قوانین کپی رایت یوتیوب : چگونه از محتوای دیگران استفاده کنیم؟

قوانین کپی رایت یوتیوب : چگونه از محتوای دیگران استفاده کنیم؟

قوانین کپی رایت یوتیوب، یکی از سختگیرانه ترین قوانین مربوط به انتشار محتوا است؛ هدف اصلی این قوانین رعایت حق و حقوق معنوی مالک اثر است؛ مانیتایز کردن کانال یوتیوب و کسب درآمد از یوتیوب کار آسانی نیست؛ به همین خاطر عدم سواستفاده از محتوای شما مزیت بسیار خوبی به حساب می آید. حال چگونه قوانین کپی رایت یوتیوب را رعایت کنیم؟ تا هم کانال یوتیوبمان اخطار کپی رایت نگرفته و هم حقوق صاحب اثر حفظ شود. با افراک به عنوان یکی از mcnهای یوتیوب همراه باشید.

نحوه‌ عملکرد قوانین کپی رایت یوتیوب

یوتیوب از یک سیستم قوی به نام Content ID پشتیبانی می‌کند؛ که به صاحبان آثار این حق و اجازه را می دهد از محتوای خود محافظت کنند. هر بار که ویدیویی را بارگذاری می کنید، یوتیوب آن را در پایگاه داده Content ID با استفاده از اطلاعات موجود اسکن می کند؛ تا تشخیص دهد که ویدیوی شما موسیقی دارای حق کپی رایت است یا خیر. اگر مطابقت پیدا کند، اخطاری با عنوان copyright claim دریافت خواهید کرد. این اخطار باعث می شود که شما فکر کنید که تنها راه فرار از قوانین کپی رایت یوتیوب استفاده از موسیقی‌ و فیلم‌هایی است که در Content ID یوتیوب ثبت نشده باشند. اما باید گفت که بسیاری از موسیقی‌ و فیلم‌های موجود در اینترنت توسط Content ID محافظت می شوند. بیشترین موردی که یوتیوبران با آن به مشکل بر می خورند؛ آهنگ است؛ که کپی رایت یوتیوب را به شدت سختگیرانه تر به نظر میرساند.

مطالب مرتبط :

اخبار جدید یوتیوب : حذف دو میلیون کانال یوتیوبی

شرایط جدید یوتیوب برای مانیتایز شدن
قوانین کپی رایت یوتیوب

قانون fair use یوتیوب

در صورتی که از قوانین پیروی کنید، می‌توانید از موسیقی دارای حق کپی رایت را در YouTube استفاده کنید. ممکن است ویدیویی را در کانال یوتیوب خود آپلود کنید و با اخطار کپی رایت یوتیوب مواجه شوید؛ برای شما این سوال به وجود بیاید که آیا این اخطار برای کانال یوتیوب من خطرناک است یا خیر؟ در واقع اینگونه نیست و بستگی دارد که صاحب اثر این اقدام شما را چگونه ارزیابی کند و چه تصمیمی در قبال آن بگیرد. اکثر دارندگان حق کپی رایت آثار، اجازه استفاده از موسیقی خود را در ازای تبلیغات در ویدئوی شما می دهند. قانون فریوز به معنای استفاده درست از آثار دارای حق کپی رایت است. چهار عامل استفاده منصفانه از آثار دیگر با قانون فریوز:

  • ویدیوی شما نباید کپی اثر شخص دیگری باشد؛ باید محتوای جدیدی را به آن اضافه کنید و البته اگر سعی دارید از محتوای تولیدی خود صرفا پول دربیاورید به احتمال زیاد اخطار کپی رایت دریافت خواهید کرد.
  • برای استفاده از محتوای دیگران تایم کوتاهی را انتخاب کنید و از انتخاب بخش عمده ای از یک محتوا برای استفاده در ویدیوی خود دوری کنید. به طور مثال بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه از یک محتوا را در ویدیوی خود استفاده کنید؛ سپس ری اکت خود نسبت به این بازه‌ی زمانی از ویدیو را انجام دهید و با همین روش برای ادامه ویدیو اقدام کنید. توجه داشته باشید؛ اگر فرضا یک ویدیو ۱۰ دقیقه ای ساخته اید که ۸ دقیقه آن مربوط به آثار دیگران است. بدین ترتیب مطلب شما فریوز محسوب نمی‌شود.
  • استفاده شما از مطلب دیگران نباید به درآمد آن فرد لطمه وارد کند.

بیشتر بخوانید :

نحوه کار الگوریتم یوتیوب

mcn یوتیوب چیست

در برابر اخطار کپی رایت چه راهکاری داشته باشیم؟

شرایط فریوز در کشورهای مختلف متفاوت است؛ برای رعایت قوانین کپی رایت یوتیوب باید به صورت دقیق از فریوز استفاده کنید. به این نکته حتما توجه داشته باشید در صورتی که اخطار کپی رایت گرفتید:

  • اگر صاحب اثر در ۳۰ روز بعد اقدامی انجام ندهد، مهلت رسیدگی به ادعای کپی رایت تمام می‌شود.
  • می توانید ویدئو را ادیت کنید تا قطعه مدنظرتان حذف شود.
  • اگر ادعای کپی رایت برای آهنگ ثبت شده، می‌توانید آن را با آهنگ‌های یوتیوب (در قسمت Audio Library) جایگزین کنید.
  • اگر کانال شما مانیتایز شده باشد (درآمدزایی دارد)، ممکن است بتوانید سود حاصل از ویدئو را با صاحب/صاحبان اثر شریک شوید.
  •  اگر فکر می‌کنید که این ادعای کپی رایت به اشتباه ثبت شده است، می‌توانید برای آن اعتراض خود را ثبت کنید. 

کلام آخر

در این مطلب با اخطار کپی رایت و راه های مقابله با آن آشنا شدیم و اطلاعات کافی برای عمل به قانون فریوز را به دست آوردیم. آیا شما هم تجربه برخورد به قوانین کپی رایت یوتیوب را داشته اید؟ تجربیات خود را با ما و دیگر همراهان افراک به اشتراک بگذارید.

قوانین کپی رایت یوتیوب : چگونه از محتوای دیگران استفاده کنیم؟
قوانین کپی رایت یوتیوب، یکی از سختگیرانه ترین قوانین مربوط به انتشار محتوا است؛ هدف اصلی این قوانین...
5 از 6 رای ثبت شده

نظر شما

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید