قوانین کپی رایت یوتیوب : چگونه از محتوای دیگران استفاده کنیم؟

قوانین کپی رایت یوتیوب : چگونه از محتوای دیگران استفاده کنیم؟

قوانین کپی رایت یوتیوب، یکی از سختگیرانه ترین قوانین مربوط به انتشار محتوا است؛ هدف اصلی این قوانین رعایت حق و حقوق معنوی مالک اثر است؛ مانیتایز کردن کانال یوتیوب و کسب درآمد از یوتیوب کار آسانی نیست؛ به همین خاطر عدم سواستفاده از محتوای شما مزیت بسیار خوبی به حساب می آید. حال چگونه قوانین کپی رایت یوتیوب را رعایت کنیم؟ تا هم کانال یوتیوبمان اخطار کپی رایت نگیرد و هم حقوق صاحب اثر حفظ شود. با افراک همراه باشید.

اگر هنوز نمی‌دانید که درآمد هر 1000 بازدید یوتیوب چند دلار است؟ بهتر است به مطلب مورد نظر سر بزنید!

قوانین کپی رایت یوتیوب به زبان فارسی

جهت دانلود PDF قوانین کپی رایت یوتیوب به زبان فارسی کلیک کنید.

دانلود

برای اطلاع از آخرین اخبار یوتیوب و گوگل، ایمیل خود را ثبت کنید.

  کپی رایت یوتیوب چیست؟

  کپی رایت به معنای حق انحصاری یک فرد برای تولید، انتشار و یا فروش اصل اثرش است. در واقع هدف اصلی قانون کپی رایت حفاظت از زمان و تلاش صاحب اثر است. برای مثال زمانی که یک ویدیو، موسیقی، اثر هنری، دوره آموزشی یا هر چیز دیگری را خودتان تولید می‌کنید، تمام حق و حقوق آن اثر متعلق به شما است و کسی نباید بدون اجازه و رضایت، از آن استفاده کند! به همین خاطر در پلتفرم یوتیوب باید این قانون را رعایت کنید.

  نحوه‌ عملکرد قوانین کپی رایت یوتیوب

  یوتیوب از یک سیستم قوی به نام Content ID پشتیبانی می‌کند؛ که به صاحبان آثار این حق و اجازه را می دهد از محتوای خود محافظت کنند. هر بار که ویدیویی را بارگذاری می‌کنید، یوتیوب آن را در پایگاه داده Content ID با استفاده از اطلاعات موجود اسکن می‌کند؛ تا تشخیص دهد که ویدیوی شما موسیقی دارای حق کپی رایت است یا خیر. اگر مطابقت پیدا کند، اخطاری با عنوان copyright claim دریافت خواهید کرد.

  این اخطار باعث می شود که شما فکر کنید که تنها راه فرار از قوانین کپی رایت یوتیوب استفاده از موسیقی‌ و فیلم‌هایی است که در Content ID یوتیوب ثبت نشده باشند. اما باید گفت که بسیاری از موسیقی‌ و فیلم‌های موجود در اینترنت توسط Content ID محافظت می شوند. بیشترین موردی که یوتیوبرها با آن به مشکل بر می‌خورند؛ آهنگ است، که کپی رایت یوتیوب را به شدت سختگیرانه تر به نظر میرساند.

  یوتیوب چگونه محتوای کپی شده را تشخیص می‌دهد؟

  الگوریتم‌های یوتیوب به قدری هوشمند هستند که حتی یک تصویر کوچک و یا آهنگ بک گراند ویدیو را تشخیص می‌دهند؛ به همین خاطر باید حتما محتوایی که به صورت کامل خودتان تولید کرده‌اید را منتشر کنید. سیستم کانتنت آیدی یوتیوب توسط Google توسعه یافته است و برای شناسایی و مدیریت آسان محتوای دارای حق انتشار در YouTube استفاده می شود. بدین صورت که محتواهایی که Content ID را کسب کرده‌اند، صاحب محتوا شناخته می‌شوند و تمامی ویدیوهای آپلود شده بعد از آن در YouTube با فایل‌های صوتی و تصویری ثبت‌شده دارای Content ID مقایسه شده و موارد مشابه شناسایی می‌شوند.

  چگونه سابسکرایب‌ های کانال یوتیوب را افزایش دهیم؟

  کانتنت آيدی یوتیوب چگونه کار می کند؟

  حال پس از کسب کانتنت آيدی، صاحبان اثر این توانایی را دارند که محتوای مشابه به محتوای خود را مسدود و یا از آن کسب درآمد کنند. Content ID یک فایل ID برای محتوای صوتی و تصویری دارای حق نشر ساخته و آن را در یک پایگاه داده ذخیره می‌کند. شما زمانی‌که یک ویدیو را در یوتیوب منتشر می‌کنید؛ در پایگاه داده بررسی شده و در صورت یافتن مشابه، به عنوان نقض حق کپی رایت علامت گذاری و به اصطلاح flag می شود. پس از flag گرفتن صاحب اصلی اثر (در واقع شخصی که کانتنت آيدی را کسب کرده است.) می‌تواند ویدیو را مسدود کند تا دیگر قابل مشاهده نباشد، آمار مشاهدات و بازدیدهای ویدیوی کپی شده را مانیتور کند، یا تبلیغاتی را به ویدیوی “تخلف‌کننده” اضافه کند و درآمد ویدئوی کپی شده را به‌طور خودکار به صاحب اصلی محتوا منتقل کند.

  سئو یوتیوب: چگونه ویدیوهای یوتیوب را سئو کنیم؟

  در برابر اخطار کپی رایت چه راهکاری داشته باشیم؟

  شرایط فریوز در کشورهای مختلف متفاوت است؛ برای رعایت قوانین کپی رایت یوتیوب باید به صورت دقیق از فریوز استفاده کنید. به این نکته حتما توجه داشته باشید در صورتی که اخطار کپی رایت گرفتید:

  • اگر صاحب اثر در ۳۰ روز بعد اقدامی انجام ندهد، مهلت رسیدگی به ادعای کپی رایت تمام می‌شود.
  • می توانید ویدئو را ادیت کنید تا قطعه مدنظرتان حذف شود.
  • اگر ادعای کپی رایت برای آهنگ ثبت شده، می‌توانید آن را با آهنگ‌های یوتیوب (در قسمت Audio Library) جایگزین کنید.
  • اگر کانال شما مانیتایز شده باشد (درآمدزایی دارد)، ممکن است بتوانید سود حاصل از ویدئو را با صاحب/صاحبان اثر شریک شوید.
  •  اگر فکر می‌کنید که این ادعای کپی رایت به اشتباه ثبت شده است، می‌توانید برای آن اعتراض خود را ثبت کنید. 

  چگونه اخطار حق کپی رایت را پیگیری کنیم؟

  حال اگر با تمام اعمالی که برای رعایت کپی رایت انجام دادیم باز هم اخطار گرفتیم چه کار کنیم؟ اگر اجازه استفاده از اثر را نداشتید برای برداشتن و حذف اخطار کار سختی در پیش دارید. شما باید در Creator Studio یوتیوب در بخش “Actions” کلیک کنید و توضیحات خود را برای استفاده از اثر برای کارشناسان یوتیوب بنویسید. آ‌ها بررسی می‌کنند و در صورت تایید اخطار از روی کانال شما برداشته خواهد شد.

  افزایش بازدید یوتیوب

  چگونه برای آثارمان کپی رایت یوتیوب را گزارش دهیم؟

  اگر یکی از آثار محافظت شده با حق کپی رایت شما بدون اجازه در YouTube پست شده است، می‌توانید درخواست حذف آن به دلیل عدم رعایت حق کپی رایت یوتیوب را ارسال کنید. ارسال درخواست حذف، یک روند قانونی را آغاز می کند. اما پیش از ارسال درخواست باید بدانید که:

  • استثنائات حق کپی رایت: باید در نظر بگیرید که آیا قانون fair use برای آن اثر اعمال می شود یا خیر. در صورتی که قانون استفاده منصفانه اعمال شود، درخواست حذفی که ارسال می‌کنید، بی اثر خواهد بود.
  • اطلاعات شخصی
   • اگر ویدیویی به دلیل نقض قوانین کپی رایت یوتیوب حذف شود؛ نام صاحب اثر به جای ویدیو در Youtube نمایش داده می‌شود.
   • در صورت لزوم و با تایید یوتیوب می توانید جایگزین قانونی معتبری مانند نام شرکت یا نماینده مجاز به یوتیوب ارائه بدهید.
   • نام مالک حق نشر که وارد می کنید بخشی از سابقه عمومی درخواست شما خواهد شد.
   • نام قانونی کامل شما برای تکمیل درخواست حذف الزامی است. ممکن است با آپلودکننده ویدیویی که به دلیل نقض حق نسخه برداری حذف شده به اشتراک گذاشته شود.
   • درس ایمیل اصلی درخواست حذف شما ممکن است با آپلودکننده ویدیویی که به دلیل نقض حق نسخه برداری حذف شده به اشتراک گذاشته شود. ممکن است آپلود کننده با شما تماس بگیرد تا اخطار حق نسخه برداری خود را برطرف کند.
   • آدرس فیزیکی و شماره تلفن شما محرمانه خواهد ماند مگر اینکه به عنوان بخشی از یک دادخواست درخواست شود. اگر یوتیوب نیاز به اشتراک‌گذاری اطلاعاتی داشته باشد، قبل از انجام این کار به شما اطلاع می‌دهد.
  • جلوگیری از کپی کردن: می توانید گزینه ای را برای جلوگیری از بارگذاری مجدد کپی ویدیوهایی که گزارش می کنید در YouTube انتخاب کنید. اگر این گزینه را انتخاب کنید، آدرس ایمیل و نام مالک حق نسخه برداری شما ممکن است با کاربری که ویدیوی او از آپلود جلوگیری شده است به اشتراک گذاشته شود.
  • درخواست های برنامه ریزی شده: می‌توانید درخواست‌های حذف را برنامه‌ریزی کنید تا پس از ۷ روز اعمال شوند. درخواست‌های زمان‌بندی‌شده به آپلودکننده اطلاع داده می‌شود و ۷ روز قبل از حذف محتوا به آن‌ها فرصت می‌دهند.
  • محتوای غیر ویدئویی: اگر می‌خواهید برای محتوای غیر ویدیویی، مانند تصاویر نماد کانال، درخواست حذف ارسال کنید، مراحل ذکر شده در اینجا را دنبال کنید.

  موزیک بدون کپی رایت برای یوتیوب

  اگر به دنبال اهنگی هستید که با خیال راحت آن را در کانالتان منتشر کنید و کپی رایت کلیم دریافت نکنید باید از موزیک‌های بدون کپی رایت در یوتیوب استفاده کنید. حال چگونه موزیک بدون کپی رایت برای یوتیوب را بیابیم؟ شما می‌توانید از دو طریق در ویدیوهای خود از موسیقی استفاده کنید و اخطار دریافت نکنید؛

  1. استفاده از اهنگ‌های Royalty Free: موسیقی‌هایی که حق کپی رایت ندارند و یا صاحب اثر رضایت خود را برای انتشار و اشتراک‌گذاری اعلام کرده است.
  2. استفاده از اهنگ با نام صاحب اثر: بعضی از آثار را می توانید با ذکر نام صاحب اثر در توضیحات ویدیو، منتشر کنید.
  قوانین کپی رایت یوتیوب

  دانلود اهنگ بدون کپی رایت

  برای دانلود اهنگ بدون کپی رایت برای استفاده در یوتیوب و اینستاگرام می‌توانید از موزیک‌های موجود در YouTube Audio Library و یا Sound Collection استفاده کنید. توجه داشته باشید که در YouTube Audio Library و  Sound Collection نمی‌توانید اهنگ مورد نظر خود را جستجو کنید. برای انتخاب اهنگ در یوتیوب طبق مراحل زیر پیش بروید:

  1. وارد اکانت Youtube خود شوید.
  2. بر روی پروفایل خود کلیک کنید.
  3. وارد youtube studio شده و گزینه Audio Library را انتخاب کنید.
  4. اهنگ مورد نظر خود را انتخاب و Download کنید.

  در قسمت فیلترها، با انتخاب گزینه attribution required، موزیک‌هایی را مشاهده می‌کنید که در زمان انتشار، حتماً باید نام سازنده آن آهنگ ذکر شود.

  در مقابل با فیلتر کردن گزینه attribution not required، می‌توانید بدون هیچ مشکلی از آهنگ‌هایی که به شما نشان می‌دهد، استفاده کنید.

  علاوه بر این شما می‌توانید آهنگ‌های بدون کپی رایت را در کانال‌ها و سایت‌های مشخص شده دانلود کنید و در ویدیوهای خود استفاده کنید. بعضی از بات‌های تلگرامی هم برای دانلود اهنگ‌های بدون کپی رایت مناسب هستند. در ادامه کانال‌ها و سایت‌های دانلود موزیک بدون کپی رایت را مشاهده خواهیم کرد.

  کانال‌های دانلود موسیقی بدون کپی رایت

  سایت‌های دانلود موسیقی بدون کپی رایت

  قانون fair use یوتیوب

  در صورتی که از قوانین پیروی کنید، می‌توانید از موسیقی دارای حق کپی رایت را در YouTube استفاده کنید. ممکن است ویدیویی را در کانال یوتیوب خود آپلود کنید و با اخطار کپی رایت یوتیوب مواجه شوید؛ برای شما این سوال به وجود بیاید که آیا این اخطار برای کانال یوتیوب من خطرناک است یا خیر؟ در واقع اینگونه نیست و بستگی دارد که صاحب اثر این اقدام شما را چگونه ارزیابی کند و چه تصمیمی در قبال آن بگیرد. اکثر دارندگان حق کپی رایت آثار، اجازه استفاده از موسیقی خود را در ازای تبلیغات در ویدئوی شما می دهند. قانون فریوز به معنای استفاده درست از آثار دارای حق کپی رایت است. سه عامل استفاده منصفانه از آثار دیگر با قانون فریوز:

  • ویدیوی شما نباید کپی اثر شخص دیگری باشد؛ باید محتوای جدیدی را به آن اضافه کنید و البته اگر سعی دارید از محتوای تولیدی خود صرفا پول دربیاورید به احتمال زیاد اخطار کپی رایت دریافت خواهید کرد.
  • برای استفاده از محتوای دیگران تایم کوتاهی را انتخاب کنید و از انتخاب بخش عمده ای از یک محتوا برای استفاده در ویدیوی خود دوری کنید. به طور مثال بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه از یک محتوا را در ویدیوی خود استفاده کنید؛ سپس ری اکت خود نسبت به این بازه‌ی زمانی از ویدیو را انجام دهید و با همین روش برای ادامه ویدیو اقدام کنید. توجه داشته باشید؛ اگر فرضا یک ویدیو ۱۰ دقیقه ای ساخته اید که ۸ دقیقه آن مربوط به آثار دیگران است. بدین ترتیب مطلب شما فریوز محسوب نمی‌شود.
  • استفاده شما از مطلب دیگران نباید به درآمد آن فرد لطمه وارد کند.

