید آن کلید واژه‌ها را انتخاب نکنید.

3.از کلید واژه‌های منفی Negative Keyword استفاده کنید

منفی کردن کلید واژه ها در گوگل ادوردز

منفی کردن برخی از کلمات به این معناست که ما مشخص می‌کنیم برخی از کلمات که به حوزه ی کاری ما مربوط نمی‌شوند از عبارت‌ها حذف شوند. در این صورت تبلیغ به کسانی نشان داده می‌شود که دقیقا به صفحه ی وب شما نیاز داشتند یا به دنبال خدمات و محصولات شما می‌گشتند. این مورد باعث بالا رفت CTR خواهد شد.

بیشتر بدانید: تبلیغ در یوتیوب

CTR یا در فارسی” نرخ کلیک” در واقع درصدی از کاربران است که در نتایج جستجو بر روی لینک سایت شما کلیک می‌کنند.

نرخ کلیک یکی از فاکتورهای است که گوگل در دادن امتیاز کیفی یا همان quality score به آن توجه ویژه دارد. بالا رفتن امتیاز کیفی نهایتا به ما در کاهش هزینه ی گوگل ادز کمک خواهد کرد.

4.بر روی امتیاز کیفی  quality score تمرکز کنید

کاهش هزینه های تبلیغات گوکل

بهترین روش کاهش هزینه ی گوگل ادز بالا بردن امتیاز کیفیت در گوگل است. گوگل برای کلید واژه‌ها‌ی مرتبط با صفحه‌ی فرود و تبلیغات امتیاز ویژه‌ای در نظر می‌گیرد.

در واقع باید گفت دو فاکتور مهم در تایین جایگاه تبلیغ شما در گوگل تاثیر گذار است اول میزان پولی که برای آن کلید واژه پرداخت می‌کنید و دوم میزان امتیاز کیفی صفحه‌ی شما.

هنگامی که تلاش می‌کنید تا تبلیغات مرتبط به جست‌وجو‌های گوگل آماده کنید CTR یا نرخ کلیک بهتری خواهید گرفت و نرخ کلیک بیشتر نیز یکی از فاکتور های امتیاز کیفیت گوکل است.

5.برای تبلیغات ادوردز از زمان بندی استفاده کنید

زمان بندی تبلیغات گوگل

یکی از ویژگی‌های بسیار خوب گوگل ادوردز امکان زمان بندی تبلیغات است. کاهش هزینه ی گوگل ادز بدون در نظر گرفتن زمان بندی مناسب برای نمایش تبلیغ ممکن نیست.

این ویژگی به شما اجازه می‌دهد که در ساعات و روزهایی که خود در نظر دارید تبلیغات انجام شود. تبلیغات 24 ساعته در گوگل می‌تواند برای کسب و کار شما هزینه‌ی بسیار زیادی به همراه داشته باشد.

کافیست که شما بدانید که چه ساعاتی از روز و یا در چه روزهایی از هفته مشتریان به دنیال شما می‌گردند و زمان خود را با آن‌ها تنظیم کنید.

در این حالت شما تبلیغات خود را زمانی به مشتری خود نشان داده‌اید که نیاز داشته است و بهترین نرخ تبدیل را دریافت می‌کنید. برنامه ریزی کردن ساعات نشان دادن تبلیغ نیز می‌تواند به خوبی جست‌وجو‌های نامربوط و بی حاصل را از شما دور کند. بنابراین بودجه‌ی تبلیغ شما به روش صحیحی ذخیره خواهد شد.

6.هدف گذاری مکانی

کاهش هزینه ی تبلیغات گوگل

یکی از روش های کاهش هزینه ‌ی گوگل ادوردز هدف گذاری مکانی است. در این صورت می‌توانید مشخص کنید که مشتریان شما در چه مکان‌هایی می‌توانند تبلیغ شما را ببینند. برای هر کمپین ادوردز می‌توان منطقه ی جغرافیایی به خصوصی را انتخاب کرد.

هدف گذاری مکانی کمپین های ادوردز قابلیت بسیار خوبی برای کاهش هزینه های تبلیغات گوگل است که متاسفانه به دلیل تحریم ها نمی‌توانیم در ایران از آن استفاده کنیم. امکان هدف گذاری زبانی همچنان قابل اجراست. بنابراین شما می‌توانید فقط زبان فارسی را در تنظیمات خود در نظر بگیرید و بدین روش کلیک های مرتبط با محل اقامت خود را دریافت کنید.

پیشنهاد افراک به شما

حال که با آموزش کاهش هزینه ی گوکل ادوردز همراه افراک بودید پیشنهاد این مجموعه به شما استفاده از مشاوره رایگان افراک می باشد که می توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید:

مشاوره رایگان افراک

سخن آخر

نحوه کاهش هزینه ی گوگل ادوردز را در 6 مرحله برایتان شرح دادیم. راه‌های زیادی برای کاهش هزینه‌ها وجود دارد که انتخاب هر کدام از آن ها یا رعایت کردن تمامی موارد بر عهده‌ی خودتان است. در نظر بگیرید کاهش هزینه نباید به عنوان یکی از اهداف مهم شما قرار بگیرد و همه‌ی تصمیمات شما را تحت تاثیر قرار دهد، در این صورت شما از اهداف خود دور خواهید شد. تنها کافیست تمامی نکات مهم در فرآیند تبلیغات و کمپین‌های خود رعایت کنید. بهینه سازی کمپین های گوگل بهتر است که توسط فردی متخصص انجام گیرد تیم افراک آماده‌ی ارائه‌ی خدمات در این زمینه است.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید