کتابچه راهنمای طراحی کاور ویدیوهای یوتیوب
دانلود

هوش مصنوعی(AI) چیست و چگونه کار می کند؟

هوش مصنوعی(AI) چیست و چگونه کار می کند؟

هوش مصنوعی به‌عنوان یکی از مباحث فوق‌العاده مهم و حائز اهمیت علوم کامپیوتر در نظر گرفته شده و تمرکز آن بر ایجاد ماشین هایی است که از انسان ها باهوش تر باشند. هوش مصنوعی حوزه‌ای از فناوری بوده که با رشد قابل توجهی روبرو است و توانسته شیوه زندگی و کار افراد را نیز به شدت متحول کند. هوش مصنوعی باعث بهبود گردش کار، پیش‌بینی رفتار مشتری و همچنین انجام کار‌های بیشتر میشود. در این مقاله قصد داریم به تعریف هوش مصنوعی بپردازیم و ببینیم که چگونه می‌توان از این فناوری به منظور صرفه‌جویی در زمان، بهبود کیفیت کار و در نهایت فروش بیشتر و بهتر استفاده کرد. آیا از مزایای استفاده از هوش مصنوعی چیزی می‌دانید؟ در ادامه با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی(AI) که با نام اختصاری Artificial Intelligence شناخته می‌شود، در واقع یک فناوری پیشرفته است که توسط مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها، رایانه‌ها یا ربات‌ها اجرا می‌شود که قادر به تکرار بینش و درک انسان است و می‌تواند در زمان واقعی تصمیم‌گیری نماید. به عبارت دیگر، هوش مصنوعی به گونه‌ای طراحی شده تا دقیقاً همچون یک انسان واقعی و زنده بیندیشد، عمل کند و واکنش نشان دهد.

اگرچه اتوماسیون و هوش مصنوعی هر دو از داده‌های زمان حقیقی برای انجام یک کار استفاده می‌کنند، اما خروجی بسیار متفاوتی را ارائه می‌دهند و مقایسه آن‌ها با یکدیگر کار درستی نیست.

هوش مصنوعی در واقع یادگیری ماشینی است. این بدین معنی است که به ورودی داده نیاز است. در واقع، هوش مصنوعی با پردازش داده این قابلیت را دارد که الگو‌های رفتاری و خطا‌ها را تشخیص داده و در صورت نیاز عملکرد و الگوریتم‌های خود را تنظیم کند.

هوش مصنوعی(AI) چیست

مزایای هوش مصنوعی چیست؟

امروزه شاهد افزایش محبوبیت هوش مصنوعی هستیم، طوری که استفاده از این فناوری در صنایع مختلف نیز رشد زیادی را تجربه کرده است. در این قسمت نگاهی به مزایای استفاده از این فناوری می اندازیم.

کاهش میزان خطای انسانی

این ضرب المثل که انسان جایز الخطاست برای همه ما آشناست. خب مسلم است، همه ما انسان هستیم و اشتباه کردن ما نیز امری بدیهی و طبیعی است. انسان‌ها قادر به درس گرفتن از اشتباهات خود هستند و تلاش می‌کنند تا اشتباهات قبلی خود را تکرار نکنند. هوش مصنوعی هم به همین شکل عمل می‌کند و با کمک به انسان در تشخیص و درک نتایج قادر است تا میزان خطای انسانی را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

بیشتر بدانید: چگونه با هوش مصنوعی کمپین گوگل ادز ایجاد کنیم؟

بهبود تحقیق و تجزیه و تحلیل داده‌ها

یکی دیگر از مزایایی که می‌توان به هوش مصنوعی نسبت داد، بهبود تحقیق و تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌باشد. این فناوری قادر به جمع آوری داده‌ها و پیش‌بینی آن‌ها در عرض چند دقیقه است. اطلاعاتی که توسط هوش مصنوعی جمع‌آوری و تجزیه تحلیل می‌شوند از اهمیت بالایی برخوردارند، زیرا می‌توانند به تحلیل گران در گرفتن تصمیمات آگاهانه‌تر در مدت زمان کمتری کمک کنند.

گرفتن تصمیمات بی‌طرفانه و هوشمندانه

هوش مصنوعی قادر به گرفتن تصمیمات بی‌طرفانه و بدون سوگیری است. وقتی که این فناوری دقیق‌ترین اطلاعات را در اختیار داشته باشد، می‌تواند به بهترین شکل نتایج را پیش‌بینی کند و مشکلات را نیز برطرف نماید.

انجام کار‌های تکراری

هوش مصنوعی قادر به انجام کار‌های تکراری است. با این قابلیت، کارمندان برای رسیدگی به امور پیچیده‌تر زمان بیشتری را در اختیار خواهند داشت.