  بیشتر بخوانید :

  نحوه کار الگوریتم یوتیوب

  mcn یوتیوب چیست

  قانون fair use یوتیوب

  چگونه حق استفاده از آهنگ کپی رایت دار را بخریم؟

  برای استفاده از موسیقی‌های دارای کپی رایت در هر بستری مثل پخش در یوتیوب، تبلیغات، اینستاگرام و وب نیازمند دریافت لایسنس آن اثر هستید. برای خرید لایسنس یک آهنگ از ایران می‌توانید به سایت‌هایی مثل Songfreedom.com مراجعه کرده اکانت بسازید و با کارت اعتباری خارجی حق عضویت در وبسایت و هزینه خرید آهنگ را پرداخت کنید. در صوتی که کارت اعتباری بین المللی ندارید، می‌توانید از خدمات ایرانیکارت استفاده کنید.  پس از خرید لایسنس آهنگ موردنظر می‌توانید آن را در کانال خود استفاده کنید و اگر باز هم اخطار گرفتید با ارسال پی دی اف لایسنس به کارشناسان یوتیوب، اخطار را برطرف کنید.

  توجه

  ۱. در هنگام خرید لایسنس آهنگ، مشخصات کانال خود را به طور صحیح وارد کنید.

  ۲. لایسنس ها چند نوع مختلف دارند که از آن‌ها برای ویدیوهای تبلیغاتی و غیر تبلیغاتی استفاده می‌شود و شما باید بسته به نوع ویدیو کانال، یکی از آن ها را انتخاب کنید.

  حق کپی رایت یوتیوب

  آیا عکس و فیلم هم شامل قوانین کپی رایت می‌شود؟

  علاوه بر اهنگ، عکس‌ها، طرح‌های گرافیکی، موشن‌گرافی‌، فیلم‌ها و بازی‌ها هم دارای حقوق کپی رایت هستند که باید در استفاده از آن‌ها در ویدیوهای یوتیوب دقت کنید تا با اخطار و نهایتا کلیم یوتیوب رو به رو نشوید. در ادامه نکات مربوط به کپی رایت گیم در یوتیوب را بررسی خواهیم کرد.

  مطالب مرتبط

  نحوه نقد کردن درآمد یوتیوب در ایران

  میزان مالیات یوتیوب به چه صورت است؟

  کپی رایت گیم در یوتیوب

  تعداد کانال‌های گیمینگ در یوتیوب روز به روز در حال افزایش است؛ به طوری‌که میلیون‌ها کانال یوتیوب با سابسکرایبرهای میلیونی وجود دارد. بدیهی است هر چه سابسکرایبرها بیشتر باشد، تعداد بازدید و کامنت هم بیشتر خواهد شد. یوتیوبرها، بازی‌ها را به صورت استریم، ریویو و ری‌اکشن در کانال منتشر می‌کنند. نمایش بازی در یوتیوب هم شامل قوانین کپی رایت می‌شود؛ در حقیقت خرید بازی به معنای این است که شما فقط خودتان می‌توانید از آن استفاده کنید و اجازه کسب درآمد از آن به هر طریقی را ندارید. کسب درآمد از یوتیوب از بازی یعنی گیم پلی را در کانال خود گذاشته و کانال را مانیتایز کنید.

  سوالی که پیش می‌آيد این است که این همه کانال گیم پلی چگونه فعالیت می‌کنند و به درآمد می‌رسند؟

  زمانی که گیم پلی را در کانال خود قرار می‌دهید و تعداد زیادی آن را مشاهده می‌کنند، عملا دارید به صورت رایگان برای شرکت بازی تبلیغ می‌کنید؛ به همین خاطر شرکت بازی از کانال شما شکایت نمی‌کندو ویدیو شما اخطار کپی رایت نمی‌گیرد. اما بیشتر گیم‌ها قوانین خاص خودشان را دارند. با مراجعه به سایت آن‌ها و مطالعه صفحه Policy، قوانین آن‌ها را به صورت کامل مشاهده کنید.

  کپی رایت موزیک داخلی گیم در یوتیوب

  موزیک داخلی بازی‌ها بحث متفاوتی با کپی رایت گیم پلی و موزیک در یوتیوب دارند. خیلی از بازی‌ها با این‌که اجازه انتشار گیم پلی در کانال یوتیوب را داده‌اند اما از آن جایی که موزیسین‌ها اجازه انتشار موزیک خود را فقط در بازی می‌دهند؛ ممکن است ویدیو شما درگیر اخطار کپی رایت شود. برای اینکه این اتفاق نیوفتد میتوانید صدای ویدیوی خود را کامل ببندید و یا در تنظیمات اهنگ بازی، اهنگ‌هایی که استرایک دارند را حذف و اهنگ‌های بدون کپی رایت را جایگزین کنید و با خیال راحت گیم خود را استریم کنید. البته کیفیت موزیک‌های جایگزین اصلا مانند موزیک اصلی نیست.

