دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

برای پی بردن به معنای دقیق دیجیتال مارکتینگ و تاثیر آن در زندگی روزمره بهتر است ابتدا آخرین خرید مهمی که انجام داده اید را به یاد بیاورید. شاید خرید ماشین آخرین خرید مهم شما بوده. قبل از تصمیم گیری احتمالا چرخی در اینترنت زده اید و در مورد انواع مدلهای ماشین که متناسب با بودجه ی شما هستند و امکانات و قابلیت های آنها خوب تحقیق کرده، نظرات کاربران مختلف در مورد مدل ماشین مورد نظرتان را در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس بوک و توییتر رصد کرده اید و نظر دوستان و اعضای خانواده را در این مورد جویا شده اید. با مطلب “دیجیتال مارکتینگ چیست” افراک همراه باشید.

امروزه خریدها و تصمیم گیری ها برای خرید در دنیای دیجیتال اتفاق می افتند. بنابراین فارق از اینکه چه خدمات یا محصولاتی ارايه می دهید، حضور در فضای آنلاین برای دور نماندن از رقبا امری ضروری است.

 قلمرو دیجیتال، تاثیراتی فراتر از یافتن و جذب مشتری بر روی سازمان ها و کسب و کار ها داشته اند. شرکت های هدفمند، از اینترنت برای افزایش آگاهی مشتری از برند خود و جلب توجه به پیشنهادات ویژه و تبدیل خریداران قدیمی به طرفداران پروپاقرص برند خود استفاده می کنند. مشتریانی که از اتفاق، بیشتر خرید می کنند و آدم های اطرافشان را نیز به این کار ترغیب می کنند.

از خیلی جهات هیچ چیز در بازاریابی تغییری نکرده است. بازاریابی همچنان بهبود رابطه ی سودآور دو طرفه با مخاطبان، مشتریان احتمالی و خریداران است. ما به فرآیند بهبود و گسترش این رابطه سفر مشتری customer journey می گوییم. اولین گام برای شروع هرگونه فعالیت بازاریابی، ترسیم نقشه ی دقیق سفر مشتری و تعیین نقش دیجیتال مارکتینگ در این سفر است.

از آنجایی که نقش مارکتینگ، ترغیب افراد به طی کردن مراحل مختلف برای تبدیل شدن از مشتری احتمالی به طرفدار دو آتشه، ابتدا باید ویژگی های دقیق مشتری ایده آل خود را بدانید. باید از اهداف آن ها باخبر باشید، از چالش های آنها برای رسیدن به اهدافشان مطلع گردید و بدانید که آن ها برای کسب اطلاعات و گذران وقت کجا را انتخاب میکنند. بهترین راه برای دستیابی به این اطلاعات ساختن آواتار customer avatar برای مشتری ایده آل است. نام دیگر آواتار مشتری شخصیت مشتری buyer persona ، شخصیت بازاریابی و مخاطب هدف است.

آواتار مشتری یا شخصیت مشتری buyer persona چیست؟

آواتار پروفایلی است که معرف مشتری ایده آل شماست و باید شخصیت او را در حالتی داستانی توصیف کند. در حقیقت شما برای هر کمپین تبلیغاتی خود نیاز به چند آواتار مشتری خواهید داشت. ویژگی های افراد فقط در قالب سن و جنس و شغل و مذهب و علایق آن ها نمی گنجد. نمی توان مشتری ها را درون قالب های مشخصی جا داد و به همین خاطر است که کمپین های بازاریابی کلی نرخ تبدیل بالایی ندارند چرا که با مشتریان به خوبی ارتباط برقرار نمی کنند.
باید مطمئن باشید که آواتار مشتری خود را تا جایی که امکان دارد دقیق تعریف کنید چرا که از این طریق می توانید محتوا، پیشنهادات ویژه و کمپین های تبلیغاتی دقیق و هدف گذاری شده و مختص مشتریان هدف ایجاد کنید.