هوش مصنوعی چگونه کار می‌کند؟

هوش مصنوعی یک فناوری بسیار سودمند برای مشاغل محسوب می‌شود. اما این فناوری هوشمند چگونه کار می‌کند؟
به بیان ساده، هوش مصنوعی مجموعه‌ای از داده‌های بزرگ را با الگوریتم‌های پردازش بصری ترکیب می‌کند. هوش مصنوعی با استفاده از الگو‌های رفتار یادگیری در این مجموعه داده‌ها قادر به دستکاری الگوریتم‌های پردازش می‌باشد.
بیایید نحوه عملکرد هوش مصنوعی را گام به گام بررسی کنیم.

 1. ورودی

  ورودی، اولین مرحله هوش مصنوعی محسوب می‌شود. در این مرحله لازم است که کاربر نسبت به جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز برای عملکرد صحیح هوش مصنوعی اقدام نماید.
  داده‌ها لزوماً نباید متن باشند، بلکه می‌توانند شامل تصاویر و یا صوت باشند. البته مهم است که مطمئن شوید الگوریتم قادر به خواندن داده‌های ورودی است.

 2. پردازش

  بعد از این که هوش مصنوعی داده‌ها را دریافت کرد، نوبت به پردازش می‌رسد. هوش مصنوعی در این مرحله داده‌های از پیش برنامه‌ریزی شده را تفسیر کرده و از رفتار‌هایی که برای تشخیص الگو‌های رفتاری مشابه یا یکسان که در داده‌های زمان حقیقی آموخته، استفاده خواهد کرد.

 3. پیش‌بینی داده‌ها

  بعد از پردازش داده‌ها توسط هوش مصنوعی، نوبت به پیش‌بینی داده‌ها می‌رسد. در این مرحله مشخص می‌شود که آیا داده‌ها و پیش‌بینی‌های ارائه شده درست و یا نادرست هستند.

 4. تنظیم الگوریتم‌ها

  اگر داده‌ها با شکست مواجه شوند، فناوری هوش مصنوعی این قابلیت را دارد تا از اشتباهات درست گرفته و فرآیند را به شکل دیگری تکرار کند. ممکن است قوانین الگوریتم‌ها در برخی موارد نیاز به تنظیم یا تغییر داشته باشند بتوانند با مجموعه داده متناسب شوند.

 5. ارزیابی

  هنگامی که هوش مصنوعی توانست وظایف محول شده را به پایان برساند، نوبت به آخرین مرحله یعنی ارزیابی می‌رسد. در این مرحله، این فناوری امکان تجزیه و تحلیل داده‌ها و همچنین استنتاج و پیش‌بینی را فراهم می‌کند.

بیشتر بدانید: ابزارهای هوش مصنوعی برای سئو سایت

آینده هوش مصنوعی به چه صورت پیش بینی شده است؟

آیا می توانید آینده ای را تصور کنید که در آن رایانه ها مانند ما انسان ها قادر به یادگیری، استدلال و تصمیم گیری باشند؟ این با هوش مصنوعی (AI) در حال تبدیل شدن به واقعیت است و ما باید خود را آماده کنیم. پیش بینی دقیق آینده هوش مصنوعی از نظر افراد کمی دشوار و سخت است، اما چند فرضیه مختلف نیز در رابطه با آن وجود دارد که به طور احتمالی نقش مهم و حائز اهمیتی جهت توسعه و پذیرش هوش مصنوعی ایفا خواهد کرد.

یکی از فرضیه‌های مهم در رابطه با رشد هوش مصنوعی این است که دسترسی و استفاده از بسیاری فناوری‌ها را برای کسب و کارهای مختلف آسان خواهد کرد.

لازم به ذکر است این نکته را بیان نماییم که افزایش استفاده از هوش مصنوعی باعث ایجاد فرصت‌ها و چالش‌های متفاوتی برای افراد شده و با توجه به فراگیرتر شدن هوش مصنوعی باید مقررات، دستورالعمل‌های اخلاقی و پروتکل‌های ایمنی خاصی نیز برای آن در نظر گرفته شود.

سخن پایانی

همانطور که ملاحظه کردید در رابطه با هوش مصنوعی برای شما مطالبی را بیان کردیم و در پایان نیز باید به توضیح این موضوع بپردازیم که هوش مصنوعی می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور به عنوان یک جایگزین برای بسیاری از موارد که امروزه به صورت دستی انجام شده و به تلاش زیادی نیز احتیاج دارد، باشد.

امتیازی ثبت نشده است

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید
جدیدترین مفیدترین