  افزایش درآمد ویدیوهای یوتیوب با youtube shorts !

  یکی از قابلیت های خیلی خوب یوتیوب این است که در صورتی که موزیک بک گراند گیم پلی شما استرایک داشته باشد، می‌توانید فقط موزیک را حذف یا جایگزین کنید و صدای شما یا صدای کارکترها باقی بماند.

  کلام آخر

  در این مطلب با اخطار کپی رایت و راه های مقابله با آن آشنا شدیم و اطلاعات کافی برای عمل به قانون فریوز را به دست آوردیم. پیشنهاد افراک به شما این است که تا جایی که شرایط برای تولید جدید فراهم است، آن ها را خودتان طراحی کنید و در صورت عدم شرایط با رعایت حقوق کپی رایت از آن‌ها استفاده کنید. آیا شما هم تجربه برخورد به قوانین کپی رایت یوتیوب را داشته اید؟ تجربیات خود را با ما و دیگر همراهان افراک به اشتراک بگذارید.

  سوالات متداول

  اسم آهنگ مورد نطر را در Audio Library یوتیوب جستجو کنید. اگر در لیست یوتیوب بود، کانال شما اخطار نمیگیرد، اما اگر نبود مشمول قوانین کپی رایت می‌شود.

  برای رفع کپی رایت کلیم باید در Creator Studio یوتیوب در بخش “Actions” کلیک کنید و توضیحات خود را برای استفاده از اثر برای کارشناسان یوتیوب بنویسید. پس از بررسی توسط کارشناسان اخطار کلیم حذف خواهد شد.

  یوتیوب با سیستم Content ID، اطلاعات موجود در محتوا را اسکن می‌کند تا تشخیص دهد که ویدیوی شما موسیقی دارای حق کپی رایت است یا نه. در صورت نقض کپی رایت، کانال شما اخطار خواهد گرفت.

  بله، بازی‌ها هم قوانین مخصوص به خود را دارند. حتی با خرید بازی هم ممکن است کانال شما استرایک بگیرد. همه چیز بستگی به Policy بازی مورد نظر دارد!

  برای استفاده بدون اجازه از آثار دارای کپی رایت، صاحب اثر می‌تواند ادعای حق نشر کند در این صورت ویدیو شما اخطار خواهد گرفت.

  قوانین کپی رایت یوتیوب : چگونه از محتوای دیگران استفاده کنیم؟
  قوانین کپی رایت یوتیوب، یکی از سختگیرانه ترین قوانین مربوط به انتشار محتوا است؛ هدف اصلی این قوانین...
  5 از 15 رای ثبت شده

  نظر شما

  دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
  جدیدترین مفیدترین
  1. اگه ویدئوهای چنلمون معرفی و خوانش بخش کوتاهی از کتاب های مختلف باشه، باید برای هرکتاب از اون انتشارات و نویسنده اجازه بگیریم؟ این هم جزو کپی رایت هست؟

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    بله باید از صاحب اثر کسب اجازه کنید.

    با آرزوی موفقیت برای شما

    آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    استفاده از موضوعات ترند در بیشتر دیده شدن ویدیوی شما بسیار میسر است اما توجه داشته باشید که ترندهای روز همان طور که زود معروف می‌شوند زود هم از تب و تاب خواهند افتاد.
    موفق و پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    برای رفع اخطار کپی رایت یوتیوب باید علت را یافته و آن را برطرف کنید، علاوه بر آن می‌توانید ویدیوی مربوطه را حذف کنید.
    پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
  2. سلام اگه از اسم یه شخص معروف تو ویدیومون استفاده کنیم احتمالش هست که شکایت کنند و کانال کپی رایت بگیره؟

   آیا مفید بود؟
   • سلام
    خیر استفاده از اسم اشخاص در یوتیوب اخطار کپی رایت نخواهد داشت مگر اینکه متن اهنگ یک خواننده معروف را در ویدیو بخوانید و از شاعر یا خواننده نام ببرید.
    اگر صاحب اثر رضایتی نداشته باشد می‌تواند شکایت کرده و شما اخطار کپی رایت دریافت کنید.