طراحی آواتار دقیق برای مشتریان روی همه ی ویژگی های مارکتینگ شما تاثیر می گذارد:

بازاریابی محتوا

محتوای پست های وبلاگ، ویدیوها و پادکست ها چه ویژگی هایی داشته باشند تا به جذب مشتری و تبدیل آنها به خریدار منجر شوند؟

بازاریابی موتورهای جست و جو

مشتریان آیده آل شما به دنبال چه مطالب و راه حل هایی در موتورهای جست و جو مانند گوگل و بینگ هستند؟

بازاریابی شبکه های اجتماعی

آن ها بیشتر زمان خود را در کدامیک از شبکه های اجتماعی سپری می کنند؟ در مورد چه موضوعاتی واکنش نشان می دهند و در فضای مجازی پیرامون چه مسائلی بحث می کنند؟

ایمیل مارکتینگ در دیجیتال مارکتینگ چیست

کدام یک از مشتریانتان باید ایمیل مشخص کمپین بازاریابی شما را دریافت کند؟

تبلیغات پولی

برای تبلیغات پولی خود بهتر است از چه پلتفورم هایی استفاده کنید و با طراحی تبلیغات ایده آل، آن را دقیقا در معرض نمایش مشتریان ایده آل خود بگذارید.

تبلیغ در گوگل چیست؟

به زبان ساده، شما به گوگل پول میدهید تا وقتی کاربری در مورد کلمه خاصی جستجو کرد سایت شما را نشان دهد.
مثلا اگر شما یک وبسایت فروش موبایل دارید و دوست دارید اگر کسی در گوگل سرچ کرد “خرید گوشی آیفون” سایت شما را در ابتدای صفحه نشان دهد.
برای این کار از سرویس تبلیغ در گوگل یا به عبارتی گوگل ادوردز “Google Ads” استفاده میشود. به ازای هر کلیک که روی تبلیغات شما میشود گوگل مبلغی دریافت میکند.
گوگل بابت نشان دادن تبلیغات در رده اول از شما پول نمیگیرد. اما اگر کسی کلیک کند و وارد سایت شما شود هزینه ای دریافت میکند.

چنانچه در مورد تبلیغ در گوگل سوالی دارید، کارشناسان ما به صورت ۲۴ ساعته آماده ی ارائه ی مشاوره به شما هستند.

تبلیغ در گوگل

تولید محصول

مشتری ایده آل شما چه مشکلی را می خواهد حل کند؟

کپی رایتینگ در دیجیتال مارکتینگ چیست

پیشنهادات ویژه ی خود را در ایمیل ها، متن تبلیغات و نامه های بخش فروش را چطور باید طراحی کنید که مشتری احتمالی شما به خرید ترغیب شود؟

همه ی فرآیندهای مارکتینگ و فروش شما با طراحی یک آواتار مشتری دقیق بهبود خواهد یافت. از این راه می توانید مشتری ایده آل خود را بهتر بشناسید، راحت تر پیدایش کنید و پیامی که مشخصا برای او طراحی شده را به سمتش ارسال کنید تا به خرید محصول یا خدمات شما ترغیب شود.

آواتار مشتری شما باید شامل چه مواردی باشد؟

اهداف و ارزش ها

مشخص کنید که مشتری شما چه اهدافی دارد. چه ارزش هایی برایش مهم هستند.

منابع دریافت اطلاعات

مشخص کنید که مشتری ایده آل شما از چه کتاب ها، مجلات، وبلاگ ها و پایگاه های خبری ای برای یافتن پرسش پاسخ های خود استفاده میکند.

اطلاعات کامل مشتری

اطلاعات مربوط به سن، جنس، وضعیت تاهل، قومیت، درآمد، وضعیت اشتغال و گرایش سیاسی مشتریان ایده آل خود را مشخص کنید.

چالش ها و نقاط ضعف

چه عواملی مشتری ایده آل شما را از رسیدن به اهدافشان باز میدارد. چرا مشتری شما ممکن است محصول یا خدمات شما را خریداری نکند.

دیجیتال مارکتینگ چیست

نتیجه اینکه

ممکن است در برخی از موارد لازم باشد با انجام تحقیقات بر روی مشتریان فعلی تان به دیدی واضح تر از مشتری ایده آل خود برسید. این امکان هم وجود دارد که به ویژگی های شخصیتی مشتری ایده آل خود اشراف داشته باشید. در هر صورت برای دستیابی به نتایج بهتر و تحقیقات جامع تر خیلی وقت صرف نکنید. به جای اینکار با اطلاعاتی که در دست دارید و پیش بینی هایی که بر اساس تجربه حاصل کرده اید، کارتان را پیش ببرید و به مرور زمان دیجیتال مارکتینگ خود را دقیق تر انجام دهید. نظر شما در مورد ” دیجیتال مارکتینگ چیست ” چیست؟ با ما و دیگر همراهان افراک به اشتراک بگذارید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟
برای پی بردن به معنای دقیق دیجیتال مارکتینگ و تاثیر آن در زندگی روزمره بهتر است ابتدا آخرین...
5 از 1 رای ثبت شده

نظر شما

ایده های عالی خود را وارد کنید