    با آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز

    آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    در صورتی که شاعر و یا خواننده آهنگ از شما شکایت کند، بله مشمول قوانین کپی رایت خواهید شد.
    با آرزوی موفقیت برای شما

    آیا مفید بود؟
  3. سلام یه سوالی داشتم من سه تا از ویدیو هام کپی رایت کلیم خوردن و بعد از چند ماه دوتاشونو برطرف کردم و یکیشونم پاک کردم خواستم ببینم اگه بعد ها درخواست مانیتایز بدم کانالم تایید میشه؟ یا بخاطر سابقه کپی رایت کلیم رد میشه؟

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    بله ـ برطرف کردن کپی رایت های کلیم خللی در مانیتایز شدن کانال ایجاد نمی‌کند.
    موفق و پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
  4. سلام وقت بخیر
   بنده 2 سال پیش کانال زدم و یه سری ویدیو داخلش گذاشتم که کلی از ویدیو ها Claim copy right خورده بودند، الان همه اون ویدیوهایی که این اخطار رو داشتند پاک کردم، آیا مشکلی برای شروع کار هست یا کانال در حال حاظر مشکل داره؟ چون هیچ گونه الارمی در هیج جای کانال نیست.
   با تشکر

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    در صورتی که ویدیویی که اخطار داشته را پاک کرده باشید، مشکلی ایجاد نخواهد شد.
    موفق و پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
    • یعنی با توجه به اینکه 2-3 سال بعد از اخطار ها ویدیوها پاک شده باز هم مشکلی نیست درسته؟

     آیا مفید بود؟
  5. سلام. آیا استفاده از چهره شخصیت ها ابرقهرمانی به صورت ماسک یا افکت شامل کپی رایت میشه. به فرض نقاب بتمن و ثور و….

   آیا مفید بود؟
  6. با عرض سلام و وقت بخیر
   اگر بابت ساخت ویدیویی هزینه کرده باشیم و هزینه را به صاحب اثر برای خرید ان اثر داده باشیم میتوانیم از آن ویدیو بدون دردسر در کانال یوتیوبمان استفاده کنیم؟
   مثلا شما برای من ویدیو ساخته اید و من هزینه ساخت ویدیو را بابت همکاری به شما پرداخت کرده ام، ایا از لحاظ قوانین کپی رایت من میتوانم این ویدیو را که شما ان را ساخته اید و وجه ان را قبلا دریافت کرده اید در کانالم منتشر کنم؟
   با تشکر

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    در صورتی که از صاحب اثر برای بارگزاری محتوا در یوتیوب اجازه گرفته باشید و قراردادی تحت این عنوان با شخص امضا شده باشد مشکلی پیش نخواهد آمد.
    با آرزوی سربلندی برای شما

    آیا مفید بود؟
    • خیلی ممنون از پاسختون
     نیاز هست این قرارداد به صورت انگلیسی باشه یا به صورت فارسی هم کفایت میکنه؟!

     آیا مفید بود؟
     • سلام بر شما
      قرارداد به صورت فارس هم کفایت می‌کند.
      موفق و پیروز باشید.

      آیا مفید بود؟
   • سلام ببخشید اگر ما از محتوایی که همه ی کانال ها استفاده می کنند برای در امد زایی استفاده کنیم از لحاظ شرعی حرام محسوب می شه

    آیا مفید بود؟
  7. سلام چرا بعضی از شرکت های بازی سازی policy ندارن؟
   اگر policy نداشته باشن اشکالی ندارد روی ویدئوی خودمون حرف نزنیم یا آهنگ بازی رو قطع نکنیم ؟؟
   آخه من بعضی کانال های گیم دیدم که این جوری هستن

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    در صورتی که بازی مورد نظر شما policy نداشته باشند، مشمول قوانین کپی رایت نخواهید شد.
    پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
  8. سلام وقت بخیر
   سوال من اینه ک ویدیوهای مربوط به رقص(مثل شافل دنس یا رقص هیپ هاپ) که از خودمون میگیریم با آهنگ هستن دیگه ، بخاطر آهنگ باز کپی رایت میخوریم ؟

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    اگر اهنگ انتخابی شما جز youtube library باشد، مشمول کپی رایت نخواهید شد. اما در غیر اینصورت اخطار خواهید گرفت.
    موفق باشید

    آیا مفید بود؟
   • من کلی کانال یوتیوب دیدم که فیلم و سریال میزارن حدود ۱ سال و ۲ ساله میزارن کپی رایتی هم در کار نیست چرا اینا کپی رایت نمیخورن ولی ما جرعت نمیکنیم یه کلیپ بزاریم کپی رایت میخوره ، میدونم از صاحب اثر هم مجوز ندارن چرا کپی رایت نمیخورن!?????

    آیا مفید بود؟
    • سلام دوست عزیز
     پیشنهاد افراک به شما این است که تا حد امکن قوانین را رعایت کنید و ریسک نکنید.
     موفق و پیروز باشید.

     آیا مفید بود؟
  9. سلام و عرض خسته نباشید
   عذر میخوام من اگر به اول ویدیوها 4-5 ثانیه ویدیو ، مثلا ویدیوی تبلیغ سابسکریپ شدن تو کانالم رو بهش اضافه کنم بازم شامل حق کپی رایت میشه؟ وبعد اینکه مراحل ادعای حق نشر ویدیویی که حذف شده به اشتباه رو میشه توی ادامه ی مطالبتون بزارین؟ ممنون میشم

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    اگر ویدیو ۵ ثانیه ای ساخته خودتان باشد مشمول کپی رایت نمی‌شود اما در صورتی که ویدیو کپی شده باشد ریسک استرایک زیاد است.
    منتظر اپدیت مقالات باشید.
    با آرزوی موفقیت برای شما

    آیا مفید بود؟
  10. سلام ببخشید میخواستم بپرسم یه ویدیوی بازی رو از یه کانال دیگه بگیرم و توی این ویدیو خودم حرف بزنم و صدای ویدیو اصلی رو قطع کنم کپی رایت میخورم یا نه؟؟؟؟

   آیا مفید بود؟
  11. سلام. راهی هست که از آهنگ ها برای میکس ساختن استفاده کنیم؟
   و یه حالت تبلیغاتی برای موسیقی طرف انجام بدیم به جاش کپی رایت نخوره؟
   مانیتایز بشه که چه بهتر ولی نشد هم نشد مهم نیست

   فهمیدنش واقعاً گیج کنندست چون همه چیز به تصمیم صاحب اثر بستگی داره
   یه جایی نیست که مثلاً هنرمندا آثارشون رو اونجا بزارن و بگن که درصورت رعایت یه سری نکات
   دیگه کپی رایت نمی زنیم که آدم خیالش جمع باشه؟

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    متاسفانه قاعده خاصی وجود ندارد. بیشتر کانالای موسیقی به دلیل وجود قسمت کوتاه کپی شده ریسک استرایک دارند.

    آیا مفید بود؟
  12. با سلا ما اگر یک فیلم یا سریال داریم که ان را ترجمه فارسی دهیم و قرار دهیم در کانال ایا گپی رایت می خورد یا نه

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    بله قرار دادن ویدیوهایی که توسط دیگران ساخته شده مشمول قوانین کپی رایت یوتیوب می‌شود.
    موفق و پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
  13. سلام من یه کانال دارم که داخلش ادیت میزارم از انیمه و انیمیشن و کارتون
   و خب بعضی جاهاشون هستن که یه تیکه از اون اثر رو میزارم که جذابیت دارن و دارن صحبت میکنن و در همون هین همم آهنگ پخشه و چنتا افکت و فیلتر هم روشون گذاشتم
   و خب قطعا بیشتر موارد استراک میخورم. ولی کار اصلیه من فقط ادیت
   طرفندی وجود نداره که بتونم یجوری راضی شون کنم یا یوتیوب رو چون میخوام در آمد کسب کنم ولی این قوانینش حسابی دست و پاگیره
   و خب کار منم شامل هیچ کدوم از قوانینی که وضع کرده نمیشه . نه ری اکته نه تحلیل. بیشتر سرگرمیه
   میشه لطف کنید برای جلو گیری از کپی رایت یا استراک چیکارا باید بکنم یا بعد از گرفتنشون چیکارا باید بکنم که راضی بشن یا در آمدزایم برداشته نشه

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    آدرس کانال خود را از طریق تیکت برای ما ارسال کنید تا کارشناسان مجموعه آن را بررسی کنند و با شما تماس بگیرند.
    موفق و پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
    • سلام ممنون از پاسخ گوییتون.
     ببخشید منظورتون از تیکت چیه؟
     نمیشه لینک بفرستم؟
     و اینکه یه مدت ولش کرده بودم ولی تازه شروع کردم فعلا 27 تا ساب دارم ولی مشکل من بازدید های کمشه

     آیا مفید بود؟
     • برای تیکت کافی است در قسمت پیام به پشتیبانی، آدرس کانال خود را ارسال کنید یا با شماره 02191092000 تماس بگیرید.

      آیا مفید بود؟
  14. با سلام و خسته نباشید
   ببخشید من اگه از محتوای آموزشی درسی و مشاوره معلمان که فقط فقط داخل تلگرام آپلود شدند (داخل یوتیوب و اینستاگرام آپلود نشدند) استفاده کنم و آنها را تو کانال یوتیوب بذارم
   کپی رایت می خوره ؟
   اگر کپی رایت (استریک یا کلیم) نخوره و به 1000 سابسکرایب و 4000 watch time برسه , آیا اخطار Reused Content می خوره ؟

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    استفاده از محتوای دیگران حتی اگر در یوتیوب هم کانالی نداشته باشند، در آینده امکان دریافت #کپی_رایت را دارد.
    برای مقابله با این کار می توانید اشخاص را در جریان کار خود قرار دهید تا بتوانید با هم همکاری داشته باشید.
    اخطار Reused Content در صورتی اتفاق می افتد که شما از محتوای تکراری درون یوتیوب و گوگل استفاده نمایید.
    موفق و پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
   • سلام ببخشید اگر ما از محتوایی که همه ی کانال ها استفاده می کنند برای در امد زایی استفاده کنیم از لحاظ شرعی حرام محسوب می شه

    آیا مفید بود؟
  15. من همیشه برای استفاده از آهنگ مشکل داشتم. ممنون بابت راه‌کارها

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    بله تصاویر هم جزو قوانین کپی رایت محسوب میشوند.
    برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تاثیر تصاویر تکراری را مطالعه فرمایید.
    موفق و پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
  16. در یوتیوب دیدم که کانال هایی هستن سریال های پخش خانگی رو قرار میدن. آیا اونها میتونن مانیتایز بشن؟ اخطار کپی رایت میگیرن؟عوامل سازنده سریال ها توانایی شکایت دارن؟

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    برای انتشار محتوای دیگران در کانال خود باید اجازه پخش آن را داشته باشید؛
    در صورتی ک اجازه پخش نداشته باشید، شرکت مربوطه می‌تواند به ویدئو کپی رایت بزند.
    موفق و پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
  17. جایی نیست که قوانینشو بخونیم که چقدر میشه اصل اون محتوا را گذاشت یا بهش اشاره کرد ؟

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    در لینک زیر، گوگل کاملا توضیحات خود را در مورد کپی رایت ارائه کرده است.
    مقاله گوگل

    آیا مفید بود؟
  18. درود
   من استرایک گرفتم و نمیتونم تو کانالم کاری کنم!
   چجوری دوباره میتونم پست بزارم؟

   آیا مفید بود؟
   • سلام بر شما
    در ابتدا باید علت اخطاری که گرفته اید را پیدا و آن را برطرف کنید. پس از برطرف شدن اخطارها می‌توانید در کانال فعالیت کنید.
    برای کسب اطلاع بیشتر، آدرس کانال خود را برای کارشناسان ما تیکت کرده تا با شما تماس بگیرند.
    موفق و پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    بله بعد از پیدا کردن علت اخطار، برای رفع آن اقدام کنید. در صورتی که برطرف نشد با کارشناسان یوتیوب ارتباط بگیرید.
    پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
  19. چند دیقه از یک ویدیو دیگه رو تو ویدیومون داشته باشیم اخطار نمی گیریم؟

   آیا مفید بود؟
  20. سلام
   برای اینکه یه عکس کپی رایت نگیره چیکار کنیم؟

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    سعی کنید از تصاویر آماده استفاده نکنید و تصاویر رو خودتان آماده کنید و یا از تصاویر و عکس هایی استفاده کنید که کپی رایت ندارن
    پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
  21. شما میتونید خطاهای کانال من رو رفع کنید؟ خواهش میکنم کمکم کنید

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    آدرس کانالتون رو تیکت بزنید، تا کارشناسان افراک با شما تماس بگیرند.
    موفق باشید.

    آیا مفید بود؟
     • سلام من میخوام کانال معرفی فیلم ایجاد کنم یعنی میخوام خلاصه فیلم رو بذارم و با صدای خودم داستان رو شرح بدم باید چیکار کنم کپی نخوره میخوام قسمت هایی از فیلم و سریال رو هم بذارم ممنون میشم جواب بدین

      آیا مفید بود؟
      • سلام دوست عزیز
       ریسک اخطار کپی رایت برای کانال هایی که قسمتی از فیلم یا سریال منتشر می‌کنند، بسیار بالاست.

       موفق و پیروز باشید.

       آیا مفید بود؟
  22. سلام . من ویس روان شناس ها رو به ویدیو تبدیل میکنم و میزارم تو یوتیوب. موردی دارن؟
   البته ویس هایی که میزارم مواردی هستند که رایگان اند و خود اون روانشناس رایگان تو کانال شخصی خودش قرار داده .
   ممنون میشم بگید

   آیا مفید بود؟
   • سلام
    حتی اگر از محتوای رایگان استفاده کنید بازهم امکان دریافت اخطار و استرایک وجود دارد.
    موفق و پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
  23. ببخشید وقتی سه بار کپی رایت بگیریم کانالمون پاک میشه؟ چجوری میشه یه آهنگ رو بدون کپی رایت تبدیل کرد یعنی از اول تا آخرش باشه ولی کپی رایت نخوره در حالی که وقت های معمولی میخوره

   آیا مفید بود؟
   • بله کانال شما با سه استرایک ساسبند می شود. شما می تواندی از اهنگ های Audio Library استفاده کنید.
    موفق و پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟
  24. من اگه استریم کنم و اهنگ روش بزارم یعنی بازی کنم و روش یه اهنگ مختصر بزارم کپی رایت میخوره یا نه؟

   آیا مفید بود؟
   • با سلام
    اگه اهنگ موردنظر جز آهنگ های youtube audio library باشه خیر.
    در غیر این صورت بله شامل قانون کپی رایت می شود.
    موفق باشید.

    آیا مفید بود؟
  25. اگر مثلآ من لباس بتمن رو‌بپوشم یا مثلاً ادای کارکترهای معروفو در بیارم و فیلم بگیرم چون کارکتر هارو من خلق نکردم کپی رایت میخوره؟
   یا فقط خود فیلم اصلی کپی رایت داره

   آیا مفید بود؟
   • سلام دوست عزیز
    خیر مشکلی ایجاد نمی کند، فقط فیلم اصلی یا ویدیو یک کانال دیگر و اهنگ شامل قانون کپی رایت می شود.
    پیروز باشید.

    آیا مفید بود؟